Bányai várispánság.

Full text search

Bányai várispánság.
II. Bányai várispánság. A honfoglalásról szóló krónika, Huba és nemzetségének előhaladásáról írva, a többi várak között Bana várát is említi. Szabó Károly a várat a mai trencsénvármegyei Bán város helyén kereste, mig Pesty Frigyes azt a komáromvármegyei Bana vár alatt a selmeczbányai kamara-grófságot vélik rejleni. Az ujabb történetirók azonban kimutatták, hogy a Névtelen jegyző által említett Bana vár, a Pöstyénnel szemben fekvő, ma is létező Banka vagyis Bányaközség előtt emelkedő s a Vág folyó felé kiugró sziklás hegyoldalon feküdt. Rendkivül érdekesen fejtegeti e kérdést Pauler Gyula.
Bana, kiejtés szerint bizonyosan Bána vagy Bánya fekvésére nézve, mondja a nevezett tudós, Anonymus nem hagy fenn kétséget, hogy a Vág mellett feküdt. Elbeszélése szerint, mely mindenütt rendkívül pontosan megtartja az egymásutánt, a magyarok a Vághoz érve, elfoglalták a csehek várait, melyeket itt sorrendben sorol fel: Sempte, Galgócz, Trencsén, Bolondócz, Bánya. Minthogy elbeszéléséhez a térbeli egymásutánt sem zavarja meg, elbeszélését akkép kell felfognunk, a mit egyébiránt a dolog természete is igazol, hogy a magyarok Galgócztól nem folytatták utjokat a Vág mentében fölfelé, hanem a most is létező útirányon Zsámbokrétre s onnét északra fordulva, Trencsénbe mentek s miután ezt a harmadik és utolsó várat elfoglalták, mentek lefelé a Vág mellett Bolondóczra, onnét Bányára, a hol aztán átkeltek a Vágon és megállapíták az ország határait Morváig. Bánának tehát – Anonymus felfogása szerint – Galgócz és Bolondócz (Beczkó) közt kellett feküdnie s csakugyan itt találjuk mai nap is Pöstyénnel szemben Bánkát, mely még 1395-ben Bánya nevet viselt.
Hogy Bánya vára csakugyan Nyitravármegyében feküdt, azt tanusítja azon körülmény is, hogy a várbirtok legnagyobb része a Vág nyitravármegyei folyásának mentén feküdt, hogy a bányai vámtizede a nyitrai püspököt illette, ki egyuttal a várföldek visszaszerzése iránt megindított eljárásnál 1258-ban mint biró működött.
487A várföldek közül eddig a következő nyitravármegyei földeket és falvakat ismerjük:
Koczunicz. Ernei nyitrai főispán egy 1263-iki határjáró levélben említi. (W. VIII. 81.)
Krakován. Korkav néven fordul elő 1258-ban. Ez évben bizta meg ugyanis IV. Béla Vincze nyitrai püspököt a banai várföldek visszaszerzésével. Ekkor e földből 2 ekényit kapott a zobari konvent. (F. V. 1. 318.)
Pechsan. Ernei főispán 1263-iki határjáró levele szerint. (W. VIII. 81.)
Zobodycha. Említve van 1251-ben, a mikor IV. Béla Baas trencsényi főispán kérelmére megengedi, hogy a neki adományozott földet, mely egykor banai várföld volt, eladhassa. Ez alatt valószinüleg Szobotist értendő. (W. XI. 375.)
A bányai várispánság fontos hadi állomás volt. Mutatja azt azon körülmény, hogy főnökei a legelőkelőbb családokból vétettek s e mellett az ország legmagasabb hivatalaiban, mint nádorok, tárnokok stb. ültek. A várispánok közül okleveleink alapján a következőket ismerjük:
1247–1251. Bagin vagy Bágyon pohárnokmester. 1251. Sinister Miklós kir. ételfogómester. 1258. ismét Bagin, a pohárnokmester. 1262. András, János fia, a Forgách családból. 1273. Miklós és utóbb László országbiró. 1273. Ismét András János fia. 1274. Ogutius alországbiró. 1274. András Ivánka fia. 1274. János. 1275. András Ivánka fia. 1275. István, kir. ételfogómester és barsi főispán. 1276. Máté tárnokmester. 1277. Uzrin tárnokmester, 1278. Máté Nádor. 1277. ugyanő 1323. Sándor, comes de Wagna.
A várispánságra nézve nagy csapás volt az a tömeges nemesítés, melyet III. Endre 1298-ban vitt véghez. Ekkor ugyanis a bányai várjobbágyok közül Radiszló fiait: Radiszlót, Jonburt és Boychot, kik a nassaui Adolf ellen küldött segélyhadban résztvettek s magukat kitüntették, nemesi rangra emelte. Mivel pedig kezükön lévő várföldek birtokában megmaradtak, a Vág folyó mentén fekvő banai földek mind felszabadultak.
Mikor szünt meg a bányai várispánság, arra nézve semmi adatunk sincs. Tény, hogy egy Hetény birtokába való bevezetés alkalmával, 1345-ben, a község birtokosai között a bányai várjobbágyok is szerepelnek. Ezentúl azonban minden nyoma megszünik.

SZOBOTIST RÉGI KÉPE.
Az országos képtárból.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me