Egyletek, társulatok.

Full text search

Egyletek, társulatok.
A Bessenyey-kör, irodalmi és közművelődési egyesület, székhelye Nyíregyháza. Elnöke: Feilitzsch Berthold báró, Szabolcs vármegye főispánja, alelnökei: Pongrácz Jenő gróf, Kovács István kir. táblai biró, Martinyi József gimn. igazgató; főtitkára: Prokk Gyula ügyvéd. Felolvasó, szavaló és zeneestélyek tartásával terjeszti a közművelődést.
A nyíregyházi kaszinó 1832-ben alakult. Elnöke: Meskó László dr., országgyűlési képviselő, alelnöke: Lázár Kálmán, főügyészi helyettes; igazgatója: Trajtler Samu dr., háznagya: Okolicsányi Géza, titkára: Vietorisz József dr. gimn. tanár. A közművelődést lapokkal gazdagon megrakott olvasó-asztala és könyvtára által szolgálja.
A nyíregyházi polgári olvasó-egylet. Elnöke: Leffler Sámuel gimn. tanár. Ugyanazt a kulturális hivatást szolgálja, mint az előbbi. Alakult 1868-ban.
Nyíregyházán effajta közművelődési egyesületek, még: Az iparos-ifjak önképző-egylete, a kereskedelmi ifjusági egylet; a városi dalegylet; a református énekkedvelő-társulat. A vármegyében pedig: a kis- és nagy-bákai népkönyvtár, a t.-polgári olvasó kör, keresztény olvasókör és iparos-olvasókör, a t.-löki olvasó-egylet, a büd-szent-mihályi kaszinó, a műkedvelő-egylet ugyanott, olvasókörök: Oroson, Kemecsén, Nagy-Halászban, nyírbátori kaszinó és olvasókör, nyír-madai kaszinó, nagy-kállai kaszinó és olvasó egylet, meg olvasókör, olvasóegylet és olvasókör Ujfehértón, olvasókör Bökönyben, Balkányban, Ibrányban, Vencsellőn, Rakamazon, Gáván; kaszinó és kereskedelmi kör Kis-Várdán, olvasókor Dombrádon és Ajakon.
A jótékony egyesületek közül felemlítendők: a nyíregyházi jótékony nőegylet. Elnök: Majerszky Béláné, alelnöke: Popp Györgyné, Klár Gusztávné, titkára: Leffler Sámuel. Alakult 1851-ben.
A nyiregyházi izraelita nőegylet, mely szintén, mint az előbbi, a jótékonyságot szolgálja. Elnöke: Halasi Jánosné, alelnöke: Gara Leóné. Ezeken kívűl jótékony nőegyesületek a vármegye minden városában vannak.
A jótékony egyesületek közé sorolhatjuk bátran a tűzoltó-egyesületeket is, melyek a vármegye minden városában, sőt nagyobb falvaiban is működnek; ezek közt a legjobban szervezett a nyíregyházi, melynek főparancsnoka: Majerszky Béla.
A gazdasági és hitelegyesületekről a maguk helyén van szó. Itt azonban nem hagyhatjuk említés nélkül, hogy van még a vármegyében szerte sok segitő-egyesület és különféle hitfelekezetü kiházasítási és temetkezési egyesület.
Különleges helyet foglal el az egyesületek között az Országos magyar vörös-kereszt egyesület nyíregyházi fiókja. Elnöke (betöltetlen), társelnöke: Kállay Andrásné, a volt főispán neje, gazdája: Somogyi Gyula, titkára: Kertész Bertalan, választmányi tagjainak száma: húsz.
Az országos nemzeti szövetség is megkezdte működését a vármegyében. Itteni elnöke Pongrácz Jenő gróf, igazgatója: Somogyi Gyula, kir. közjegyző, titkára: Vietorisz József, jegyzői: Prokk Gyula dr. és Hoffmann Mór dr., ügyvédek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me