Lótenyésztés.

Full text search

Lótenyésztés.
Legörvendetesebb jelenség e téren az, hogy általában a használati félvér lovak tenyésztése számszerüleg messze túlszárnyalja a luxus-, vadász- és versenyló-tenyésztést.
Az uralkodó fajta a félvér angol, mely jórészt az apró nyírségi lófajtának angol fél- és telivérekkel való keresztezéséből állt elő, s ma „nyíri ló” néven szerzett jól ismert nevet.
A luxus-ügetők tenyésztése terén országos hírű a gróf Dessewffy Dénes, Alajos és Béla dessewffy-i lótenyésztése, mely az amerikai telivér ügetőménekkel keresztezett szabolcsmegyei anyagból fejlődött ki s a beltenyésztésből származó ivadék és a törzsanyag fentartása és a visszafejlődés megakadályozása czéljából időnként importált tenyész-kanczákkal tartatik fenn.
A verseny-lótenyésztés terén országos hírű a gróf Forgách László-féle mándoki telivér angol ménes, mely már az országos versenyeken is szép nevet vívott ki magának.
E téren megemlítendő még Liptay Béla jékei tenyészete, melynek egy jeles példánya a számos versenyen kitünt „Nyíri Bicskás.”

„War Horn” tenyészmén (Mándok).
Saját felvételünk.
269A luxus kocsiló-tenyésztés terén nem szabad megfeledkezünk Hertzfelder Pál kótaji tenyészetéről sem, mely oly előnyösen fejlődik, hogy rövid időn igen jó névre tehet szert.
Megemlítendő továbbá Klár Gusztáv nyírjesi ménese, mely különösen a katonaló-tenyésztés terén mutat fel általánosan elismert jeles eredményt.
Vannak még az említetteken kívül igen szép és jeles tenyészetek, melyeket mind felsorolni nem lehet czélunk; ennek bizonyságául bemutatjuk képünkön Petrovay János f.-littkei négyes nyíri fogatát, mely eléggé jellemzi a szabolcsi köztenyésztést.
A mén-állományt Szabolcsmegyében a következő adatok mutatják be, amint ez a földmivelésügyi m. kir. miniszterium 1898–9-iki kimutatásaiban és 1894. évi statisztikai kimutatásokban foglaltatik:
Telivér állami mén, fedeztető állomásokon14 drb
Telivér állami bérmén5 drb
Félvér állami mén fedeztető állomásokon70 drb
Félvér állami bérmén5 drb
Tenyésztésre engedélyezett telivér magán mén4 drb
Tenyésztésre engedélyezett félvér magán mén42 drb
Összesen140 drb
köztenyésztésre engedélyezett mén.

„Nyíri Bicskás” versenyló (Jéke).
Saját felvételünk.
A már tenyészképes kancza-létszám az 1894. évi statisztikai kimutatás szerint 16.869 drb. Ha tehát az 1894. évi XII. törvényczikk értelmében több fedezőmén nem volna a megye területén, mint a fentebb kitüntetett, s számítva azt, hogy a kancza-anyag egyik fele évenként nem fedeztetik, ami ugyan 270kissé hihetetlen, esik egy ménre 60 drb kancza, tehát vagy a mén kevés, vagy történnek még egyéb ménekkel is fedeztetések.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me