Ex-lex.

Full text search

Ex-lex.
Az 1898. év végén kitört parlamenti harcz következtében 1899 jan. 1-ével ex-lex állott be, ujonczmegszavazás nélkül. A törvénytelen állapot aggodalmat okozott mindazoknak körében, a kik a parlamentáris és alkotmányos rendszer fontosságával tisztában voltak. Luby Géza a febr. 10-én tartott közigazg. bizottsági űlésen szóvá tette, hogy a sorozási határnapokat kitűzték, noha az ujonczjutalékot a folyó évre még nem szavazták meg.
Az alispán kijelentette, hogy a közigazgatási bizottság űlésén nem tartja alkalmasnak e kérdés tárgyalását s azt a legközelebbi közgyűlésre kívánja halasztani. 556Mielőtt azonban a vármegye állást foglalhatott volna ebben a dologban, báró Bánffy Dezső beadta lemondását s a király 1899 febr. 26-án Széll Kálmánt bízta meg kormányalakítással, a kit a márcz. 9-én tartott közgyűlés feliratilag üdvözölt.
Az 1899. év folyamán lépett életbe a községi faiskolákról és a fásításról alkotott szabályrendelet. Az október 12-én tartott közgyűlésen tárgyalták a választói fuvardíjakat, ugyanekkor Luby Géza indítványára elhatározta a vármegye közönsége, hogy a jövőben évenként négy közgyűlést fog tartani. A vármegyei közútak rendezésének ügye a decz. 14-én tartott közgyűlésen került tárgyalás alá, mely czélból az állandó választmány 750.000 frt kölcsön felvételét és 13 %-os útadó kivetését hozta javaslatba, hogy ez összegből egyszerre fedezhessék a tovább már nem halasztható közútak kiépítését és a helyi érdekű vasútakra megszavazott hozzájárulásokat. A közgyűlés elfogadta az állandó választmány javaslatát. A belügyminisztérium csak 500.000 frt kölcsön felvételét engedélyezte, Hugonnai főispán pedig 25.000 frt államsegélyt eszközölt ki.
A vármegyei közigazgatás ellen emelt többrendbeli panaszok következtében a belügyminiszter Kaffka László osztálytanácsost küldte ki a vármegye ügykezelésének megvizsgálására. A vizsgálatból kifolyólag a közigazgatási bizottság 1900 jan. havában tartott űlésében Nagy László alispán, Schönpflug Richárd tiszti főügyész, 2 vármegyei aljegyző és 2 főszolgabíró ellen fegyelmi vizsgálatot rendelt el, s az ügyre vonatkozó belügyminiszteri leiratot a jan. 30-án tartott közgyűlés is tudomásúl vette. A közig. bizottság fegyelmi választmánya az alispán fegyelmi ügyében felmentő ítéletet hozott. A belügyminiszter azonban megváltoztatta az ítéletet és az alispánt 1000 korona pénzbírságban marasztalta el.
A vármegyei tisztikar illetményeinek javítására 1900-ban 17.240 koronát bocsátott a vármegye rendelkezésére. A vármegye közönsége pedig a tisztikar nyugdíjalapjának kiegészítésére 1 %-os pótadó kivetését határozta el.
Az 1900. évi okt. 11-én tartott közgyűlésen leplezték le az Erzsébet királyné életnagyságú arczképét, melyet Pállik Béla festőművész készített a vármegye közgyűlési terme számára; az ünnepi beszédet Böszörményi Sándor bizottsági tag mondotta.
Ebben az évben alkotta a vármegye a kis- és nagyközségekre vonatkozó vásárrendtartási szabályrendeletét. S ugyanez évben létesült a vármegyei múzeum és könyvtár is. A belügyminiszter felhívására a vármegye főispánja decz. 18-án értekezletre hívta egybe a vármegye tisztikarát, a közigazgatás egyszerűsítése ügyében, mely alkalommal több rendbeli javaslatot nyújtottak be.
Az 1901 jan. 10-én tartott közgyűlésen nagyobb vitát idézett elő Háromszék vármegye közönségének a nemzetiségi egyenjogúsításról szóló törvény megváltoztatására vonatkozó átirata, mely ügyben Lukács Konstantin, Lukács László testvéröcscse is felszólalt. A mindvégig heves ellenmondások közepett tartott beszéd után az alispán emelkedett szólásra, s beszédének hatása alatt a vármegye közönsége efogadván Háromszék vármegye átíratát, felíratot intézett az országgyűléshez, a nemzetiségi törvény megváltoztatása iránt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me