Kristóffy József.

Full text search

Kristóffy József.
Tisza István miniszterelnökké történt kinevezésével azonban a helyzet csakhamar megváltozott. Az új miniszterelnök hívei, a kik nagy számmal voltak a vármegyében, csakhamar új lelket öntöttek a szétzüllő vármegyei szabadelvű pártba, mely a decz. 29-én tartott közgyűlésen már tekintélyes számban vonúlt fel. Ekkor már széltében beszélték, hogy gróf Hugonnai főispán megválik állásától. A hír igaznak bizonyúlt. Gróf Hugonnai 1904 jan. 20-án búcsúzott el a vármegyei tisztikartól s másnap elhagyta a vármegye székhelyét. A kormány előterjesztésére Kristóffy József, a nagylaki kerület képviselője, neveztetett ki Szatmár vármegye és Szatmár-Németi szab. kir. város főispánjává, kinek ünnepélyes beiktatása febr. 25-én ment végbe Nagykárolyban.
Kristóffy főispánsága alatt lépett életbe a vármegyei tisztviselőknek rangosztályokba sorozása, a mit a vármegye közönsége az 1904. évi július 8-án 560tartott közgyűlésen tárgyalt. A vallás- és közoktatásügyi miniszter főleg a főispán közbenjárására 1905 január 1-étől kezdődőleg 23 új állami iskola és 5 állami óvoda felállítását határozta el. Ugyancsak a főispán a vármegyei székház építésére 100.000 korona segélyt eszközölt ki. Továbbá kivitte a kormánynál, hogy a beruházási hitel tervezetébe a Nagykároly–Érendréd és a Szatmár-Németi-Szinérváralja közötti közútak kiépítése pótlólag felvétessék. Sokat fáradozott a nagykároly-mátészalka-csapi és a szatmár-bikszádi helyi érdekű vasútak létesítése érdekében, valamint az ő utánjárásának köszönhető, hogy a kereskedelmi miniszter a Dunaföldvár-Debreczen-Máramarossziget közötti transverzális műútnak e megyén átvonúló szakaszát állami kezelésbe vette.
A Kristóffy főispánsága alatt a szabadelvű párt is újjászervezkedett s Nagy Béla elnöklete alatt szept. 28-án tartotta közgyűlését Szatmár-Németiben. A vármegyei szabadelvű párt újjászervezése már meglátszott az október 13-án tartott közgyűlésen, melyen a vidéki bizottsági tagok tömegesen jelentek meg a vármegye közgyűlési termében.
A szabadelvű párt szervezkedésével szemben még november folyamán Böszörményi Emil, Falussy Árpád dr., Komoróczy Iván és többen megalakították a vármegyei ellenzéket, mely minden politikai pártszínezet nélkül elsősorban a vármegyei közigazgatás ellenőrzésére lett volna hívatva, de a bekövetkezett események csakhamar más irányt jelöltek ki e párt tevékenységének. A deczember 6-án megtartott közgyűlést megelőzőleg a szabadelvű párt óriási tevékenységet fejtett ki, hogy a kormány részére javasolt bizalmi indítvány sikerét biztosítsa. A közgyűlés Nagy Béla indítványára 190 szavazattal 60 ellenében bizalmat szavazott a kormánynak, bár e 190 szavazat között 73 községi jegyző és községi bíró, továbbá 34 tisztviselő szavazata is volt, azért a párt többsége még elég tekintélyesnek volt mondható. Az országgyűlés feloszlatása, a volt nemzeti pártnak a függetlenségi pártba történt belépése után a szabadelvű párt már többé nem volt képes megmérkőzni a szövetkezett ellenzéki pártokkal.
A vármegye nyolcz kerülete közül ötben az ellenzék győzött. Nagykárolyban gróf Károlyi István, Fehérgyarmaton Luby Géza, Csengerben Luby Béla, Mátészalkán Szunyogh Mihály függetlenségieket, Nagysomkúton gróf Teleki Pál alkotmánypártit választották meg. Szatmár-Németiben Kelemen Samu ügyvéd 77 szótöbbséggel kibuktatta a kerület eddigi képviselőjét, Hieronymi Károlyt. A szabadelvű párt csupán három kerületben győzött: Nagybányán, a hol Bay Lajost, Aranyosmeggyesen, a hol Szentiványi Gyulát és Krassóban, a hol gróf Károlyi Györgyöt választották képviselővé. Nagy meglepetést keltett, hogy Nagy László is kisebbségben maradt Mátészalkán s hogy Nagysomkúton Papp József, az eddigi képviselő, fel sem merte venni a harczot gróf Teleki Pállal szemben, olyan kisebbségben volt.
A választási mozgalmak hatása még érezhető volt az 1905. évi május 11-én tartott közgyűlésen is, mikor Luby Géza megtámadta a tisztikart a választások alkalmával tapasztalt visszaélések miatt s ezzel hosszas vitát idézett elő. Ezen a közgyűlésen a vármegyei ellenzék teljes számban felvonúlt s több, a vármegye háztartását érdeklő kérdésben heves, hosszadalmas vitát indított meg.
Kristóffy József belügyminiszterré történt kinevezésével a vármegye egyideig főispán nélkül maradt; egy-két hétig mintha szünet állott volna be az események forgatagában, de csakhamar teljes erővel megindúlt a nemzeti harcz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me