Várispánságok.

Full text search

Várispánságok.
Sokat vitatott kérdés, vajjon kezdettől fogva voltak-e külön megyei szervezetek, a közigazgatási- és külön várispán-szervezetek a hadügy szempontjából. A kérdést végleg eldönteni nem lehet. Én úgy vélem, hogy Szent István csak egyféle megyerendszert állapított meg s idővel, a később felállított vagy már előbb meglévő, de csak Szent István kora után fejlesztett várak hozták létre a kétféle szervezetet, úgy, hogy a XIII. században már különbség volt a megye – a Szent István által alapított várispánságok – és a szorosan vett várispánságok között, mely utóbbiak egy része a régi megyék területén belül állott, de önnállólag csak mint hadi szervezet jelentkezett, egyrésze pediglen idők folyamában változott át megyévé.
A várrendszerrel összefügg a vármegyék szervezése is. A várszerkezet alapeszméje, Pesty szerint, a hűbéri viszony a királyi várak és bizonyos szolgálmányosok között. A várjobbágy tökéletes alárendeltségben volt a királyi hatalommal szemben és sem az egyes, sem az osztály önhatalmúlag sorsát meg nem változtathatta. A hűbériség tehát igen egyoldalú formában jelentkezett.
483A várszervezethez különböző osztályok tartoztak. Legjelesebbek voltak a szent király jobbágyai, kik a fegyveres várjobbágyság legelőkelőbbjei voltak és legközelebb álltak a nemességhez. Ezek birtak a legtöbb kiváltsággal. Hozzájuk csatlakoztak, de már kevesebb szabadalommal a szent király jobbágyainak fiai néven ismert várjobbágyok. Voltak ezenkívül több kisebb szabadalommal ellátott felmentett várszolgák; és a közönséges várkörüli munkálatokat végző, a foglyokból és az ország elfoglalása alkalmával itt talált idegen népek utódaiból toborzott várnépek, a várszolgák.
A várjobbágyok a magyar hadsereg magvát képezték. Örökös katonák voltak, kik nem zsoldért, hanem földbirtokért, tehát a haza egy részeért szolgálták a királyt. Szent István ugyanis, a királyi várak tartozékai gyanánt tekintélyes földterületeket hasított ki s azokat az egyes várak örök birtokaivá tette. Ezen várföldeket, melyek gyakran a vártól jó távol, sőt az ország egész más részében, vagy mai értelemben szólva, több különböző megyében voltak elszórva, a várjobbágyok és a várszolgák nemzetségről-nemzetségre átszállólag birták. A különböző birtokokon elszéledve élő várjobbágyok, veszély idején, sőt gyakorlat végett kétségtelenül máskor is, azon várban tartoztak megjelenni, amelynek kötelékéhez tartoztak.
Említettük, hogy Szent István, a Nyitra és Vág folyók között, azok torkolatáig terjedő terület központjává Nyitra várát tette. Ebből fejlődött ki idők folyamában a Nyitravármegye. Az Árpádkori királyok azonban igyekezvén az ország biztonságát fokozni s mivel a veszély leginkább nyugotról, a csehek részéről fenyegetett, a nyitrai vár területén belül más várakat is kifejlesztettek és katonai központokká tették. Így lettek várispánságokká már a honfoglaláskor ismeretes várak: Galgócz, Sempte, Bolondócz, Bana; valamint az utóbb épült Szolgagyőr. Az Árpádok alatt tehát egységes Nyitravármegyéről szó nem lehet. A megye e kori történetét úgy varázsolhatjuk magunk elé legkönnyebben, ha az egyes várispánságok vázlatos történetével ismerkedünk meg. Térjünk tehát ezekre:

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me