Evezőlábuak

Full text search

Evezőlábuak (állat, Steganopodes), 1. a madarak egyik rendje, különböző szerkezetü csőrrel, hosszu, egymástól távol álló, és csupasz bőrhártyával összekötött alsó állkapcsokkal; kis, néha alig látható orrnyilásokkal; egészen tollas csűdökkel; hátrafelé álló belső lábujjal, amelyet uszóhártya köt a többihez; fészeklakók; hatalmas farcsikmirigygyel. Szárnyaik hosszuak, hegyesek, 10 kéz és 26-30 kar-evezőtollal. Kormánytollaik száma különböző, a pelikánnál 20-24, a többi fajoknál 12-14 van. Gerincoszlopuk 12-18 nyakcsigolyából, 6-10 hát-, 9-13 kereszt- és 7-9 farkcsigolyából áll. Nyelvük igen megrövidült, különösen a gödényé. Valódi begyük nincs, zuzógyomruk igen vékonyfalu. Mintegy 60 élő fajt ismerünk a melyek legnagyobb részben forróöviek. Halakkal táplálkoznak, a földön vagy fákon fészkelnek 1-2, ritkábban 3-4 tojást tojnak. Több családba osztják, s ezek a következők: Pelecanidae (Gödényfélék); Sulidae, Tachypetidae, Phalacrocoracidae, Plotidae, Phaëthontidae, mely családok közül hazánkban csupán a Pelecanidae és Phalacrocoracidae családoknak vannak fajai.
2. E. (Copepoda) a Rákok (Crustacea) osztályának egyik rendje, kissé megnyult, leggyakrabban határozottan izelt, páncélnélküli testtel; két pár csáppal, melyek közül az első ostorforma. Szájszerveik rágók, szurók v. szivók; van egy felső és egy alsó állkapocspárjuk, 1-2 állkapcsi lábpárjuk és 4-5 kétágu, izelt, lapátforma, tollas sörtékkel fegyverzett evezőforma evezőlábpárjuk; potrohuk villásan végződik s a villák hegyén tollas sörték emelkednek. Mintegy ezer faj ismeretes, a melyeknek 9/10-ed része tengerekben és 1/10-ed része édes vizben él; felük szabadon, felük ellenben élődi módon él. Hazánk vizeiből ez idő szerint mintegy 60 faj ismeretes s alig van oly állóviz, tó, tócsa, pocsolya vagy lassan folyó viz, amelyben egy-két faj ne tenyészne; néha nagy tömegekre szaporodnak s a halaknak bő táplálékot szolgáltatnak. Egy részük a partokon és növények között, más részük a vizek nyilt és szabad tükörén tartózkodik. Növényi hulladékot v. apró állatkákat fogyasztanak, mig az élődiek vért vagy állati nedvet szivnak; két alrendre osztatnak: Az Eucopepoda és Branchiura. Az Eucopepodák két csoportba sorakoznak: Gnathostomata rágó szájszervekkel és Siphonostomata szivó szájszervekkel.
Az első csoportba a szabadon élők tartoznak, amelyek közül a Cyclopidae, Harpactidae és Calanidae családoknak vannak édesvizi képviselői csupán s ezekből hazánk vizeiben is több faj él. A Cyclops-fajokat két petezacskójukról könnyen felismerhetjük. A Harpactida és Calanida-féléknek csak egy a petezacskójuk, de az elsők nagyon kicsinyek, az utóbbiak ellenben nagyok s az elsőknél a himnek mindkét csápja ölelővé módosult, amig az utolsóknál csupán a jobboldali. A szivó vagy élősködő Evezőlábuak közül az Ergasilus Sieboldii v. Norm. a pontyok, csukák és durdák kopoltyuin igen gyakori a mi vizeinkben is; a Lernacocera-fajok a mi pontyaink és kárászaink husában élősködnek; mig az Achtheres percarum v. Nordm. a sügérek kopoltyuin tartózkodnak. A Branchiurák-nak a mi vizeinkben élő legközönségesebb faja az Argulus foliaceus L., s ez a halak bőrén él és vérüket szivja, de a peterakás idején elhagyja a gazdaállatot. A hazai szabadon élő Evezőlábuakat illetőleg, v. ö. Daday J.: A Magyarországban eddig talált szabadon élő Evezőlábu rákok magánrajza cimü dolgozatát. (M. tud. Akad. Math. term. tud. közlemények s a Természetrajzi füzetekben megjelent dolgozatait.) L. még Rákok.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me