OK

Full text search

OK, fn. tt. ok-ot, har. szr. ~a. Széles ért. amiből valami ered, támad, aminek gondolatban, vagy valóságban előbb kell léteznie, hogy más valami létezhessék. A latin nyelvvel öszvehasonlítva, bölcsészeti értelemben mai szokással két fő jelentése van. 1) Ratio, vagyis a gondolkozásban mindaz, mitől valaminek ismérete függ, s gondolati ok-nak nevezhető, pl. a föltételes itéletben az előzmény, a bizonyításban a tanuigazság, mely máskép: oksuly. „A kifejtett eszméket az okoknak győző ereje s az igazságnak hatalma vívja ki.“ (Deák Ferencz). A gondolati ok az ész működéseire vonatkozik, honnan: okos ész, okos gondolat, okos állítás, okos itélet, okos következtetés; helyes ok, elvitázhatatlan ok; okkal móddal, jól megfontolva, és bizonyos móddal végrehajtva; okoskodni valamiről, bizonyos okok fonalán isméreteket származtatni belőle; oktalan ember, ki gondolkozásában az ész szabályai ellen vét; oktalan állat, mely természeténél fogva emberileg gondolkodni képtelen; oktatni valakit, észszerüleg bizonyos ismeretekbe vezetni; okulni valamin, a tapasztalat nyomán észre jönni, tévedéstől menekedni, s józanabban gondolkodni; példának okáért, hogy bizonyos állítás igazságát példában lássa, s megfogja a gondolkozó ész.
2) Causa, mitől valamely valónak, vagy lénynek léte eredett, vagy függ; és ami belőle származik: causatum, v. effectus, magyarul: okozat. Az ok és okozat közötti viszony okiság. Az ,ok’ ezen értelemben a) ható ok, „causa efficiens,“ mely saját ereje által létesíti a művet; ez alá tartoznak: elegendő, v. elégtelen ok, amint más oknak segedelme nélkül képes, vagy nem képes valamit létesíteni: szabad ok, mely tetszése szerént működhetik, pl. az ember akarata; kénytelen ok, mely a kellékek jelenlétében szükségkép működik, pl. a tűz éget, ha nincs akadálya; közvetlen ok, ha a tettet önereje által viszi végbe; közvetett ok, ha működése áltat vesz részt a tettnek létrehozásában; ok, a tettnek első indítója; mellék ok, mely a fő czélon kivül egy mást tűz ki; b) anyagi ok, v. szerok, melyből valami a ható ok ereje által létesül; c) végok, v. indok, v. czél, mely a ható okot működésre indítja. A Müncheni codexben eléjön ,színlelt ok’, azaz ,ürügy’ értelemben is: Hosszú imádságnak okával (sub obtentu prolixae orationis). Továbbá ugyanott am. literae cautionales, cautio. Vegyed te okodat, ülj, és irjh hamar ötvent. Luk. 16. Erdősinét: menedéklevél; Káldi szerént számtartó könyv; Pesti Gábornál: registrom.
Az oknak 2) pont alatti értelmezéséből fejthetők meg e mondatok: okot adni valamire, am. közvetett oknak lenni; okát adni bizonyos tettnek, elmondani az indító okot; igaz okot hozni fel, a tettnek valódi indokát, czélját; ez csak szinlett ok, am. ürügy, midőn valaki más czélt tűzött ki, mint amit mutat. Ő oka minden bajnak. Nem vagyok oka semminek, anyám az oka mindennek. (Népd.). Kárt okozni valakinek. Magadat okozd, ne engemet. Azt veti okul, hogy beteg volt; elég oka van búsúlni, haragudni. Azt más okból tettem. Ezen oknál fogva elhatároztam magamat.
Minthogy szoros értelemben ok nélkül semmi sem létezhetik: tehát, ha még is mondjuk, hogy, valami ok nélkül történt, ez azt teszi, hogy nem volt rá helyes, alapos indító ok.
Az ok legrövidebb szavaink egyike, milyenek k végzettel: ük, fok, szak, nyak, vak, bak, sok, tok, lik, gyik, csik, szük, gyak, rak, csuk, stb. Eredeti jelentését valószinűleg következőkép határozhatjuk meg. Föltevén, hogy az ok szó eredetileg inkább öszvetes, (concret), mint elvont fogalmat fejezett ki, így okoskodhatunk: az ok előbb létezik, mint a vele viszonyban levő következmény, eredmény, okozat; innen németül értelmezett neve Ursache, am. ős v. eredeti dolog, tótul: pricsina, am. előtét, tehát időben, vagy a gondolkozás fonalán távolabb eső valami. Úgyde a magyar ok szóban is az o mint alaphangzóról tudjuk, hogy az távolságra mutat, o-da, o-tt, o-ly stb. szókban, a k pedig am. ki, azaz mi, a kettő tehát együtt am. o-ki, vagyis távolabb, (az időben vagy térben) előbb létező valami. Továbbá: származéka okos jelent ovatosat, ovakodót is, ki bizonyos vésztől, bajtól távol tartja magát, és okulni am. óvatossá lenni, pl. ki a maga kárán okul, az ovakodik, hogy ezután kárt ne szenvedjen. Az ok és ovatosság fogalmait a latin azon gyökü szókkal fejezi ki: causa és caveo. (Benfey. Wurzellexicon); hasonló gyökhangu: caula, melyet oda magyarázhatni, hogy ovó helyet jelent a barmok számára, pl. az idő viszontagsága, a tolvajok, és a ragadozó vadak ellen, s megfelel neki a magyar ól, és rokon származéku oltalmaz. Ezek szerént a causa és ok jelentené valaminek távolabb eső eredetét, távolabbi eszközét; a latin caveo, magyar ovok, am. távolítok; cautus sum, ovakodom am. távolodom valamitől; caula, ól, távolító, ovó hely. Ezen közmondatos kifejezés: mindennek van oka foka, nem csupa szójáték, hanem a dolog valóságán alapúl, mert fok általán a többitől kiállót, távozót, tovább nyomuló valamit jelent, pl. hegyfok, mely kinyomúl a hegylánczból; vízfok, mely kifoly; fejsze foka, hátra álló szélesebb része stb. Legközelebb áll hozzá ük, távolabbi mintegy eredeti szülője valamely nemzedéknek. Szélesb ért. megegyeznek vele, miként föntebb érintők, azon szók, melyekben a távolra vonatkozó o az egyik alaphang, mint oda, ott, onnan, oly, onszol, oson; továbbá szinte azon o gyökhangu szók, melyekben alapfogalom az együtt volt részeknek egymástól elválása, eltávolodása, milyenek: old, olu, olvad, olvaszt, omlik, ont, oszlik, oszt. Rokon gyökhangzóju a latin okadó ob, a távolító hellen απο, latin a v. ab, s a szláv od. Finnül: aiket szintén am. ok, mely azonban egészben véve a latin ,causa’ szóhoz áll közelebb. A törökben uds am. véglet; czél; ok (extrémité; bout; cause). Sínai nyelven ku, am. ok; ürügy; mert (causa; praetextus; quia).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me