A vármegyeházát megszállják a zsandárok.

Full text search

A vármegyeházát megszállják a zsandárok.
A vármegyének ez az elvi álláspontja, párosulva az első alispán erélyességével, szolgált okul a maga nemében példátlan összekülönbözésre a helytartótanácscsal. Erről a históriai jelentőségű összekülönbözésről a következőket jegyezte fel a történetíró.
1861 július 1-én az adó erőszakos behajtására a Sátoraljaújhelyben állomásoztt Schmerling-ezredbeli katonaságnak egy különítményével megerősített zsandár-csapat a vármegyeházán „nemcsak a fő- és alispáni, hivatalos lakszobákat, hanem a megye tanácstermét is, az ajtók feltörésével, 498erőszakosan elfoglalta”. Az első alispán, Komáromy József, az 1861 július 1-re kitűzött közgyűlésnek megtarthatása érdekében fölszólította a katonaság és zsandárság hadnagyát. Wéber Károlyt, a vármegye ősi gyűléstermének kiüríttetésére. A hadnagy nem engedelmeskedett. Erre az első alispán, úgyszintén a júliusi közgyűlésre megjelent bizottmányi tagok és tisztviselők is a sátoraljaújhelyi kegyesrendűeknek hazafias készséggel átengedett klastromába, vagyis annak templomszerű ebédlőjébe tették át a közgyűlést. A piaristák ebédlőjében megnyitott közgyűlésen bejelentette az első alispán, hogy a „megye házának katonaság által ellenséges módon lett megszállását … a főispánnak sürgöny útján tegnap (június 30-án) feljelentette.” A közgyűlés (jelenvolt tagjai közül ma már csak Bajusz József és Molnár István vannak életben) „meglepetve a katonai parancsnokságnak azon merénylete által, miszerint az igazság kiszolgáltatására szolgáló, ugyanezért mindenkinek tiszteletet parancsoló és még az ellenséges idegen hadak által is dulástól megkimélt szenthelyeiket, a fennálló békés idő közepett, a különben bizodalmat követelő hatalom fegyveres szolgáinak oda lett behelyezésével megfertőztetni nem tartózkodott … a kegyesrendű tisztelendő atyáknak teremök átengedésébeni készségüket meleg köszönettel fogadták.” A jelenvoltak figyelmét épp e kínos ügy felett folytatott tanácskozás kötötte le, a midőn gróf Andrássy Manó főispán a terembe lépett. „Általános felállás közben tett Éljen kiáltás után mondotta a főispán, hogy a „megye szorongatott helyzetét megértvén, sietett osztozni a megyével a reá mért kedvetlenségekben, különösen pedig a teendők felőli tanácskozás vezetésének főkormányzói tiszte szerént élére állani.” A zsandárhad és katonaság azonban, a hadnagy úr vezetése alatt, betolakodott a kegyesrendi atyák ebédlőjében tanácskozott közgyűlésre is. A főispán azonnal való távozásra szólította föl a hadnagyot és szuronyos csapatát, de az makacskodott. Ekkor a főispán feloszlatta a közgyűlést ezzel a tiltakozó kijelentéssel: „megyénk méltósága és tekintélye a most látottak által meg lévén gyalázva, tanácskozásunk alkotmányos szabadsága pedig az önkénykedő katonai hatalom által le lévén rombolva … a hatalom ugyan elveheti pénzüket, de szíveinket magától végképp elidegenítvén, a bizodalmat, melyet deczemberi (t. i. az 1860. évi deczember 16-iki) leiratában óhajtani látszott, nem állíthatja többé vissza soha … a bizottmányi tagokat a minél szilárdabb összetartásra, békés tűrésre és egyértelműségre hazafiúi meleg szavakban buzdította …” A jobb jövő iránt való reménynyel vett búcsút az ősi közgyűlés a klastrom ős falaitól. De a jobb jövő még nem volt oly közel, mint azt 1861 július 1-én hitték.
Ez inczidenst nehány hónappal megelőzően, vagyis azt 1861. év február havában, az 1848. V. t.-cz. alapján, előkészületeket tett a vármegye az országgyűlési követek választására, nyolcz választókerületre osztván az egész vármegyét és megalakítván a középponti választmányt is. Kik voltak tagjai e választmánynak: nem maradt hivatalos irat, melyből tudhatnók. Két politikai pártra oszlott a választó közönség, az ú. n. fölirati és a határozati pártra. Amaz egyezkedni kivánt az ország alkotmányos jogaira nézve; emez, az 1848. évi törvények alkotmányjogi alapján állva, követelését országos határozatba kivánta foglalni. Zemplénben a fölirati párti országos képviselők jutottak viszonyos többsége; ugyanis megválasztattak fölirati programm alapján az újhelyi kerületben: gróf Andrássy Gyula, a terebesiben: Molnár József, a nagymihályiban: báró Luzsénszky József, a bodrogköziben: báró ’Sennyey Lajos, a liszkaiban: Lónyay Gábor, a mádiban: Kazinczy Gábor; határozati párti alapon nyertek mandátumot a homonnai kerületben: Bujanovics Rudolf és a megyaszaiban: Mezőssy László. A radikális irányzat tehát a mérsékelt ellenzéki fölfogással szemben kisebbségben maradt és így Zemplén vármegye az 1861. évi április 2-ára Budára összehívott nemzetgyűlésen előreláthatóan hajlandó lett volna az uralkodó és a nemzet között támadt közjogi nagy kérdésekre nézve egyezkedni. Ámde abból a nemzet-gyűléséből, a mely hivatva lett volna a hatalom fülébe dörögni, hogy a végenyészet szélén is „Él nemzet a hazán”, augusztus 21-én már feloszlatás lett. Schmerling a megyei gyűléseket, ezeket a „kis országgyűlések”-et is feloszlatta, kiadván a magyar nemzettel szemben a szálló igévé vált jelszót: „Mi várhatunk.” A felirati párt részéről szónoklataikkal kitűntek, Deák Ferencz mellett, a 499zempléni követek közül Andrássy Gyula a ház alelnöke, és Kazinczy Gábor. (Marczali: id. m. 878. l.) Az Ausztria és Magyarország közös viszonyait tárgyaló 15-ös albizottság gróf Andrássy Gyulát választotta elnökéül. (U. o. 885. l.) Zemplén, a Schmerling-féle feloszlatás ellenére, ebben az időszakban utolsó közgyűlését 1861 szeptember 18-án tartotta, elintézvén az 1860 deczember 17-től 1861 szeptember 18-ig összesen 1246, a vármegyei törvényhatóság jogköréhez tartozott ügyet.
Az 1860 deczember 17-én s a rá következett napokon megválasztott alkotmányos vármegyei tisztikar, úgy a főispán is, „a sarkalatos hazai törvényeken alapuló megye ős szerkezet ellen ismét elkövetett sérelem miatt óvását kifejezvén”, lemondását benyujtotta a november 14-én az országbíróhoz. Példáját követték a törvényszékiek is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me