Egres

Full text search

Egres v. egrescserje (növ., piszke, Eger körül biszke, pöszméte, köszméte, csikeszőllő, agras v. agress, Grossularia Mill), a Ribes L. (ribizke) szurósszáru algénusza. Kurtasarjas cserje, többnyire háromágu csipkefullánkokkal a csoportos levelek alatt. Virága magános, ritkán fürtös. A R. Grossularia L. levele 3-5 karéju, virága magános vagy hármas, zöldessárga; bogyója zöldesfehér vagy piros, sima vagy sertés. Európai eredetü gyümölcs, több fajtáját termesztik. Linné és mások három faját v. fajtáját különböztetik meg: 1. A R. Grossularia L. (v. var. pubescens) magrejtője, meg a zöldes v. sárga gyümölcse mirigyesen sertés (szőrös piszke), levele meg a nyele bolyhos. Alacsonyabb bokor, nagyon tüskés. A havasokon hazánkban, Görög- és Örményországban, a Kaukázuson meg a Himaláján honos, itt-ott elvadul. 2. A. R. uva crispa L. (bodorszőllő), magrejtője kurta-, puha- és mirigytelen-szőrü, bogyója végre kopasz, zöldes vagy sárga. Északi fajta. 3. A R. reclinatum L. kopasz, csak a levélszéle meg a kehelysallangja pillás. Bogyója sötétpiros, sima. Ágai gyakran ivesen görbülnek. Kaukázusbeli; a piros E. fajtái ebből származnak. Az E.-nek kertben hibridvegyülékei is vannak. Az E.-t a régiek nem termesztették. Cserjéjét legelőször egy francia zsolozsmás könyv említi a XII. sz.-ban (groisellier), gyümölcsét pedig Trouvére Rutebeuf a XIII. sz.-ban. Egészségesnek és betegnek üdítő egészséges gyümölcs. Bőven van benne almasav és citromsav, valamint nyálkacukor és pektin is. Éretlenül mártásnak teszik el vagy éretten fogyasztják. Bort is csinálnak belőlük. Virágát a méh szereti, cserjéje kerítésnek jó, s benne a hasznos apró madarak szivesen költenek.

Angol-fajta egres.
Az egrest különféle alakban nevelhetjük. Leggyakoribb alakja a közönséges bokor és ujabban a koronás fácska, melyen szebb és nagyobb gyümölcs terem, mint az előbbin. A koronás fácskák nevelése nem nehéz. A fiatal jógyökerü tövet kellően megmetszve állandó helyére ültetjük s a második év tavaszán a földnél elvágjuk. A meghagyott tőből előtörő uj hajtások közül csak a legszebbet hagyjuk meg s karóhoz kötjük. A következő tavaszszal lecsípjük a hegyét, oldalhajtásaiból pedig annyit hagyunk meg, amennyi egy szép koronához szükséges. További mívelése a szabályszerü metszésből áll. Ojtással is szaporíthatjuk a koronás egres-fácskákat s ez a szaporítási mód az előbbinél is biztosabb. Anyatőül az arany ribizke (Ribes aureum Pursch.) több éves erőteljes, egyenes hajtásait használjuk, s az ojtást lehetőleg zárt helyen végezzük, ahol legjobban sikerül. Lécezetek mellett, valamint sövénynek is nevelik az egrest, mindkét esetben a szabályos metszésre nagy gondot kell fordítani, hogy szép, nagy gyümölcs teremjen rajta. nagyobb urasági kertekben hajtatni is szokták az egrest s e célra rendesen koronás fácskákat használnak, melyeket e célra cserepekben ojtanak. Az ojtványok uj hajtásait az ötödik levél megjelenése után lehegyezik s az ezután fejlődő hajtásokat meghagyván, a fácskákat, midőn fagytól többé tartani nem kell, a szabadba napos helyre állítják, a cserepeket a földbe sülyesztve. Őszszel a fiatal hajtásokat 5 szemre megkurtítván a fácskákat a szabadban, védett helyen hagyják, falevéllel takarván be a cserepeket. Tavaszszal, amint az idő kedvezőre fordul, nagyobb cserepekbe ültetik át s ismét napos helyre állítják. Ezután már csak öntözik, majd tárgyával megtrágyázzák s a gyomtól tisztán tartják. A hajtatást januárban kezdhetjük meg; előbb csak 4-6 fokos hőmérsékletbe állítjuk s addig hagyjuk benne, mig az első bimbók nem mutatkoznak. Ekkor a hőmésékletet 8-10 fokra emeljük, de a virágzás után ismét 6-8 fokra szállítjuk le. Virágzás után ismét nagyobb fokunak kell lennie a melegnek, hogy a gyümölcs gyorsabban és jobban fejlődjék. A sikeres hajtatásnak ezenkivül a szellőztetés, megöntözés elengedhetetlen föltétele; a koronákat, a virágzás idejét kivéve, mindennap meg kell fecskendezni mindaddig, mig a gyümölcs érni kezd. Miután a gyümölcsöt leszedtük, a fácskákat ismét a szabadba állítjuk. Az egres legveszedelmesebb ellensége az köszméte-zerény, melynek hernyója sok kárt tesz az egresbokrokon és fácskákon, ha nem védjük meg ellene azzal, hogy a hernyós fácskákat vagy bokrokat szappan vizzel megfecskendezzük s korommal vagy kénporral behintjük.
Az E. betegségei. 1. Rozsda. Az egrest három rozsdagomba szokta megtámadni; a) az Aecidium Grossulariae Schm. nevü gomba a leveleken, levélnyeleken, fiatal hajtásokon s a zöld gyümölcsön vörhenyes foltokat alkot; a levelek alján e foltokon, továbbá a fent elősorolt növényrészeken később fehérkarimáju kis bögrék képződnek, melyekből vörös por (aecidium spórák) hull ki; b) a Melamspora epirea Kze et Schm. nevü gomba a levelek alsó lapján nagy narancssárga foltokat okoz; e gomba fejlődésének két alakját (az uredo és teleuto stádiumokat) a füzfákon éli át; c) a Peridermium Storbi Kleb. nevü rozsdagomba is megtámadja az E.-t, de csak azokat, melyek, hogy fácskaalakot kapjanak, aranyvirágu ribiszkékre (Ribes aureum) vannak ojtva; e gomba fejlődésének egyik alakját (az aecidium stádiumot) a sima fenyőn éli át, az E.-en csak uredo alakban élősködik. 2. Lisztharmat. A Microsphaera Grossulariae Lév. nevü gomba a leveleken szürkés, könnyen letörülhető bevonatot képez, amelyen később sárga, majd fekete szemcsék észlelhetők; a betegség ellen a lombozatnak kénporral való behintése használ. 3. Korompenész. A levelek felületét vastag, letörölhető koromszerü bevonat alakjában a Capnodium salicinum Montg. nevü gomba lepi be (v. ö. Korompenész). 4. Bogyótarkaság. Az éretlen bogyókon piciny, gyorsan nagyobbodó, barna foltokat, melyen később sötétbarna szemecskék támadnak, a Vermicularia Grossulariae Fekl. nevü gomba okoz; e gomba támadása miatt a bogyók időelőtt lehullanak. 5. Veresrothadás. Az E.-bokor fája rothad s rövid idő alatt kivész; e betegséget a bokor tövén élő taplógomba, a Polyporus Ribis Fr. okozza; a megbetegedett bokrok kiirtandók, hogy a betegség tovább ne terjedjen. 6. A leveleken szürke, barna v. fekete, később elszáradó foltokat 3 gomba okoz, u. m. a Phyllosticta Grossulariae Sacc., a Septoria Grossulariae Westd. és a Gloesporium Ribis Mtge et Desm. okoz; e betegségek ellen a beteg lomb összeszedése és elégetése javasolható. 7. Parakórság. Abban áll, hogy a leveleken szárnyalaku v. hosszukás parakinövések támadnak; oka a talaj tulságos nedvességében rejlik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me