Füstemésztés.

Full text search

Füstemésztés. Az ideális tüzelés az volna, ha a szenet csakis szénsavvá égethetnők el. Ez azonban két okból lehetetlen. Egyik oka az, hogy a szilárd tüzelőt oly bensően össze nem keverhetjük a levegővel, hogy minden atom szénre két atom oxigén jusson, másik oka pedig az, hogy szénsav 1200° C.-nál nem keletkezhetik. Ezeken a bajokon segítendő, több levegőt eresztenek a tüzhöz, mint amennyi elméletileg kell. Scheurer Kestner kétszeres levegőmennyiség szükséges voltát hangoztatja, holott Fischer Nándor kevesebb levegővel is jól fütött. Mivel a gyakorlatban sokkal több az ügyetlen, mint az ügyes fütő, számításaink alapjául bátran elfogadhatjuk a kétszeres levegőmennyiséget. Elég tapasztalatunk van, hogy sokszor még ennek a duplájával sem elégszenek meg.
Fischer Nándor szerint rossz tüzeléskor az elszálló füst 15% szénsavat, 4% szénoxidot, 1% szénhidrogént, 1% hidrogént, 2% oxigént és 77% nitrogént tartalmaz, 1 kgr. szénből körülbelül 0,8 kgr.-ot értékesítenek, a többi a rostélyrudak között a hamu közé hull; ebből a 0,8 kgr. szénből átlag 1,094 m3 szénsav, 0,292 m3 oxigén, 5,616 m3 nitrogén és 0,008 kgr. korom keletkezik, mivel a kőszén körülbelül 80% karboniumot tartalmaz. 0,8 × 0,8 = 0,64 kgr. karboniumból csak 1,094 × 1,53 = 1,67 kilogramm szénsav és 0,292 × 0,97 = 0,27 kgr. szénoxidot kapunk, ha a metán helyett is szénoxid keletkezik, ugy hogy bátran feltehetjük, hogy a közönséges tüzhelyekben a szénnek csak 75%-a ég el szénsavvá, a többiből szénoxid lesz. Ezt véve alapul, kiszámítható, hogy a tüzfészekben 1195° C. hőmérséklet keletkezik. Ezen a bajon sok fütő-technikus ugy akar segíteni, hogy az elszálló szénoxidhoz ennek elégetése céljából friss levegőt vezet, csakhogy ez az u. n. füstemésztés a tüz hőmérsékletét alig növeli, mert a levegővel sok meddő rész (nitrogén) jut a tüzhöz, mely jórészt felhasználatlanul árad a kéménybe. A mondottakból azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a füstemésztő készülék abban az esetben, ha a tüzhöz vezetett levegő a gyakorlatban kivánt levegőmennyiség minimumát teszi, s ha az elszálló szénoxidgázokhoz a füst melegével felhevített levegőt vezetünk, oly tüzelésekhez, melyek nagy hőmérsékletet nem kivánnak, ajánlható, egyébként hasznuk nem olyan, hogy a tüzhelyszerkezet és a kezelés komplikáltabb voltát ellensulyozná, sőt ügyetlen kezelés mellett a kár meghaladná a hasznot.
A F. céljából jónak bizonyult a fütőgázokat izzó testekkel érintkeztetni, e célból a füstcsatornákba tüzálló anyagból massziv v. lyukas boltozatokat építenek, ezek izzásba jövén, a fütőgázokat melegen tartják. Ezeknek az a hibájuk van, hogy mig a beépített test izzásba nem jön, a tüzhely erősen füstölög; az is nagy baj, hogy tetemes a huzatvesztesség és sok a javítás. Sok tüzelésben az égéstermékeket nem a tüzpart felett, hanem a rostélyrudak alatt vezetik el, tehát az izzó szénrétegen áthajtják. Javulás igy se várható, mert a keletkező szénsav az izzó szénréteg között szétbomlik és az izzó rostélyrudak elégését csak folytonos viz- és levegőhütéssel menthetjük meg.
Mivel a szilárd tüzelés 5 főfaktora: a tüzhely szerkezete, kezelése, az időjárás, az üzem és a tüzelőanyag változatossága, mindenütt és állandó jó eredménynyel alkalmazható füstemésztő készüléket kivánnak, ezért sokan állítják, hogy ez a fontos feladat csakis a tüzelőszerkezettől függetlenül oldható meg, azonban a javasolt orvosság mindig oly drága, hogy a beteg pénztárcája nem birja meg. Ujabban még az elektrotechnikát is segítségül veszik. Lodge tanár 1885. azt találta, hogy az elektromosság a füstöt gyorsan elválasztja a levegőtől. Az üvegharang alatt elégetett magnézium csakhamar leülepszik, ha az elektromos gép egyik sarkát a földdel, a másikat pedig a haranggal, de oly módon kötjük össze, hogy ez a harang alatt több csúcsba végződik. A gép megindításakor a finom por erősen felkeveredik és hópelyhek alakjában az üvegharang falaira rakódik. Walker Alfréd ennek a felfedezésnek fontosságától áthatva, igen sikeres próbákat tett angolországi ólomhutáiban. Lodge azt találta, hogy 1000 volt feszültséget meghaladó árammal a szénfüstös levegőt is megtisztogathatjuk. Ugy látszik, hogy drágasága miatt gyakorlati fontosságuvá aligha lesz, azonban mint kisérlet kétségtelenül igen szép és tanuságos. Az elmondottakból önként következik, hogy mindaddig, mig a szilárd tüzelőhöz csökönyösen ragaszkodunk, a tüzelőszer átalános jó kihasználásáról és a füstkalamítások elhárításáról szó sem lehet. A füstkérdés továbbra is megoldhatatlan marad. Radikális kura kell, hogy a bajon segíthessünk. Ez a radikális kura pedig nem más, mint a gáztüzelés. Lásd még Füstszekrény.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me