Rachitisz

Full text search

Rachitisz (gör; ang. rickets; magyarban angolkór, minthogy angol orvosok voltak az elsők, kik e betegségre felhivták a figyelmet), általános, tehát alkati megbetegedés, melynek fő s jellegzetes tünete a csontrendszernek sajátságos elváltozása, mely elváltozások pedig az által vannak feltételezve, hogy a mészsók a csontokban megfogynak, illetőleg hiányosan rakódnak le. A csecsemőkorban fellépő s anya vagy dajka által szoptatott gyermekeken is észlelt s makacs, minden kezeléssel (még dajkaváltoztatással is) dacoló idült emésztési zavarok sokszor a R. korai legelső tüneteihez tartoznak; mindazonáltal nem tagadhatni, hogy más esetekben előrement bélhurut az angolkór fejlődésére prediszponáló okul szolgálhat. A csont megbetegedésének lényege abban fekszik, hogy mig ép csontfejlődés mellett az újonnan lerakódott szövetelemekben csontosodás áll be, angolkórnál ezen csontosodás tökéletlen vagy egészen hiányzik; ennek következtében s azáltal is, hogy az új szövetek, miknek csontosodniok kellene, a rendesnél fokozottabb mértékben termeltetnek: a csontokban szint, alakot s konszisztenciát illető feltünő változások állanak be.
R.-ben csakis gyermekek betegesznek meg, még pedig leggyakrabban a második életfélévtől a harmadik életév végéig terjedő időben. Az első hat hónapon belül a R. ritkább, de előfordul s nagy ritkán már a méhen belül is fejlődhetik (R. foetalis). A harmadik életéven túl mind ritkábban szokott fellépni, de azért fejlődése még a 6-8-10. stb. életvében is észleltetett (R. tarda). Oriási fokban elterjedt betegség; a gyermekorvosok tapasztalata szerint különösen nagy városokban a gyermekek 90-95%-a kisebb-nagyobb fokban angolkóros. Fejlődésének első sorban a jó levegő hiánya kedvez, ezért tavaszkor a hosszas téli szobában való tartózkodás után a R.-szal feltünően gyakran, őszszel pedig feltünően ritkán találkozunk. Fontos kóroktani tényezők általában rossz egészségügyi viszonyok, fülledt levegőjü, nedves, mély fekvésü lakás, célszerütlen vagy elégtelen táplálkozás stb. Déli éghajlat alatt a R. ritka és ismeretlen magas fekvésü helyeken. Ugy látszik azonban, hogy a betegség átöröklődik s biztosra vehető az is, hogy gyenge testalkatu, hajlott koru stb. szülők gyermekei R.-ra inkább hajlamosítvák, mint ép, erőteljes, fiatal koru egyének gyermekei. Igen gyakori a R. bujakóros szülők gyermekeinél. Általában tapasztaljuk, hogy a R. legelterjedtebb szegény sorsu emberek gyermekei között; ritkább, de azért elég gyakori a jobb móduak körében.
Az esetek óriási számában a R. már a csecsemőkorban jelentkezik és pedig legelőször is a koponyán, hol kifejezett angolkóros elváltozások lehetnek jelen már a nélkül, hogy a csontrendszeren egyebütt kifejezett jelei mutatkoznának. A koponya-R.-nál leginkább a nyakszirtcsont az, ahol tünetei legpregánsabbak. A nyakszirtcsont pikkelye részletekben, vagy egészben annyira megvékonyult, hogy ujjali tapintásnál pergamentpapiros módjára benyomható, hasonló elváltozások konstatálhatók a két os paristalén is, főképen a varratok mentén (kraniotabesz). E mellett varratok és kutacsok tátongnak, a nagy kutacs pedig a második, esetleg harmadik életév végéig is nyitva marad. Angolkóros koponya később jellegzetes alakot ölt, átmetszete ugyanis trapezt alkot (a franciák tete carréja), s róla még késő korban is a gyermekkorban kiállott angolkórt kétségtelenül felismerhetjük (széles, egyenesen felemelkedő homlok, hátfelé erősen szélesedő nagy koponya, erős homlok- és oldaldudorokkal).
A gerincoszlop nem ritkán erős púpszerü hajlatot mutat hátfelé, ritkábban oldalgörnyét, vagy mell felé néző behajlást. A kulcscsontok is elváltoznak mell- s felfelé néző ívezetet alkotnak. A mellkason a bordák csontos és porcos részleteinek érintkezési helyén gombszerü duzzanat tünik fel (angolkóros olvasó), e mellett oldalrészek besüppednek s a szegycsont előredudorodik (tyúkmellkas, pectus carinatum); a mellkas alsó nyilása pedig a rendesnél szélesebb. Nagy jelentőségü a medence csontozatának elváltozása is, eredménye gyanánt a medence szűkülete áll elő, mely későbbi korban igen gyakran szülési akadály (l. Oszteomalácia). A hengeres csontok meglágyulnak s különösen az alkaron az epifizis részében erős duzzanat fejlődik (kettős végtag), könnyen görbülnek s különösen az alsó végtagokon nagy foku eltorzító elgörbülések s ferdülések állhatnak elő. Lágyságuknál fogva könnyen hajlíthatók s könnyen törnek vagy behorpadnak. A folyamat gyógyulásakor az előzőleg lágy csontrészekben a rendesnél erősebb és szilárdabb csontlerakódás áll be, s súlyosabb angolkór esetében annak nyomai a csontrendszeren egész életen át könnyen felismerhetők maradnak.
A R.-nek ezenkivül fontos kisérő tünetei vannak; a beteg gyermekek közérzete általában rossz, ingerültebbek a rendesnél, s rosszul, nyugtalanul alusznak; ugy látszik fájdalmaik is vannak, mely fájdalmak külbehatásokra fokozódnak (ültetésnél, felemelésnél stb.); idegrendszerük izgékonyabb, könnyen és erősen izzadnak s igen gyakran görcsökben szenvednek. Egyéb ideges jelenségek (p. tetania) sem ritkák. Esetlegesen fogzás idejében fellépő rángógörcsök nem a fozgásban mint ilyenben, hanem az angolkórban lelik okukat; ép, normális szervezetben a fogzás kóros tünetek nélkül szokott lefolyni s görcsöket egyáltalában nem idéz elő. A R.-ben szenvedő gyermekek általában rendszerint satnyák, bőrük halvány, száraz, üdeség nélküli, bőrpir- (erythema-)szerü elváltozásokra szerfelett hajlamosak, különösen nagyobb melegben; ezenkivül soványok, zsírpárnájuk megfogyott s izomzatuk satnya, petyhüdt. Igen gyakran, bár nem mindenkor, vérszegények, még pedig eléggé súlyos fokban. Vannak azonban esetek, amikor látszólag teljesen és s üde gyermekeken is angolkóros elváltozásokat észlelünk a csontrendszerben. A R.-nek még egy fontos tünete a késői fogzás; a fogak későn s nem ritkán a rendestől eltérő sorrendben jelentkeznek; maguk a fogak pedig igen sokszor csunyák, rosszul alkotottak s szuvasodásra s elmállásra nagyon hajlamosak. R.-es gyermekek későn kezdenek járni, vagy ha már jártak, a járást ismét elhagyják. A folyamat gyógyulásának első jelei közé tartozik, ha a gyermek járni kezd. R.-nél szerfelett nagy a hajlam hurutos megbetegedésekre, légcső-, hörghurut stb. könnyen és súlyosabb fokban szokott fellépni s könnyen u. n. hurutos tüdőlobra és tüdőgümőkórra vezet, melyre a tüdők a mellkasnak tágulékonyságukat nagyban gátló alkatánál fogva ugyis hajlamosak. R.-ben szenvedő gyermekek ezenkivül igen gyakran emésztési zavarokkal is küzdenek, különben is bélműködésük renyhe s hasuk puffadt; a máj és lép a rendesnél nagyobbak.
A R. gyógykezelésénél az óvó eljárásnak nagy szerepe van; az összes higienikus tényezők javításával legbiztosabban hatunk a betegség fejlődése ellen; fájdalom azonban legtöbb esetben éppen külső okoknál fogva a profilaxissal nem sokra fogunk menni. Ugyanezek állanak a már kifejlődött betegség gyógykezeléséről. R. tüneteit mutató gyermek egészségének gondozásánál, táplálásánál stb. szigoruan az orvos rendeletei értelmében kell eljárni. Jó levegő, száraz lakás a legelső, amiről gondoskodni kell. Város gyermekek tehát jó falusi levegőre küldendők. Még többet várhatni a magas klimatikus gyógyhelyektől, mint aminők gyermekek számára külföldön már fennállanak. De még a magas klimánál is ugy látszik hatékonyabb a tenger melletti tartózkodás. Gyógyszerek közül R. ellen a Kassowitz által ajánlott foszfor van ma általánosan elterjedve; nem lehet tagadni, hogy a foszfor, bár nem specifikus gyógyszere a R.-nek, kisérő tüneteit, különösen az idegeseket, első sorban pedig a hangrésgörcsöt előnyösen befolyásolja. A R. idült lefolyásu betegség, enyhébb alakjában is hónapokig, súlyos formájában pedig évekig is eltart; de súlyos alakjai is igen sokszor teljes gyógyulással végződnek, sőt nagyobb foku elferdülések (p. az alsó végtagok ismert elferdülései; genu varum, genu valgum stb.) is ugyszólva teljesen visszafejlődhetnek maguktól; maradandó elgörbülések pedig ortoped, illetőleg sebészi kezelésnek hálás tárgyai. - R. az állatgyógyászatban, l. Ángolkór.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me