Beligazgatás.

Full text search

Beligazgatás.
A két város 1712. év végén történt egyesüléséig külön, de egyenlő alakú beligazgatás alatt állott. Forrásaink 1316-ig vezetnek vissza, a mikor bíróról (judex) először van szó és így már akkor tanácsnak is kellett lennie, mely utóbb Szatmáron 70, Németiben 50 polgárból állott. A legrégibb emlék a város önkormányzati szervezetéről az az eredeti pergamen 1514-ből, mely a németi ref. egyház birtokában van. E szerint a németi tanács elhatározta, hogy mivel a népnek gazdasága hátramaradásával jár az évenkénti egybegyűlés s előljárók választása, ennek következtében a Németországból hozott minta szerint ezután válasszon minden czéh 2 tagot = 12, a czéhek mind összesen = 24-et, a Pér a Lázár- és Szent Jakab-utczák egyenként négyet és a Bors-utcza kettőt. Ez összesen 50. Ezek választanak maguk közül egy bírót s 12 esküdtet egy évre; ezek a pörökben fognak ítélni. Ez volt a belső tanács. A többiek pedig, a nép vénei (seniores) alkotják a külső tanácsot. A kettő között való érintkezést a fürmender közvetítette, valamint a szatmári és németi tanácsok között is.
A két város egyesítése előtt a tisztújítás minden év elején jelölés nélkül ment végbe. A hivatalból kimaradó bírák és esküdtek a nép vénei közé mentek vissza, kiknek tanácsa ugyanakkor kiegészíttetett. A tisztújítás külső befolyás nélkül szokott történni. A legelső királyi biztos 1695-ben került Szatmárra. Szatmáron tehát 70, Németiben 50 seniorból állott a tanács, beleértve a bírót, mint elnököt és az esküdteket is (jurati cives). A külső tanács csak az egész közönséget illető fontosabb tárgyakban s a hozzája feljebb vitt pörökben ült össze. Szabályrendelet (statutum) alkotásakor a két tanács elnöklete alatt mindkét város tanácsa közös gyűlést tartott. A belső tanács gyakorolta a vérbíróságot s ítéletét feljebbvitel nélkül nyomban végrehajthatta, vagy kegyelem útján megváltoztathatta. Előtte történtek az örökeladások, végrendelkezések is stb.
A két város 1712. év végén egyesűlt; az 1715. évi 109. törvény által pedig az egyesült város szabad királyi városként nyert beczikkelyezést. Ez időtől kezdve a közös tanács 60 tagból állott 1758-ig, a midőn a királyi biztos úgy rendelte, hogy maga a tanács a bíróval együtt 13 tagból, a választott hites község pedig 40 tagból álljon.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me