fogás

Full text search

fogás főnév -t, -ok, -a
1. Általában a fog igével kifejezett cselekvés, mozdulat; az a cselekvés, hogy vkit, vmit (meg)fognak. A ceruza, a toll fogása; a szerszám fogása; a kard, a puska fogása; a gyermeknek főzelékre (való) fogása; az állatnak igába (való) fogása. || a. Az a tény, mód, (a)hogy vmi, vki (meg)fog vmit, vkit. ® Alsó fogás; ® felső fogás; markának, ujjainak fogása. Erős, kemény fogása van a kezének. Nem szabadulhatott a róka a kutya fogainak erős fogásából.  Az első néhány fogásnál sebesen mélyedt az éles ráspoly az ezüst karikába. (Jókai Mór) Puszta kézzel is ki lehet húzni a pezsgődugót, ha az ember a megfelelő fogást alkalmazza. (Krúdy Gyula) || (sport) <Birkózásban> az ellenfél megragadására, ill. legyűrésére alkalmazott tervszerű mozdulat, szorítás, karolás. ® Alsó fogás; ® felső fogás. Sok újszerű fogást alkalmazott. Nem tudott védekezni az ellenfelének fogásai ellen.  Egyik ember karra erős, a másik fogásra. (Vas Gereben) Hát a tornába mily fogást tanultál? (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
2. Vmely eszköznek az a megformáltságából adódó sajátsága, melynél fogva vhogyan meg lehet fogni, rendeltetésének megfelelően használni lehet. A kardnak, puskának jó fogása van. Az új kasza nyelének rossz a fogása. Jó fogás esik v. van rajta. || a. <Tárgyon, eszközön, ritk. személyen> az a rész v. hely(zet), mód, ahol v. ahogyan jól meg lehet fogni. Fogást keres a bútoron, a zsákon. Jó fogás adódott v. esett rajta.  Én velem beszélj, vén gonosztevő …! kiálta … görcsös botját kétszer-háromszor markolva, míg jó fogást talált rajta. (Jókai Mór) || b. (zene) Az ujjaknak az a mozdulata, amelynek alkalmazásával <némely, kül. húros hangszeren> a hango(ka)t képzik. Gyenge, hamis fogás.  A juhászbojtár … gyermekkorában megmutogatta neki a fogásokat az eredeti hangszeren. (Mikszáth Kálmán) || c. (ritka, régies) Markolat, fogantyú.  Levevé a kardot, mely vala balról | …, megvillant hegye s éle, fogása fehérlett. (Vörösmarty Mihály)
3. Vmely anyag megfogása, tapintása által az ujjakban keletkezett érzet; vmely anyagnak a tapintással megállapítható minősége, jellege. Ennek a szövetnek puha a fogása. A vasnak hideg fogása van.
4. A fog (I. 9) igével kifejezett cselekvés; ember v. állat, főleg hal elfogása, foglyul, zsákmányul ejtése. Ma nem sikerült a fogás.  A detektív, aki úgy érezte, hogy a karrierjének igen jót fog tenni ez a fogás, szinte megenyhült a haramiával szemben. (Hunyady Sándor) || a. (átvitt értelemben) Vmely hasznos, kívánt dolognak rendsz. ügyességgel, fortéllyal v. erőszakkal való megszerzése; vkinek a maga számára, céljainak, érdekeinek való megnyerése.  Dicső fogás volna … a hatalmas Tanussy család egyetlen fiúörökösét az osztrák ármádia tagjává tenni. (Jókai Mór) || b. (átvitt értelemben is) Ezeknek eredménye, a zsákmány, a megszerzett dolog, tárgy, az elfogott személy(ek). Jó fogást csinált (vkivel, vmivel): (átvitt értelemben is) sikerült olyan személyt megnyernie v. olyan dolgot megszereznie, aki v. amely nagyon előnyös, hasznos (lehet) számára. A halászok tegnapi fogása gazdag volt. Tíz mázsa hal volt egy fogásban.  Velem jó fogást csinált a takarékpénztár. (Tolnai Lajos)
5. (átvitt értelemben) Az étrendnek (1), az étkezésnek egy szakaszát, egységét alkotó étel, tartozékaival (köret, saláta stb.) együtt. Első, második fogás; öt fogásból álló lakoma. Ebédre két fogás. Vacsorára egy fogás volt. Mi lesz a második fogás? A harmadik fogást már nem bírta megenni.  A harmadik fogás után felkelt György barát, és köszöntőt mondott az új jegyespárra. (Gárdonyi Géza) Odatartotta a tányérját a harmadik fogásnak. Ez lencse volt orjával. (Móricz Zsigmond)
6. (átvitt értelemben) Vmely cselekvésben, munkában, eljárásban alkalmazott, a célhoz, megoldáshoz segítő mód(ozat), ötlet, fortély; vminek csínja-bínja. Merész, ügyes fogás; színpadi fogás; a színi hatást elősegítő, fokozó írói v. rendezői ötlet; ® szónoki fogás; a munka különféle fogásai. Ismerni kell a mesterség fogásait.  A középkori festő … átadta … tanítványának a mesterség minden gyakorlati fogásait. (Arany János) Hamis eszményítésben látnók Sophocles művészetét, ha azt hinnők, hogy a színpadi fogásokat, sőt a hatásvadászatot … nem ismerte. (Péterfy Jenő) Egy órai sakkban … benne van egy igazi csatának minden fogása. (Gárdonyi Géza) || a. (átvitt értelemben, rosszalló) Vkinek a megtévesztésére, becsapására alkalmazott ravasz ötlet, eljárás; csel, fortély, ravaszság; trükk. Álnok, hamis, hazug, közönséges, ravasz fogás; hivatalnoki, politikai, taktikai, ügyvédi fogás; rég ismert fogás. Micsoda ócska fogás! Bedőlt ennek a fogásnak. Azt a fogást alkalmazta, azzal a fogással élt, hogy …  Nem győzé eléggé magasztalni fiatal kollégáját, ki az ördögöt magát fehérre tudná mosni prókátori fogásaival. (Eötvös József) Ismerem e fogást: kereskedőt nem is kárhoztatok érte, hogy túldicséri, amit árul. (Arany János) Az oktalan bámul és azt hiszi: E szép szavakkal szellemet idézünk; Pedig fogás csak az egész. (Madách Imre)
7. (átvitt értelemben, tájszó) Az az értelmi képesség, ahogyan vkinek az esze, a feje fog (III. 3); felfogás. Jó fogása van a gyereknek.
8. (átvitt értelemben, népies, régies) Vmely munkának egy szakasza. Egy fogásra: egyszerre, egy alkalomra v. alkalommal, egyszeri teljesítményként.  Itt küldöm a Zrínyi harmadik énekét a Szemlébe. Úgy hiszem, egy fogásra elég lesz. (Arany János)
9. (átvitt értelemben, népies, mezőgazdaság) Akkora földterület, földdarab, szakasz, amennyi egyszeri nekifogással megdolgozható. A kukoricát kapálják, most az első fogásban dolgoznak.
10. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben, népies, mezőgazdaság) Ekkora, ilyen <földterület, földdarab>. Egy fogás föld. Két fogás földet vállalt munkára.
11. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben, népies) Marok(nyi), csomó; koszorú, füzér. Egy fogás kender; egy fogás hagyma.
Szóösszetétel(ek): 1. fogásmélység; fogásvétel; 2. alsófogás; balfogás; cselfogás; fegyverfogás; felsőfogás; halfogás; kézfogás; kortesfogás; mesterfogás; parasztfogás; pártfogás.
fogási; fogásos; fogású.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me