Kerülőút (detour)-probléma.

Full text search

Kerülőút (detour)-probléma.
Az állatok tanulását vizsgáló egyik kísérleti módszer, amely W. Koehler nevéhez fűződik. Elsősorban főemlősök viselkedését, tanulását vizsgálták ezzel a módszerrel; lényege, hogy csimpánznak mutatnak egy banánt, de különféle akadályok (ösvények) vannak közte és a banán között. A felnőtt csimpánzok nemegyszer tüstént, az első alkalommal megoldják a problémát, ahelyett hogy kipróbálnák a különféle lehetséges megoldásokat, azonnal a legrövidebb közvetlen utat választják a banánhoz.
Scott és munkatársai hathetes kutyakölykökön is kipróbálták a ~ egyik nagyon egyszerű változatát. A kiskutyákat derékszögletű helyiségben nevelték, ahol semmiféle akadály nem volt, tehát nem szerezhettek ilyenfajta előzetes tapasztalatokat. A kísérlet kezdetén másik helyiségbe vitték a kölyköket, ahol két egymás utáni napon több ízben megetették őket ugyanabból a kis edényből. A harmadik napon 1 m hosszú és viszonylag magas deszkakerítést helyeztek az edény elé, a kiskutyákat pedig a túloldalra rakták. A kölykök a deszka alján levő lyukon keresztül láthatták az edényt, legalábbis addig, amíg a rés mellett maradtak. A kiskutyák először néhány bátortalan kísérletet tettek, hogy átjussanak a kerítésen, majd annak egyik végéhez mentek, szemügyre vették, visszamentek a másik végéhez, ott is körülnéztek, végül megkerülték, és egyenesen az ételes tálkához mentek. Viselkedésük tehát arra utalt, hogy némi vizsgálódás után sikeresen megoldották a problémát. Más kutyák nem bizonyultak ilyen találékonynak, többségük fel-alá vágtatott a kerítés mellett, majd rendkívül izgatottá vált, heves ugatásban tört ki, és nem kerülte meg az akadályt, nem volt képes odajutni az edényhez. Végül abbahagyták a lármázást, csendesen körülnéztek, azután gyakran sikeresen megkerülték az akadályt, és felfedezték az ételes tálkát.
Azoknak a kölyköknek, amelyeknek már egyszer sikerült a tálhoz jutni, adtak még további két próbálkozási lehetőséget, hogy hozzászokjanak a helyzethez, majd a következő nap a feladatot megnehezítették: a deszkakerítést megtoldották annyira, hogy az eredetinél háromszor hosszabb lett. Egyes kiskutyák azonnal az akadály végéhez iramodtak, vagyis próbálkozás és tévedés nélkül, tüstént megoldották a problémát; más kölykök csupán az eredeti kerítés végéig futottak, és képtelenek voltak túljutni ezen a ponton. Természetesen nagyon izgatottakká váltak, csalódott, heves ugatásban törtek ki, fel-alá futkostak. A következtetés eléggé nyilvánvaló. A tanulékony kutyák csoportja a sikert azzal társította, hogy a kerítés végéig rohant, akárhol is volt az, míg a többiek csupán egy rövid távhoz kapcsolták a futás képzetét. Az egyik próbálkozás sikeres megoldást jelentett, a másik nem.
A problémamegoldással kapcsolatos ilyen jellegű kísérletek is azt sejtetik, hogy az állatok jelentős mértékben képesek viselkedésük szervezésére. Az egyik legegyszerűbb típusú szervezés, amit az állatok - köztük a kutyák is - leginkább előnyben részesítenek, a motorikus viselkedésé, amit kinetikus (mozgásos) alapon való szervezésnek is nevezhetünk. Említett példánkban a kutyák viselkedésüket tkp. mozgássorozatok alapján szervezték, és így jutottak el a sikeres megoldásig.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me