Jacquard-gép.

Full text search

Jacquard-gép. Mintás, illetőleg ábrás szövetek gyártásánál alkalmazott gép, melyet Jacquard 1810. talált fel. Az ily géppel felszerelt szövőszéken, amit Jacquard-szövőgépnek nevezünk, bármily nagyságu ábrák készíthetők.

1. ábra. A Jacquard-gép horántmetszetben.
A Jacquard-szövőgépnél minden láncfonalat külön szembe huznak, amire egyfelől kis súlyt kötnek, hogy a fonalat állandóan lefelé huzza, másfelől pedig hosszabb zsineget, hogy segélyével a láncfonal felemelhető legyen. Ezen zsinegek, helyzetük bihtosítása céljából, számos furattal ellátott deszkán - zsinórrendezőn - haladnak át. Oly esetben, midőn az ábra a szövet szélességében többszörösen ismétlődik, az azonos kötésü fonalak zsinegjei a 2. ábrán látható módon kötendők össze. Ezen ábrán ugyanis a minta négyszer ismétlődik s igy 4 fonal fog mindig egyenlő módon lekötni, miért is ezen négy fonal zsinege össze lett kötve.

2. ábra. A Jacquard-gép zsinegeinek elrendezése.
Az összekötött zsinegek ezen ábrán pálcára vannak füzve, mert ezen ábra a székfelszerelés kiviteli módját jelzi; teljesen felszerelt szövőszéken azonban e zsinegnyalábok az 1. ábrán látható P1 jelü kampós pálcikákkal (platinákkal), illetőleg az ezekről lelógó Ps zsinegekkel állanak kapcsolatban. A J.-nél ugyanis a PB fenékdeszkán a platinák egész sorozata áll; hosszban 50 platina, szélességben pedig a minta nagysága szerint 4-6-8-10 sor platina van. Minden platina dróttűvel áll kapcsolatban, amelynek F végén rugó van, hogy a platinát mindig az elébe helyezett pengéhez tolja. Az m jelü pengék emelése által a rájuk illeszkedő platinák s ezzel a fonalak is felemelhetők. Mintaképzés céljából azonban csak néhány platina emelendő, a többi a fenékdeszkán veszteg hagyandó, miért is a platinák ez utóbbi részét hátra kell billenteni, hogy a pengébe ne akadjanak. A platinák kibillentését a platinatűk segélyével ezeknek végeire nyomódó Pr hasáb végzi, mely a tűk helyzeteinek megfelelően furatokkal van ellátva és amelyre mintásan átlyukasztott papirlemezsáv (Jacquard-kártya) van helyezve. A tűk egy részére a kártya átlyukasztott helyei illeszkednek s igy e tűk helyzetükben maradnak, tehát a pengék a megfelelő platinákat felemelik; mig a többi platinákat, minthogy tűire a Jacquard-kártya ép részei illeszkednek, kibillenés folytán nem emelik fel a pengék. Minden vetés után a fonalak más sorrendben emelendők, ezért a tűk elé minden vetés után más kártyát kell helyezni. Ez okból a láncszerüen összefüzött kártyák egész sorozatát akasztják a Pr hasábra, mely minden vetéskor kilendülve 1/4 fordulatot tesz. A hasáb ugyanis PL egykaru emeltyübe van ágyazva, melyen az e jelü vezeték van; ezen vezetékben PR csiga mozog fel s alá a pengék keretével együtt, ugy hogy PL kart kilendíti. A hasáb végén pedig, a 3. és 4. ábrán látható, 4 ütközővel biró tárcsa van, melyre az állványhoz erősített kampó támaszkodik. A asáb kilendítésekor az ütköző a kampóba akad s a hasáb kénytelen elfordulni. Hogy még az elfordulás után biztos helyzetet is nyerjen a hasáb, az oldalára rugóval odanyomott lap illeszkedik.

3-4. ábra. A Jacquard-gép hasábjainak forgatása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me