Románok, szlovákok és ruténok

Full text search

Románok, szlovákok és ruténok
A 16. században a románság is jelentősen bővítette középkorban megszállt területeit (Déli-Kárpátok völgyei, Fogarasföld, Hátszeg-vidék, Máramaros megye déli fele, Temesköz keleti része). Ennek a folyamatnak több tényező kedvezett. A főként pásztorkodásból élő oláhok – miként őket a korban nevezték – földművelésre való áttérése az önálló erdélyi fejedelemség kialakulását követően is folytatódott. Kenézeik és vajdáik a nagyobb medencék és síkvidékek magyar földesuraival kötöttek egyezségeket, s ezek értelmében a megmaradt, általában gyengébb minőségű területekre telepítették le őket. Mivel a földesurak érdekeltek voltak minden talpalatnyi föld művelés alá vonásában, ideiglenes adókedvezményekkel támogatták az akciókat. A nehezebb körülmények közötti gazdálkodás ellenére a románság egy részének mindennapjaiban ezért életmódváltás következett be, bár továbbra is nagy tömegeik foglalkoztak hegyvidéki pásztorkodással.
187A románság térnyerését jelentősen elősegítette, hogy a 16. század második felétől Havasalföldről és Moldvából a romló politikai–gazdasági viszonyok miatt erőteljes bevándorlás kezdődött. Ezt a népességtöbbletet a hegyvidéki területek már nem voltak képesek befogadni, ezért a síkvidékekre való román behatolást ez a folyamat is megkönnyítette. A tizenöt éves háborúban ráadásul a magyarlakta területeket (például a Mezőséget) érték a legsúlyosabb csapások, ahová azután a hadak pusztításaitól kevésbé érintett románságnak kiváló alkalma kínálkozott a betelepülésre. Az Erdélyben megfordult császári fizetőmester Zacharias Geizkofler 1602-ben tökéletesen összegezte e folyamatok eredményét: „Erdélyben román falu azelőtt kevés volt, de most a hegyekben nagymértékben elszaporodtak, mivel a síkvidék pusztulásával szemben a hegyvidék megépült.” Végül a románok lakta területek kapcsolattartásának a politikai viszonyok is kedveztek, hiszen a középkori magyar királyság csaknem minden román lakója az erdélyi fejedelemségbe került. A románság száma tehát a század folyamán mind a Királyhágón túli területeken, mind a Partiumban jócskán gyarapodott. Az általuk benépesített területek majd mindenütt megközelítették a magyar, a székely és a szász náció által lakott vidékek területét. Sőt valójában már ekkor megkezdődött egy többé-kevésbé összefüggő románlakta sáv kialakulása a Kárpátok vonala mentén, valamint a Partium hegyvidéki területein (például a Gyalui-havasokban) is.
A szerbekhez hasonlóan az asszimilációs folyamatok a románokat is csak kis mértékben érintették. Ortodox vallásuk és eltérő életmódjuk következtében – a Hunyad megyében református hitre áttértek egy részét kivéve – a környező népcsoportokba való beolvadásuk nem volt jellemző. Mivel pedig nem alkottak rendi nemzetet, azok a telepítéseket végző kenézek és vajdák (főként Hunyadban, Máramarosban és Biharban), akik szolgálataikért armálist és birtokot szereztek, hamar betagozódtak a magyar nemességbe. A szász városok támogatásával az 1540–1550-es években ugyanakkor Nagyszebenben és Brassóban megjelentek első anyanyelvű könyveik. Néhány évtized múltán pedig a katolikus Báthory István fejedelem pedig már ortodox püspökségeik (a révi avagy románosan vádi és a felsőszilvási) területi hatáskörét szabályozta.
188Az ország legészakibb területein élő szlovákok és a ruténok (ruszinok) 16. századi térnyerése viszont egyáltalán nem volt meghatározó. A hadjárások következményei persze őket is jóval kevésbé érintették, mint a magyarságot. A szlovákok ezért a 17. század első felében a tizenöt éves háborúban elpusztult magyarlakta észak-alföldi területeket fokozatosan kezdték benépesíteni, néhány szórványuk kivételével viszont ekkor még elmagyarosodtak. Az északkeleti folyóvölgyek mentén elszórtan megjelentek a Máramaros, Ugocsa, Bereg, Ung, Zemplén, Sáros és Szepes megyében élő ekkor még ortodox, a 17. század közepétől majd görög katolikus ruténok is. Ez a folyamat azonban pusztán jóval később, csak a 18. században hozott számottevő eredményt.
Összességében Magyarország etnikai képe a 16. században óriásit változott. A háborúk következtében megfogyatkozó magyarság a honkereső délszláv (szerb, horvát, bosnyák, vlah) és román lakossággal szemben visszafordíthatatlanul megindult a kisebbségbe kerülés útján. A különböző etnikumok együttélése azonban ekkor még nem okozott nemzetiségi problémákat, hiszen a korban a választóvonalak nem közöttük, hanem a társadalmi rétegek közt húzódtak. Ez időben tehát a királyi Magyarország minden lakója Hungarus-nak, a Horvátországé Croata-nak, az erdélyi fejedelemségé pedig Transilvanus-nak számított, függetlenül attól, hogy melyik etnikumhoz tartozott vagy milyen nyelvet beszélt. A magyar és erdélyi földbirtokosok ezért gazdasági érdekeiknek megfelelően a következő évszázadban is folytatták a telepítéseket, aminek következtében a magyarság szempontjából az arányok még tovább romlottak. A magyar lakosság fokozatos kisebbségbe kerülésének később óriási jelentősége lett. Hosszú távon ez volt az oszmánok berendezkedésének és a velük való nagy háborúknak az egyik legsúlyosabb következménye.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me