Hajnik

Full text search

Hajnik 1. Imre, jogtudós, idősb H. Pál unokája, szül. Pesten 1840. Jogi tanulmányait részint Bécsben, hol atyja lakott, az ottani egyetemen, részint a pestin bevégezve, 1864. doktorrá avattatott. Ugy hajlama, mint családi hagyományai a jogtanári pályára vezették s ezt a pozsonyi kir. jogakadémián kezdte meg, s 1865-től fogva egymásután a nagyváradi s a kassai kir. akadémiákon, mint a jogtörténet és statisztika nyilv. rendkivüli tanára folytatta; 1867. a győri kir. jogakadémiába a jogtörténet, közjog s közigazgatási jog nyilv. rendes tanárává neveztetett ki, hol egyszersmind jogakadémiai igazgató is volt, s ez állásában maradt az 1783-iki tanév kezdetéig. Ekkor a Budapesti egyetemhez az egyetemes európai s hazai jogtörténet tanszékére léptették elő. Gazdag irodalmi munkásságát kezdetben történelmi, majd kizárólag jogtörténelmi irányban fejtette ki. A m. tud. akadémián Szalay László mutatta be a fiatal tudóst 1864. Szécsi Mária utolsó évei cimü tört. értekezésével, 1871. az akadémia levelező, 1880. pedig rendes tagjává választatott. Nagy és fő munkái: Magyar alkotmány és jog az Árpádok alatt (a magyar alkotmány- és jogtörténelem első kötete 1872.), s Egyetemes jogtörténet a középkor kezdetétől a francia forradalomig (Budapest, 1875. I. köt., második kiadás, 1880). E nagy munkáját az akadémia a Marcibányi-féle jutalommal tüntette ki. Számos értekezése jelent meg az akad. II.-ik osztálybeli munkálatok során. Levelező tagi székét 1873. máj. 12. foglalta el A nemesség fejenkénti megjelenésének az országgyülésen megszüntéről szóló értekezésével; rendes tagi székét pedig; A perdöntő eskü és az előzetes tanubizonyítás a középkori perjogban cimü munkájával. Következtek: A királyi könyvek a vegyes házakbeli királyok korszakában (1879); Az okmánybizonyítás a középkori magyar perjogban (1886); Az örökös főispánság a m. alkotmánytörténetben (1888); A király biróság személyes jelenléte és ennek helytartója a vegyes házakbeli királyok korszakában (1892); AZ 1621-iki nagyszombati gyülés és Pozsony meghódolása Ferdinándnak (M. Akad. Ért. uj folyam tört. osztály V.k.); A zsidók Magyarországon a vegyes házakbeli királyok alatt (u.o. ) stb. Az országos közoktatási tanácsnak, az államvizsgálati bizottságnak s a vallás- és tanulmányi alapok ellenőrző bizottságának tagja, két izben választatott meg a jogi kar dékánjává, s 1889-90-ben a rector magnificusi méltóságra is emeltetett.
2. H. János, gazda és gazdasági iró, született Vácott 1811 junius 22-én, meghalt Cegléd-Bercelen 1887 junius 25-én. Vácott a filozofia, a pesti egyetemen jogi tanulmányait végezte. Egy évi patvaria után 1831. az ügyvédi vizsgát tette le. A mezőgazdaság iránt vonzalmát követve, 1832. Klauzál Imre vezetése alatt a gróf Károlyi-féle tótmegyeri uradalomban vállalt szolgálatot s ott kivált a juhtenyésztést és gyapjuismeretet tanulmányozta oly sikerrel, hogy e nagy hirü juhászat felügyeletét 1838. rá bizták. Rohoncon az 1839-ben keletkezett gazdasági tanintézetben H. nagyszámu tanítványának a juhtenyésztést és gyapjuismeretet adta elő. 1848. Sina Simon br. érdi uradalmának vezetését vette át, 1852. pedig Széchenyi István gróf meghivását követve, mint uradalmi főtiszt Cnekre ment, hol 1864-ig működött. Az ott most is fennálló cukorgyár keletkezéséhez hozzájárult és egy gazdasági gépgyárat állított fel, mely annyiban különös fölemlítést érdemel, mert abban 1853. nemcsak Magyarországon, hanem az egész monarkiában a legelső Garrett-féle sorbavető gépet szerkesztették, amely 1853-ban a bécsi kiállításon az első dijat kapta. E gyárban ezenkivül Howard-féle háromtagu boronát, sorközmivelőket, exstirpátorokat, angol szénagyüjtőket állítottak elő, de legnagyobb hirü lett és nagy elterjedést nyert a cenki eke, mely angol minta szerint módosítva a Zugmaier-féle eke utánzata. 1865. H. az akkoriban a belga bank tulajdonában levő gödöllői, szt. lőrinci és hatvani uradalom vezetését vette át s azt ezen uradalmak felosztása és eladásaig tartotta meg. 1868. m. kir. jószágigazgatóvá nevezték ki Temesvárra, mely állásában az 1875. évig maradt, mely évben e hivatal feloszlattatván, mint kataszteri felügyelőt Pécsre helyezték át. A gazdasági szaklapokban élénk irodalmi működést fejtett ki és fontosabb cikkeit Gazdasági és nemzetgazdasági dolgozatok (Budapest 1875) c. alatt összegyüjtve külön adta ki. Mint temesvári jószág-igazgató, tekintettel a délmagyarországi lakosság igényeihez, Praktische Anleitungen zu einem rationellen Wirtschaftsbetrieb für den Banat c. füzetet adott ki, melyet számos példányban osztott ki a kisgazdák között. V. ö. Vasárnapi Ujság 1857.
3. H. Károly, gyorsiró, született Pozsonyban, 1806 dec. 10-én; id. H. Pál fia, megh. Budán 1866 szept,. 21, Tanulmányait a pesti kegyesrendi gimnáziumban 1815-21., utóbb az egyetemen végezte (1821-26). Az 1841-43. országgyülésre Kemény Ferenc r. hivta meg az országgyülés naplójának szerkesztésére, miután előbb H. Batthyáni gr. Költségén Münchenben járt Gabelsbergernél. Az 1843-1844. m. országgyülésen mindkét Tábla naplóját ő szerkesztette. jelen volt az 1848-ki erdélyi országgyülésen s ő hozta meg Pestre az unió kimondásának hirét. A szabadságharc után az alkotmányos élet megszüntetésével H. elesett gyorsirói pályájától és az irodalomnak élt, megszerkesztvén 30 kötetét a Vasárnapi Könyvtár-nak, majd a Hirmondó és Képes Ujság cimü néplapokat, s Visszaemlékezéseket közölt. 1857-1862-ig a Magyar Sajtó szerkesztője lett. 1865. év végén Badacsonyba költözött egészsége helyreállítása céljából. H., mint gyorsiró, a Taylor-féle (L. Taylor) angol gyorsirási rendszernek volt hive, mely vele ki is halt Magyarországon. V. ö. Gopcsa L. dr., A magyar gyorsirás története (Budapest 1893).4. H. Pál (idősb), jogtudós szül. Vácott 1774 febr. 20., megh. 1809 dec. 12. Jogtudori oklevelet nyervén a pesti egyetemen, egy pár évi ügyvédi gyakorlat után a m. magánjog s büntetőjog tanára lett a pozsonyi jogakadémián 1808, amikor nemességet is nyert; aztán a pesti egyetemen statisztikát s bányajogot tanított. Egyetlen nagyobb műve: A m. jog. története Sz. Istvántól kezdve koráig, latin nyelven, mely Budán 1807. jelent meg három részben.
5. H. Pál, 1848-ki rendőrfőnök, migrans, H. János testvére, szül. 1808 jan., 18., megh. Pesten 1864 ápr. 28. Tanult Vácott s Pesten, aztán mint ügyvéd működött, s 1848-ban szülővárosa részéről országgyülési képviselővé választatott, s a nemzeti kaszinóban az egyik igazgatói állást viselte. A pesti első országgyülés kezdetén (1848 nyarán) Perczel Móric volt a rendőrfőnök, de jul. végén már visszalépett. Helyébe a Batthyány-kormány több türelemmel s higadtsággal biró utódot keresett, s ezt H.-ban találta fel. A honvédelmi bizottmány kormányzása idejében Madarász László magához ragadta a rendőrségi hatalmat s rendelkezést. Buda bevétele után ismét H. vette át az államrendőrség központi osztályányak vezetését. Mindvégig hiven szolgálta a nemzeti kormányt, s fékezni igyekezett a forradalmi szenvedélyek kicsapongásait. ott volt Szegeden s Aradon és csak a világosi fegyverletétel után menekült Törökországba ő is, mint annyi ezeren, kiket itthon börtön vagy éppen halál fenyegetett. Utolsó hivatalos funkcióit Lugoson végezte a határ felé vonuló kormány oldalánál, s ő szerkesztette a Közlöny utolsó két számát, miután annak volt szerkesztője, Gyurmán Adolf, már elmenekült. Utlevelekkel látta el a menekülőket, segített, akin csak segíthetett. - Kossuthtal Anglia nagy részét s a szabad É.-Amerikának 18 államát beutazta. Visszatérve Európába, Párisban telepedett le, hol egy párisi nagy borkereskedő házzal szövetkezett, melytől Magyarországba champagnei s bordeauxi tiszta borokat szállított, mig azután, barátai közbenjárására, engedélyt nyert hazájába bántatlanul visszatérni. Itt folytatta egykori ügyvédi foglalatosságait, s különösen a belga bank s külföldiek ügyeiben volt jogi tanácsadó. Ismét váci képviselő lett egymásután két izben s egyszersmind háznagy a képviselőházban, valamint a nemzeti kaszinónak is egyik igazgatója kilenc éven át. Nyomtatott munkái nem maradtak, de kéziratban érdekes naplójegyzeteket hagyott hátra családjának. Sirján barátja, Tóth Lőrinc tartott bucsu-beszédet. -
Fia H. Béla, iró, az Anker életbiztosító társaság főfelügyelője, szül. Pesten 1851. Tanult Pesten, Tatán, Aradon és Sopronban. A hetvenes évek végén irodalommal foglalkozott, irt verseket, melyekből 1878. kötetet adott ki; szerkesztette a Békésmegyei Hiradót. Mint fővárosi lakos a magyar dalművészet terjesztése s a fővárosi dalegyesületek magyarosítása terén jelentékeny szolgálatokat tett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me