Művelés,

Full text search

Művelés, művelődés (kultura), általában mindazon tevékenység, mely bármely tárgyat megnemesít, vagy valamely célra alkalmassá tesz; szorosabb értelemben a M. ezen tevékenységnek eredménye. Tehát épp oly joggal beszélhetünk egy szántóföldnek M.-éről, mint a tudományok és művészetek, vagy az embernek mint egyénnek és a nemzeteknek művelődési menetéről (civilizáció).
A M.-történet feladata ebből kifolyólag, hogy azokat az általános törvényeket kutassa, és megvilágítsa, melyek szerint az emberiség, őskorától fogva, a különböző fizikai föltételek alatt tudatosan fejlődött, bizonyos eszmék hatása alatt fokozatosan emelkedett vagy sülyedt. E vizsgálódásai közben rajzolnia kell az emberi szellem és tevékenység minden munkálódását; kimutatnia az okokat, melyektől a M. egyes korainak fejlődése vagy átalakulása függ; összehasonlítania a különböző típusokat, keresnie mindenütt az állandó és az esetleges jellemvonásokat stb. Ezért a M.-történet, bár nem hagyja figyelmen kívül az egyes nemzetek politikai történetét, amelynek vezető eszméiben mindig a nemzet műveltsége tükröződik, mégis inkább az emberi tudás fejlődését vizsgálja, s az egyes nemzetek vagy korszakok eszményeinek gazdagságából v. fönségéből von következtetést a kulturális viszonyokra; e mellett nem hanyagolja el azt a kölcsönös hatást sem, melyet az egyes nemzetek kulturája egymásra tesz s egyúttal a különböző nemzetek hajlamait, tehetségeit s ezek küzdelmét a boldogságra törekvésben, csoportosítva és a történeti felfogáshoz idomítva állítja előtérbe. Az ily értelemben vett M.-történet szükségét és fontosságot először Burkchardt Jakab (l. o.) és Freytag Gusztáv (l. o. művei mutatták ki; nyomukban haladtak Strauss Dávid, Sainte-Beuve és Riel; később mások az irodalmat (Herder), a művészetet (Winckelmann), a geográfiát (Humboldt) a közgazdaságot (List), a jogtudományt (Savigny) stb. szintén megkisérlették M.- történeti szempontból tárgyalni.
Miután Voltaire (Essai sur l'histoire générale et sur les moeurs et l'esprit des nations, Genf 1756) példáját adta, miként lehet megirni az egész emberi nem M.-történetőt, nyomában egész irodalom keletkezett, mely szorosabban véve inkább a történelem bölcsészetének körébe tartozik (Herder, Görre, Schlegel, Hegel, Lotza, Hermann stb.). Ha a szigoruan értelmezett M.- történet a műveltség összes tényezőire s a világtörténelemben szerepelt valamennyi népre kiterjeszkedik, általános M.-történet a neve; ha ellenben a műveltségnek csak egyik v. másik tényezőjével, v. csak egyes nemzet M.-ével foglalkozik, részleges M.-történetnek nevezzük. A modern irodalomban kiváló műveket irtak: francia nyelven Guizot, Roux-Ferrand és Laurent; angolul Bückle és Lecky; németül Hellwald, Otto Henne am Rhyn stb.; magyarul Bihari, Kerékgyártó Á., György A. stb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me