Nagy László főispán.

Full text search

Nagy László főispán.
„A vármegye közönsége október vége felé értesült Nagy Lászlónak főispánná történt kinevezéséről, midőn Nagy Sándor I. aljegyző, a távollevő alispánhelyettes főjegyző helyett, a közgyűlési ügyrend értelmében erre illetékes árvaszéki elnök mellőzésével, a székfoglaló közgyűlést november 6-ára egybehívta.
A közgyűlést megelőzőleg a vármegyei 60-as bizottság gróf Károlyi István elnöklete alatt űlést tartván, azt a javaslatot tette, hogy a vármegye közönsége az újonnan kinevezett főispánt a közgyűlésre ne hívja meg, őt ne üdvözölje s a főispáni székbe ne iktassa be. Ezzel szemben a csekély számban megjelent állandó választmány úgy határozott, hogy a főispán székfoglalóját ugyan nem akadályozza meg, de székfoglalóján nem üdvözli és bizalmatlansági indítványt tesz.
November 6-án reggel, még mielőtt a legnagyobb részt ellenzéki bizottsági tagokat hozó szatmári vonat a vármegye székhelyére megérkezett volna, 10 órakor Ilosvay Aladár megnyitván a közgyűlést, elfoglalta az elnöki széket.
Abban a pillanatban, a mikor az elnöklő főjegyző a közgyűlésnek bejelentette, hogy a király 1905. évi okt. hó 21-én kelt leíratával Nagy Lászlót nevezte ki főispánná, Nagy László minden meghívás nélkül ott termett az emelvényen, s az ellenzék dörgő tiltakozása közepette levéve fövegét, egy papirlapot vett elő, melyről, mint később kiderült, a főispáni esküt olvasta le, majd kitolva az elnöklő főjegyzőt helyéről, leült, valamit még hadart, s táborkarával együtt eltávozott.
Mindez néhány percz műve volt.
Mivel a közgyűlésre berendelt falusi jegyzők, útmesterek és a főispán rokonságából álló testőrcsapat fűlsiketítő lármája miatt Nemestóthi Szabó Albert által indítványozott ünnepélyes tiltakozást nem lehetett tárgyalás alá venni, Luby Géza országgyűlési képviselő indítványára a bizottsági tagok, a Kossuth-nóta hangjai mellett, a közeli „Magyar Király” szállóba vonultak, hol gróf Károlyi István elnöklete alatt értekezletet tartván, az időközben megjelent Ilosvay Aladár főjegyző előadása alapján tiltakozó jegyzőkönyvet vettek fel, melyet a jelenlevő bizottsági tagok mindnyájan aláírtak.
November 20-án értesült a vármegye közönsége arról, hogy a belügyi ügyvivő a vármegye javadalmazását beszüntette. E rendelet hatása alatt űlt egybe nov. 22-én a 60-as bizottság, mely kimondotta, hogy a vármegye javadalmazásának 562elvonása következtében a tisztviselőkről akként gondoskodik, miszerint felhívja az adófizető polgárokat, hogy állami egyenes adójuk 30%-ának megfelelő összeget, a nagykárolyi önsegélyző-banknál gróf Károlyi István nevére nyitandó folyószámlára fizessenek be, mely összegből azután a tisztviselők illetményeit is kiutalják. 1–2000 korona híján még az ülés alatt együtt volt a decz. hó 1-i tisztviselői illetményekre szükséges összeg.
November 24-én jelent meg a „Szatmárvármegye” czímű, az ellenállás kezdetén megindúlt hetilap hasábjain a 60-as bizottság felhívása, melynek eredménye volt, hogy decz. 21-ig az ellenállási alapba már 45.621 koronát fizettek be, s így a tisztviselők illetményeit akadálytalanúl folyósíthatták.
Miután a kormány időközben Nagy Lászlót kivételes hatalommal ruházta fel, Ilosvay Aladár decz. 5-ére tiszti értekezletet hívott egybe, a melyen a megjelent vármegyei és városi tisztikar egyhangúlag kimondotta, hogy hivatalos esküjéből folyó törvényes, valamint erkölcsi kötelességének tartja, hogy elsősorban a törvényhatósági bizottságnak, mint közvetetlen felettes hatóságának rendelkezéséhez alkalmazkodjék, továbbá, hogy a törvényhatósági bizottságnak az alkotmány védelmére hozott határozatait végrehajtó s e miatt netán felelősségre vont tiszttársaival együtt érez és semmiféle helyettesítést nem fogad el.
Gróf Károlyi István decz. 13-án Szatmárra a bizottsági tagokat értekezletre hívta egybe, a főispán által decz. 14-ére összehívott közgyűlésen való eljárás megbeszélése végett. Itt azt határozták, hogy a vármegyei bizottsági tagok magukat a 60-as bizottság határozatához tartják. A gróf Károlyi István elnöklete alatt a 60-as bizottság ülése azután kimondta, hogy ugyanazon okok felsorolása mellett, melyek miatt Nagy László beiktatását törvénytelennek tartja, a közgyűlésnek javasolni fogja, hogy a Nagy László által egybehívott közgyűlést törvénytelennek jelentse ki és tisztviselőit a közreműködéstől tiltsa el. Az esetben pedig, ha Nagy László e javaslatot tárgyalni, vagy a többség ellenére kimondani nem engedné, a főjegyző, mint különben is törvényes elnök, vegye át a közgyűlés vezetését.
A deczember 14-én tartott közgyűlésen megjelenő Nagy Lászlót eleintén síri csend fogadta, mely azonban viharos tiltakozásokba csapott át, midőn a főispán a közgyűlés megnyitásához fogott. A vihar lecsillapulása után Falussy Árpád indítványt tett, hogy a közgyűlés a tárgysorozat 7. pontja alatt felvett 60-as bizottsági javaslatot tárgyalja elsősorban.
Nagy László tiltakozott az indítvány ellen, a mi heves jelenetekre szolgáltatott okot; két ízben is felfüggesztette a közgyűlést, de mivel az előadó, Ilosvay főjegyző, rendelete daczára megtagadta az előadást és ezután többet szóhoz nem bírt jutni, bezárta és gyorsan eltávozott. Távozása után Ilosvay főjegyző újból megnyitotta a közgyűlést, mely a 60-as bizottság javaslatát nagy lelkesedéssel elfogadta s a következő közgyűlés napját decz. 28-ára tűzi ki.
E közgyűlésnek a megtartását azonban Nagy László fegyveres erővel megakadályozta. Az egybegyűlt bizottsági tagok ekkor gróf Károlyi István indítványára a városi tornacsarnokba vonúltak, hol Ilosvay elnöklete alatt megtartották a közgyűlést, mely alkalommal óvást emeltek a törvényhatósági bizottságon ejtett sérelem miatt, melynek orvoslása végett felíratot intéztek az országgyűléshez. Miután pedig a közgyűlésre kitűzött összes tárgyakat letárgyalták, a közgyűlés emelkedett hangulatban szétoszlott. A törvényhatósági bizottság és Nagy László között kitört harcz azonban ekkor még nem jutott el a hivatalos helyiségekbe, hol egész 1906 febr. 22-ig akadálytalanúl folyt a munka.
Febr. 22-én reggel 9 órakor aztán Nagy László csendőrkísérettel megjelent Ilosvay Aladár főjegyző hivatalos helyiségében, de még nem találta ott, azért az ott levő irnokot felszólította a helyiség elhagyására, minek ez, a karhatalommal való fenyegetésnek engedve, eleget is tett. Ezután Nagy László a szolgálatra kész vármegyei kiadónak rendeletet adott át, kézbesítés végett, mely szerint Ilosvay Aladárt állásától felfüggeszti és Majos Károly állami anyakönyvi felügyelőt teszi főjegyző-helyettessé, egyben felszólítja Ilosvayt, hogy hivatalos helyiségeit Nagy Sándornak adja át. Ezalatt Mangu Béla II. aljegyző irodájában összegyült az egész aljegyzői kar, s megjelent ott több bizottsági tag is.
A hivatalos helyiségébe igyekvő főjegyzőnek útközben két csendőr állotta útját. Nagy László küldöncz által felszólította, hogy előtte jelenjék meg, de ezt 563Ilosvay, a vármegyei határozatra való hivatkozással megtagadta; ugyanaznap még Kerekes Zsigmond aljegyzőnek és Kende Péter közigazgatási gyakornoknak is főispáni rendeletet akartak kézbesíteni, de ők sem fogadták el. A febr. 22-én történtek következtében gróf Károlyi István febr. 24-ére egybehívta a 60-as bizottság tagjait, s űlésükön Kovács Sándor indítványt tett, hogy a tisztviselők, a főispáni felfüggesztő rendelet ellenére csakis Ilosvay joghatóságát ismerjék el.
Miután pedig egyes bizottsági tagoknak kételyük volt, hogy vajjon képes lesz-e a 60-as bizottság a tisztviselők fizetését az ellenállási alapból folyósítani, gróf Károlyi István kijelentette, hogy 1907 jan. 1-ig szükséglendő tiszti illetmények felét magára vállalja. Ezzel kapcsolatban Kende Zsigmond indítványt tett, hogy a 60-as bizottság tagjai vállaljanak kötelezettséget, hogy állami egyenes adójuk arányához mért összeget fizetnek be aug. 1-ig. A bizottság ezt is elfogadta s mindenki megnyugvással várta az erőszak bekövetkezését. Nem is kellett sokáig várni rá.
Febr. 26-án délelőtt 10 órakor Nagy László csendőrfedezettel megjelent Mangu Béla II. aljegyző szobájában, hol az aljegyzői kar egybegyülve várta és egy rendeletet akart kézbesíteni nekik, a melyben őket a közeli községek adókezelésének megvizsgálására szándékozott kiküldeni. Mivel azonban az egybegyűltek a rendelet átvételét megtagadták, eltávozott.
Másnap Majos Károly nyitott be szintén csendőrfedezettel az egybegyűlt vármegyei aljegyzőkhöz, s őket felszólította a hivatalos helyiség elhagyására. Az egybegyűltek: Mangu Béla II.-od, Kerekes Zsigmond III-ad, Madarassy István V-öd aljegyző és Kende Péter közigazgatási gyakornok ezt megtagadták, mire Majos beszólította a csendőröket, s az aljegyzői kar, az erőszaknak engedve, a „Szózat” eléneklése után, elhagyta a helyiséget; a csendőrök egészen a vármegyeház kapujáig kísérték le őket.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me