Kisdedóvók és árvaházak.

Full text search

221Kisdedóvók és árvaházak.
Győrött öt kisdedóvó intézet van: 1. a Bisinger-féle alapítványi, 2. az Orsolya-szűzeké a Belvárosban, 3. két községi kisdedóvó Újvárosban és 4. a Megváltóról nevezett apáczáké a Nádorvárosban. Két alapítványi árvaháza is van: az egyik a Belvárosban, fiúk számára, egészen új épülettel, a másik pedig a Nádor-városban a Megváltóról nevezett apáczák kolostorában.
A vidéki tanulóifjúságnak nagy segítségére szolgál a Zalka Jánostól alapított püspöki tápintézet, a melyben kb. 200 tanuló ingyen, vagy havi 14 koronáért ebédet és vacsorát kap. A püspökön kívül tekintélyes alapítványt tett az intézet számára Mester István győri kanonok.
Mióta újabban Győrsziget és Révfalu nagyközségeket a várossal egyesítették, a városi elemi iskolák száma, a győrszigeti állami, izraelita és róm. kath. leányiskolával, továbbá a révfalui róm. kath. iskolával gyarapodott.
Győrött van tehát egy theologiai főiskola 40, – két középiskola 900, – két szakiskola 200, – tanítónő- és tanítóképző 280, – három polgári iskola 809, – 15 népiskola 3064 tanulóval. Az összes tanulók száma 5293.
Az elemi iskolai tanulók közül róm. kath. 1958, ág. h. ev. 519, ref. 172, izraelita 415. A tanítók száma 60 s így egy tanítóra 51 tanuló esik.
Mindennapi tanköteles 3163; ezek közül 1626 fiú és 1537 leány. Ismétlő tanköteles 1467, ezek közül 766 fiú és 701 leány.
Források: Péterfy S.: A magy. elemi iskolai népoktatás. Canonica visitatiók és iskolai conscriptiók a győri püspöki levéltárban. – Fehér Ipoly: Győrmegye és város egyetemes leírása. – A pannonhalmi főapátság története Erdélyi László dr. és Sörös Pongrácz dr. szerkesztésében. – Sörös Pongrácz dr.: A bakonybéli apátság története. – Paár István dr.: A győri nagyszeminárium és theologia története, kézíratban. – Schermann Egyed dr.: A pannonhalmi főiskola története a 18. században, kézíratban. – Acsay Ferencz: A győri főgimnázium története. – Németh Ambrus dr.: A győri akadémia története. – Lasz Samu: A győri főreáliskola története. – Ruby Miroszláv: A győri nemzeti rajziskola története. – Vargyas Endre: A győrmegyei népiskolák tanügyi állapota 1873-ban. – Karsay Jolán: A győri m. kir. állami polgári leányiskola története. – Karácsony Imre dr.: A győri kir. kath. tanítóképző-intézet multja és jelene. – Cserhalmi István: A győri ág. h. ev. egyház története. – Pataky Irma: A győri m. kir. állami tanítónőképző-intézet 25 éves történetének vázlata. – Ujlaky Géza: Adatok a győri kath. elemi iskolák történetéhez. – Szabó Zsigmond: A győri ev. ref. népiskola történeti vázlata. – Pfeiffer Mór: Az egyesült győri és győrszigeti zsidó hitközség népiskoláinak története. – Jilg Ede: 25 év a Győrvidéki Tanítóegylet multjából. – Buthy Márton: A győrmegyei ág. h. ev. egyházmegyei tanítóegylet története.

A pannonhalmi templom reliefje.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me