Szolgagyőri várispánság.

Full text search

Szolgagyőri várispánság.
IV. Szolgagyőri várispánság. A várispánságok történetének leghomályosabb pontja volt 1882-ig Szolgagyőr története. Történészeink kezdettől fogva sokat vitatkoztak és sokat irtak arról, hol állott a szolgagyőri vár, mely a hasonnevü ispánság központja vala. Pray Győrvármegyében, Villányi a Bakony táján, Bottka Sopron vidékén, Pesty ismét Győrben keresi azt. Szabó K. és Teleki Győrvármegye régi nevének tartják, s hozzájok csatlakozott Nagy Imre meg Hőke Lajos is. Tagányi végre kimutatta, hogy Szolgagyőr vára Nyitravármegyében állott s ezért a következőkben teljesen az ő nézeteihez fogunk ragaszkodni.
Azok, kik Szolgagyőrben a mai Győr ősét vélték felismerhetni, a Szolgagyőr nevet genetikus névnek vették s abból kovácsolták érveiket. Azonban ma már kétségtelen, hogy Szolgagyőr helyes, régies ejtése így hangzik: Szolgagyőrje, hogy tehát ez nem genetikus név, mely Győrrel volna azonosítható, sőt tudjuk azt is, hogy e név hirdetett jelentősége: Várjobbágy nem felel meg a nyelv fejlődésében kimutatható, történelmileg igazolt etymologiának. Szolgagyőr nevében a Győr szó a gyűrű régies alakja. Tudjuk, hogy két ily szavunk van, az egyik gyűrű, egy fanemet jelent, a másik gyűr vagy gyűrűcze alakban fordul elő és a magyar felvidéken oly kisfajta dombok és halmok jelzésére használják, melyek vízjárta mezőkön és réteken az ártereken fölülemelkednek. Szolgagyőr legvalószinűbb etymologiája tehát: Szolgák vagy várnépek gyűréje.
Különben is az a kérdés, hol állott Szolgagyőr vára nem etymologikus, hanem tisztán helyrajzi kérdés.
489Nyitravármegyében két Szolgagyőr feküdt: az egyik 1419-ben egy szántóföld neve volt az ürményi határban. A másik Szolgagyőr, közel Galgóczhoz feküdt s először 1268-ban Báb határjárásában fordul elő. Bővebb értesítést nyujt róla egy 1347. oklevél. Ebben Nagy Lajos, az Apponyiak ősének, a Pécz nemzetségbéli Vörös Tamásnak, csejtei, holicsi és berencsi várnagynak, a nyitravármegyei Szolgagyőr nevü három ekealjnyi földet adja, mely a királyra Tományi János magvaszakadtával szállott s melynek határa keletről Kis-Báb, délről Nagy-Báb, északról Tomány ősi birtoka volt, mely valószinüleg a Románfalva Récsény felőli határában fekvő hasonló erdőnek közelében fekhetett. Figyelembe véve az e korban dívó chorografiai arányokat, akkor arra az eredményre jutunk, hogy ez a Szolgagyőr nevü föld a mai Udvarnok határába esik. E mellett szól egy Poszadka felé néző udvarnoki erdőrésznek Prszten neve, mely magyarul gyűrűt jelent és Szolgagyőr nevére emlékeztet.

APPONY VÁRÁNAK RÉGI KÉPE.
Az orsz. képtárból.
Az a kérdés tehát, létezett-e e helyütt csakugyan valaha vár. Okleveleink, melyek ezt határozottan kimondanák nincsenek, azonban levezetés útján nem nehéz e kérdést eldönteni. Egy 1292-iki oklevél, II. Endre korára vonatkozólag mondja, hogy az ebediek régente galgóczi várjobbágyok voltak, kik más néven szolgagyőrieknek neveztettek. Kún László Szeniczet 1273-ban galgóczi várbirtoknak, 1274-ben Szolgagyőr birtokának mondja. Egy Agár nevű várjobbágy, kinek nevét a mai Zagárd tartotta fenn, 1261-ben galgóczi, 1268-ban szolgagyőri várjobbágynak neveztetik. Nehány mányai lakos 1237-ben földjét eladván a fűsieknek, a fölvallásnál szomszédokul a fűsi-szolgagyőriek vannak megnevezve, míg 1249-ben ugyanazon Mányáról az mondatik, hogy a galgóczi ispánságban fekszik 1235-ben pedig a szolgagyőriek egy Uros nevű embert visszakövetelnek Galgócz vára részéről, aminek csak úgy van értelme, ha legalább is felteszszük, hogy a két vár szomszédos volt. Mindezeket összevéve kétségtelen, hogy Szolgagyőr Galgócz közelében feküdt, azzal sokféleképpen összefüggött s hogy az másutt, mint az Udvarnok táján létező Szolgagyőrön nem állhatott.
Hogy az inductio alapján lehozott következtetés helyes, azt szépen mutatja III. Endre királynak egy 1294-iki oklevele. Ebben ugyanis a király odaadományozza Vörös Ábrahámnak a Galgócz várához tartozó Galgócz nevű földet, az ottani vámmal egyetemben. E földön – úgymond a király – egykor vár volt építve és várjobbágyok laktak.
Miután kétségtelen, hogy Galgócz táján más vár nem volt, ilyenre nyomot nem találunk, bizonyos az is, hogy az 1294-ben egykorinak mondott vár csak a szolgagyőri vár lehetett. Azon körülmény, hogy ez a földrész, melyen a vár állott, most Galgóczhoz tartozónak mondatik, nem képez 490ellenmondást, mert egyrészt a két vár között mindenkor fennállott kölcsönösség, másrészt az egyik vár megszünése folytán a másik vár javára megváltozott birtokviszony, a kitételt érthetővé teszik.
A Galgóczról és vidékéről fennmaradt csekély adatok segélyével nehéz ugyan, de nem lehetetlen kimutatni azt a helyet, ahol a szolgagyőri vár állott. A Vörös Ábrahám-féle adományban ugyanis vám is szerepel. Nagy Lajosnak egy okleveléből tudjuk, hogy a galgóczi híd csak csak 1353-ban épült. Ekkor engedte meg ugyanis a király Konth Miklósnak, hogy a város végén hidat építsen s azon vámot szedhessen. A Vörös-féle vám tehát csak rév lehetett. Egy másik oklevél e révnek nemcsak helyét, de keletkezési idejét is megjelöli. E szerint azon rév a galgóczi várhoz tartozó Udvarnokon volt s miután vámját Lajos király a Konth-féle hídra helyezte át, oly rohamos sülyedésnek indult, hogy 1363-ban már kérdés támadt az iránt, birnak-e a Vágon révvel az udvarnokiak? Ennek kipuhatolásával a király az esztergomi káptalant bízta meg. Ez a küldetésben eljárva, azt jelentette, hogy ez a rév csakugyan az udvarnokiaké, s azon ők szabadon kelhetnek át, s hogy ez a rév előbb volt - vagy közrév, mint a semptei. Mivel pedig tudjuk, hogy a semptei révet IV. Béla állította fel 1251 körül, kétségtelennek látszik, hogy az 1294-iki galgóczföldi vám egy volt az udvarnoki vámmal és révvel.
A mai udvarnoki határ azonban csak Szilád felé terjed közvetlenül a Vágig. Itt pedig révnek nyoma sincs. Sőt az egész környék alakulásából világos, hogy itt rév csak a mai Zéllével átellenben lehetett. Mivel pedig Zéllén is volt rév, mely az udvarnoki főrévvel állott összeköttetésben s a rév megközelítése csakis a mai Poszadka-falu területén át lehetséges, kétségtelen, hogy Poszadka is a révtulajdonos Udvarnokhoz, vagyis Szolgagyőrhöz, utóbb Galgóczhoz tartozott.
Mindezeket összevetve, azon eredményre jutunk, hogy Szolgagyőr Galgóczhoz közel, az udvarnoki rév mellett, a mai Poszadka-falu területén állott.
Ha ezt a területet, melyet az oklevelek egybevetése útján találunk meg, jól szemügyre veszszük, az egykori vár nyomait még ma is megtalálhatjuk. Ugyanis a falutól mintegy negyedórányira, a Vágtól pedig 190 méter távolságra, egy körülbelül 57 méter magas dombon ma is várromok láthatók. Sajnos, már 1882-ben is csak igen kevés volt meg e romokból. Ma nyomuk is alig van. Megerősíti végre ezen kombinácziót a falu neve is. Poszad szó ugyanis a régi szláv nyelvben Várallját jelent, Poszadka tehát Kis-Váralja.
A szolgagyőri vár, mint várispánság, székhelye és központja volt egy révnek, mely csupa szolgagyőri várföldekből sorakozott köréje. Eddigelé ugyanis a szolgagyőri várispánságnak hetven tartozékát ismerjük, melyek mindössze tizennégy megyében vannak elszórva. Ebből Hont, Nógrád, Zala, Veszprém, Sopron és Tolnára egy-egy, Bars és Esztergomra egyenként négy, Fejérre öt, Pestmegyére hét, Győrre nyolcz, Pozsonyra kilencz, Komáromra tizenegy, a Csallóközre egymagában tizenhárom, Nyitramegyére pedig tizenhat várföld esik. Tehát még ezen töredékes adatokon alapuló számítással is, a legtöbb tartozék annak a megyének jutott, ahol a várispánságnak székhelye volt.
A máig ismert s oklevélileg igazolható szolgagyőri tartozékok Nyitravármegyéből ezek:
Bajmóczka, mely Bayanch néven szerepel 1275-ben.
Buud vagy Buda, mely valaha Manigra körül létezett és 1268-ban Buda szolgagyőri várjobbágy birtoka volt.
Décsi, 1275-ben Gynche néven említve.
Gyorok, melyről 1247-ben mondatik, hogy régente a várhoz tartozott.
Ondrohó, ma puszta Surány mellett. Innen czímezi magát 1229-ben a szolgagyőri várnak egyik századosa.
Szenicz vámjával együtt 1273-ig a galgóczi és szolgagyőri várak közös birtoka volt.
Ürmény, mely Ilmer néven szerepel 1277-ben.
Vajk. Régente, még 1247. előtt, szolgagyőri várjobbágyok birták.
Vecse, mely Wachu, Wachoy, sőt Wecher néven is szerepel. Ez a vár legrégibb birtoka volt, mert már 1113-ban is említtetik.
Zagárd 1261. és 1268-ban említve.
Zélle 1244-ig a vár tartozéka volt.
491Csodálatosnak látszik ugyan, hogy a Vág folyó mentén rövid egy napi kocsiúton három várispánságot találunk, ugymint Szolgagyőrt, Galgóczot és Bányát. Ha meggondoljuk azonban, hogy a németek, de sőt a cseheknek is folytonos vágyakodását képezte ez időtájban a Vág völgyének elfoglalása s az ország megigázása, hadi szempontból, ezt csak igen előrelátó gondolkodásnak tarthatjuk. Ugyanily magyarázata van annak, hogy a galgóczi sziklavár közelében, az inkább földvár jelleggel bíró Szolgagyőrt is fenntartották, sőt azt a honfoglalás utáni időben, tehát már mikor Galgócz régen létezett, építették fel. Mivel azonban az udvarnoki rév, mint fő- vagy közrév a legalkalmasabb volt a Vágon való átkelésre és Nagy-Szombat vidékéről Nyitra felé ez volt a legtermészetesebb és legkönnyebben megszállható út, világos, hogy e rév kiváló hadi jelentőséggel birt. Ennek a révnek őrizete volt a szolgagyőri várjobbágyok első és legfőbb feladata. Erre vall azon körülmény is, hogy Szolgagyőr alkalmazottai között tárnok-udvarnokmester is volt, a mely hivatalról tudjuk, hogy az a fővámszedővel volt egyenrangú. Így 1270-ből bizonyos Péter viselte e fontos hívatalt.
Szolgagyőr hadi jelentőségére mutat azon körülmény is, hogy egykorúan hat százados nevével találkozunk ott, ami tehát, ha többen nem is lettek volna, igen tekintélyes haderőre vall. 1229-ben pedig 13 százados van megnevezve, ami tehát éppen 1300 embernek felelne meg.
A szolgagyőri várispánok közül eddig a következők ismeretesek: 1239-ből Péter; 1243. Bertrand a nagy-martoniak őse; 1251-ből Ernő (Ernye); 1257–1258-ból Eynard, a királyné főlovászmestere, ki közben galgóczi comesnak is mondatik; 1268-ból Márk; 1272-ből Baas; 1273–1274. Rajnáld főétekfogó-mester; 1274–1275. Péter főlovászmester; 1278. Rajnáld; 1280–1283-ig Miklós, ki leginkább galgóczi comesnek neveztetik s kinek érdemeiről fennebb emlékeztünk meg. Azonkivül a vár alkalmazottai közt 1255-ben szerepeltek: Sándor őrnagy és Pál a várhírnökök főnöke.
A szolgagyőri comesek vagyis várispánok közül kiváló szerepet játszott Ernő vagy magyarosan Ernye, az Ákos nemzetségből. Ő volt az, aki IV. Bélának, mikor a tatárok elől menekült, saját lovát engedte át s az üldözőkkel harczba bocsátkozva, jóllehet testét több seb borította, az ellenség elől maga is megmenekült. Aztán elkísérte a királyt a tengerpartig s ő maga kémlelte ki az útak biztonságát. Ezért különben jutalmul, 1351-ben, három falut kapott, melyek előbb Varasd várához tartoztak volt.
Hogy mikor pusztult el Szolgagyőr, azt teljes bizonyossággal nem állapíthatjuk meg. Tény, hogy 1294-ben már a vár nem állott fenn, vagy legalább nem oly állapotban, hogy erődítmény jellegével birhatott. 1294 előtt a legrégibb emlék, mely mint létezőt említi, 1282-ből való. Valószínű tehát, hogy 1282–1294 között pusztult el és pedig éppen 1291-ben, a Habsburgi Albert osztrák herczegnek III. Endre királyunk ellen folytatott hadjáratában. A krónikák ugyan csak azt írják, hogy Albert ekkor Pozsonyig, Nagy-Szombatig és a Vágig hatolt. De más okleveles adatok sejtetik, hogy Sellyétől föl Sasvárig a Vág egész vonalát támadta meg. Átkelő-helyet keresett s valószínű, hogy annak kierőszakolása által dőlt romba Szolgagyőr.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me