A város fejlődése 1867-től.

Full text search

A város fejlődése 1867-től.
A kiegyezés után a vasútépítés is megindul 1869-ben a téglaszín szomszédságában. A gőzmalom-társulat is munkához lát és Losonczi József a hegyi-út mentén a hídon túl 8 k. holdnyi földet bocsátott a társulat birtokába. A társulat megalakult 1869-ben és a malom megindul 1875-ben. A város legelső ipartelepe ma, melynek 140 munkása van. Üzeme virágzik s egyre terjeszkedik. 1897-ben rekonstruálták. Részvényének értéke 450 K. Forgó tőkéje 650 ezer K. napi őrlőképessége 800 mázsa. Alaptőkéje 500 ezer K., tartalék-tőkéje 800 ezer K. Alapítói: Farkas Antal, Losonczy József, Böszörményi Károly, Kászely Károly, Vajay Károly, Lengyel István, Keresztes András, Jakó Mihály.
A gőzmalom iparfejlesztésére fontos volt a híd kérdése, mely a maga régi faszerkezetével az áradások ostromát soha sem állotta ki. 1870 febr. 27-én a jégzajlás a híd egy részét elszakította. Ez máskor is megtörtént, míg végre a közuti vashíd építésére gondoltak, de csak későbben, ma már ott a mű s oly impozáns és erős, hogy rajta a közúti hegyi vasúti-vonatok bátran járhatnak.
Érdekes megemlíteni, hogy a város, melynek lakossága 1870-ben 18,668 lélek, kegyúri jogához képest az ez évi kath. autonomiai congresszuson az első kegyurakkal (gróf Károlyi György, gróf Cziráky János, Majláth György) képviseltette magát. A kongresszus azonban az autonomiát nem tudta megalkotni, s bár utóbb, évek után, a tanácskozásokat újból folytatták, eredményt el nem érhettek.
Kiváló mozzanata az idők szelleme hatásának és a művelődés fejlődésének, hogy 1870. XLII. tvczikk az igazságszolgáltatást és közigazgatást ketté választja. Szatmár városának törvényszéket szánt a törvényhozás s a város 1871 május 11-én e tárgyban emlékiratot terjesztett fel az igazságügyi kormányhoz, mely a törvényszék felállításához 1871 augusztus 1-én az engedélyt megadta.
A városi hatóság a régi városházat ajánlotta fel a tvszék helyiségeül, (a szerződést 1871 októb. 16-án megkötötték), a melyben a tvszék meg is maradt a Rákóczi utczai díszes igazságügyi palota felépítéséig, 1896–97-ig.
Közben Nagy Ignáczot 1871 jul. 14-én főispánná nevezte ki a király, Böszörményi Károlyt pedig 1871 május 27-én polgármesterré választották. Böszörményi a polgármesteri tisztet 22 évig viselte. Puritán gondolkodásu ember volt, a ki becsületes lélekkel és kézzel kormányozta városát. Utolsó éveiben indult meg a városnak az a nagyarányú fejlődése, mely intézményeit kiépítette s igen magas színvonalra emelte. Munkatársai voltak: Hérmán Mihály, Rogozi Pap Géza, utóbb székében tehetséges, lelkes munkabíró és munkás utódai, a kiknek köszönheti Szatmár azt, a mi ma. Középületek, hidak, töltések, vasutak, a villamos világítás, – szervezési munkálatok stb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me