eretnek

Full text search

eretnek [e-e-e] főnév -et, -e [ë, e]
1. (vallásügy, rosszalló) Az a keresztény, aki a római katolikus v. a görögkeleti egyháztól tévesnek nyilvánított és elítélt tant v. tanokat vall v. hirdet. Az eretnekek üldözése. Az eretnekeket a középkorban máglyán égették meg.  A vész, mely összehoz, mártírt teremt, Erőt ád: ott van az eretnekekkel. (Madách Imre) || a. (ritka, irodalmi nyelvben) Vmely nem keresztény vallási közösségből kiszakadt v. attól eltérő tanokat valló személy.  A vachabiták [= arab szabadgondolkodók] a mohamedán vallás eretnekei. (Jókai Mór)
2. (átvitt értelemben) Olyan személy, aki vmely lényeges, elvi kérdésben a bevett, hivatalos v. közfelfogással szembehelyezkedik.  [Hazamegyek a falumba.] Falu még nem várt kegyesebben Városi bujdosóra … Vagyok tékozló és eretnek, De ott engem szánnak, szeretnek. (Ady Endre)
3. jelzői használat(ban) Eretnekként (1–2) viselkedő <személy>. Eretnek gondolkodó.  Azt hívjuk eretnek embernek, aki a maga tetszését és ítéletét követi, oly dolgokban, amelyek ellenkeznek … az ecclesiá-nak [= a katolikus egyháznak] tanításával. (Pázmány Péter)
4. jelzői használat(ban) Eretnekekre (1–2) jellemző, tőlük származó. Eretnek tanítás.  Konok daccal zokogtak Eretnek kardalok. (Juhász Gyula)
Szóösszetétel(ek): eretnekégetés; eretneküldözés.
eretnekség.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me