Galvanoplasztika,

Full text search

Galvanoplasztika, fémtárgyaknak galván uton való előállítása. E találmány az orosz Jakobi és az angol Spencer nevéhez füződik. Jakobi 1837. mutatta be találmányát a szent pétervári tudományos akadémiának; 1840. az angol Murry és a francia Boquillon az elektromosságot rosszul vezető formákat begrafitozták, tehát vezetővé tették s ily uton sikerült jó levonatokat készíteniök, ami ennek az iparágnak különösen azóta, hogy Montgomery dr. 1843. a guttaperkát Európába behozta, igen nagy elterjedést és fontosságot kölcsönzött. A G.-ban használt formákat leginkább guttaperkából, viaszból, gipszből, enyvből és ötvényekből készítik. A guttaperkát csak igen tiszta állapotban (farosttól, földes részektől mentes állapotban) használhatjuk; fontos még hogy plasztikus legyen, ne ragadjon és gyorsan keményedjen. A guttaperkát rendesen 80-90° C. hőmérsékletü vizben puhítják meg, ezután átgyurják, sajtóba teszik, fölszinét grafittal beporozzák és a rátett tárgyat rányomják, hogy e nyomás alatt a guttaperka szét ne málljon, rámába kell tenni.
A formázó viaszt 9000 gr. sárga viaszból, 1350 gr. velencei terpentinből és 225 gr. grafitból készítik, használják még 1200 gr. fehér viasz, 400 gr. sziriai aszfalt, 400-600 gr. sztearin, 300 gr. faggyu és 50 gr. grafit keverékét (Kress-féle keverék). A sztearin mennyiségét az időjárás szerint változtatják, melegben többet, hidegben kevesebbet vesznek. A viaszformákat is grafittal teszik vezetővé. Ha mély a forma, metallizálják, ráöntenek 15-16° Bé sürüségü rézgálicoldatot és bele finom vasport szitálnak; a vaspor a spirituszszal előzetesen megmosott és grafitált formára rácsapja a vörös rezet. Használják 1/3 rész finom fehér bronzpor (ónpor) és 2/3 rész grafit keverékét is. Vázákról, szobrokról, s efféle plasztikus tárgyakról fémformákat is
készítenek, ha ezek a hőmérsékletet kibirják. Efféle ötvények:
ón3 rész3 rész3 rész3 rész
Ólom2 rész5 rész2 rész8 rész
vizmut5 rész8 rész5 rész8 rész
kéneső--1 rész-
olvadó pont100° C85° C70° C108° C
A kéneső tartalmu ötvény arany és ezüst tárgyak lemásolására nem ajánlható, mert ezekkel foncsort alkot. A gipszformákat viaszszal itatják tele, hogy a fürdő oldatát föl ne szörpölje és grafittal teszik vezetővé v. metallizálják. Ez utóbbit ugy végezik, hogy salátromsavas ezüstoxid tömény oldatának és desztillált viznek, meg 90%-os alkoholnak keverékébe mártják; ezután pedig kénhidrogén gőzök hatásának teszik ki. keletkezik kénezüst, mely jól vezeti az elektromosságot. Használják a réz és sárgaréz porokat (bronzport) is. Az enyv is jó formázó szer, mert igen rugalmas. Az enyvet vizben megpuhítják és ezután vizfürdőben megömlesztik, végül pedig 5-10 cm3 glicerin és 30 gr. zselatin keverékével elegyítik. Az enyvformákat ugy teszik vizállóvá, hogy tömény tanninoldatban, v. ketted krómsavas káli oldatában áztatják.

1. ábra. Dániell-elem mint galvanoplasztikai fürdő.
Az elkészített formákat vezetődrótokkal szerelik föl s a könnyebbeket (guttaperka, enyv stb.) ólomsulylyal terhelik. A legegyszerübb G.-i fürdő a Dániell-elem, melyet ekként állítanak föl (l. ábra). A külső üvegedényben van tömény rézgálicoldat, ebbe áll a lyukacsos agyaghenger, melybe higított kénsavat öntenek. A kénsav gerjeszti a beállított és az agyaghengernél magasabb foncsoros cinkhengert, melyre a bevonandó formák tartása céljából sárgarézkeresztet tesznek. A keletkező áram megbontja a rézgálicoldatot és a kiváló rezet a formákra rakja. Nagyobb tárgyak készítésére következő berendezést használnak: A 2. ábrában e-e ólomból készített lyukacsos edényeket jelez, melybe rézgálicot tesznek, c-c-c a dia

2. ábra. Galvanoplasztikai fürdő.
fragmákat és a hozzá való cinkhengert tünteti föl. Az áram a cinkhengereket összekötő a rézrudból a kád oldalán levő r rézsinekbe s ezekből a d tárgyat tartó b rézrudba jut. Fürdőnek mészhijas vizbe oldott és vastól mentes 10-20° Bé sürüségü rézgálic oldatot használnak. Ezt a fürdőt, ha nagyon savas lesz, szénsavas rézzel tisztítják. Mivel az igy összeállított fürdő a kiváló réz miatt folytonosan savanyubb és savanyubb lesz, célszerü külső áramot használni, mert ekkor a fürdő kénsavát a vörösréz anodjával megköthetjük. Az esetben, ha elemmel dolgozunk, 100 l. 18° Bé sürüségü rézgálicoldat és 1-11/2 l. 66° Bé sürüségü kénsav, ha pedig dinamogéppel dolgozunk, 100 l. rézgálic oldat és 11/2-2 l. kénsav keverékét használjuk.
Használható a fürdő sav nélkül is, de ekkor 2-21/2 volt, ellenkező esetben csak 3/4-11/2 volt feszültségü áram kell. Az áram sürüsége 18%-os rézgálic oldatban 0,6-1,0 ampere, 20%-ban pedig 2-3 ampere. A 3. ábrában 2 Smee elemmel táplált galvanoplasztikai fürdőt látunk. D az elemeket, A a kádat, F és G pedig a vezetéket jelenti. A kád B lappal elkülönített első rekesztékében E üvegrudon a gipszből készített M forma lóg, ebbe látjuk a C rézhengert, melyet az F és E rudtartotta S drótra kötöttek. A mellső rekesztékben látjuk a viaszból készített és az S lemezeken csüngő C rézhengerrel burkolt M1 szobormintát. Az E üvegrudon függő formákhoz az áram a G rudból az L, illetve L1 rézdróton jut. Midőn a csapadék már elég vastag, kiveszik a formákat és vizbe megmossák, mire késsel a felesleges képződményeket levágják és a kész tárgyat a mintáról lefeszítik. Nagyobb fürdőkhöz dinamo-elektromos gépeket használunk.

3. ábra. Galvános elemmel működő galvanoplasztikai fürdő.
A G.-i iparhoz még több lejárás tartozik. Ezek közül a legfontosabbak egyike a galvános maratás (a galvano-kausztika). Az acél-, réz- v. cinklapokat bevonják olvadt aszfalt (21/2 rész), viasz (2 rész), kolofonium (1 rész) és fekete szurok (2 rész) forró keverékével, vagy más ehhez hasonló alappal és ebbe rajzolják az előállítandó alakot. Ezt befüggesztik a fürdő pozitiv sarkára (anoda), mig vele szemben hasonló nagyságu katóda lapot tesznek. Ha rézlapot akarunk maratni, savanyu rézgálicoldatot, ha cinkalapot, cinkgálicoldatot és ha acéllapot, vasgálicoldatot használnak. A kisajtolt fémes részekről az áram a fémet leválasztja, mig a befedett helyek épen maradnak.
Ennek éppen ellenkezője a galvanografia, mely alatt az elektromos sokszorosító módot értjük. Fényezett ezüst vagy ezüstözött rézlapra tusmodorban sötét festékkel (okker és lenolaj) ráfestik a sokszorosítandó kép pozitiv mását s ha megszáradt, begrafitozzák; ezután a lapot befüggesztik a galvános rézfürdő katód (negativ) sarkára és bekapcsolják az áramkörbe. Midőn a lapra már elég réz rakódott, kiveszik a fürdőből és leválasztják az ezüstlapról. Az igy nyert levonat az eredeti rajz hű mása s ugy használható, mint a rézkarc. A mélyebb részek a festékkel bevont, a kiemelkedők a festetlen területnek felelnek meg. Ily rézlappal 400 jó levonat készíthető. Ezt az eljárást 1840-ben Kobell találta föl, később Schöninger és Freimann, Hanfstängl, Pretsch és Dallas (Dallas-tipia) javitották.
Némileg hasonlít ehhez a galvanoglifia v. glifográfia. A rézlemezt kénkáliummal megfeketítik, ezután gyanta, viasz, spermacet és ólomszulfát keverékével bekenik, erre rákarcolják a rajzot s ezután az egész lapot grafittal beporozván, a fürdőkatód sarkára függesztik. A réz galvaonoplasztikája mellett még a vas, nikol, ezüst és arany galvanoplasztikája emelhető ki.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me