Ipar és bányászat.

Full text search

Ipar és bányászat.
A lakosság túlnyomó zöme iparosokból áll. Legjelentékenyebbek ezek között a csizmadiák, timárok, szattyánosok, kolomposok és gubások. A csizmadiák ma csak 86-an vannak, a mult században azonban számuk meghaladta a kétszázat. A timárok és szattyánosok közül az előbbiek számszerint 15-en vannak, az utóbbiak pedig 24-en, kik a városi előljáróság és az ág. ev. egyház elnökségének támogatása mellett hitel- és ipari szövetkezetet létesítenek. A kolompos mesterség e város különlegessége. Több mint 200 éve űzik ezt az iparágat. Jelenleg öt család foglalkozik kolomp-készítéssel. Magyarországon Jolsván kívül csak Radványban (Zólyommegye) készítenek kolompot, de ott is jolsvai települő honosította meg. E mesterség gyér elterjedtsége a hangolás módjának titkában leli magyarázatát, melyet az illető családok szigorúan őriznek. Az ezen mesterséget űzők 1902-ben társulattá alakultak Hoffmann Miksa és Társai bejegyzett czég alatt. Jelentékeny iparág a gubásoké, a kik tiszta gyapjúból fehér és színes pokróczokat készítenek, melyeknek ára 7 és 24 korona között váltakozik. Ágyelőknek, ablakvédőnek alkalmazva, a finomabb minőségűek bármily szobában megállják helyüket. Készítenek kocsiba való színes angóra-lábtakarókat is 30–40 koronás árakban. A téli három hónapon át a gubások fekete fürtü magyar parasztgubát készítenek. A pokróczkészítést 50 év óta űzik a gubások, ellenben a gubakészítést századok óta. Életrevaló iparág volt Jolsván a mult századokban a fésűsöké, mely azonban a gyári versenynyel szemben hanyatlott s ma már csak ketten űzik. Képviselve vannak ezenkívül az iparos osztályban a mészárosok, az asztalosok (6), a kötélgyártók (3), szűrszabók (3), kovácsok (2), lakatosok (2), műlakatos (1), fazekasok (5), szabók (6), szíjgyártók, kőművesek, kályhakészítők stb. Az épitkezés terén két okleveles vállalkozó van.
A bányászatnak újabban a magnezit felfedezése adott némi lendületet. A magnezit tűzálló téglák készítésénél és az aczélfinomításnál nyer alkalmazást. 141Ásatásáért 12 ezer korona évi bérletet fizet a városnak a Magnezit-Ipar-Részvénytársaság, 1900-tól 1990-ig szóló szerződési kötelezettséggel. A kezdet stádiumában van a zsirlakő bányászat, Tonello József spanyol lovag tulajdonában (1896 óta), a ki az 1902. évben kötött szerződés szerint 1000 korona évi bért fizet a városnak a kezdet évében. Ez mondható a kovakő bányászatáról is, melynek bérlője az újantalvölgyi üveggyár (1903 óta), s köteles évente legalább 20 vaggont (ŕ 7 kor.) elszállítani. Nagy mennyiségben található a város határában a dolomit, mely az aczél- és vasfinomításnál nyer alkalmazást. Évente mintegy 200 vaggont szállítanak el belőle. Vasolvasztó kemenczék kibéllelésére használják az itt előforduló tűzálló követ (quarcit), melynek bányászatáért a csetneki „Concordia” társaság évi 200 korona bért fizet a városnak. Ásnak továbbá a határban vasöntéshez szükséges mintázó homokot, melyből a Heinzelmann-féle hisnyóvízi vasgyár évente körülbelül 1000 kocsival (ŕ 20 fillér) használ fel. Rendszeres művelés alatt áll a „Pál bányatársulat” tulajdonában lévő galmaj bánya. Végűl megemlítendő az élénken folyó vaskőkutatás, mely meglehetősen bíztató eredményekkel kecsegtet. A bányászattal kapcsolatosan feljegyezhető, hogy a nyolczvanas években a városnak államilag segélyezett kőcsiszolója volt, márvány és szerpentinkő feldolgozására berendezve, mely azonban, kellő érdeklődés és pártolás híján, Dobsinára tétetett át.

Jolsva. – Az ág. h. ev. templom.
Czibur Emil felvétele.
A gyáripar még csak fejlődésben van. Itt megemlítendő a három magnezit pörkölő, a műmalom és a festékgyár. A felső, vagy melegvízi pörkölő 1894-ben épült, az alsó 1897-ben s mind a kettő a Budapesti Magnezit-Ipar-Részvénytársaság tulajdona. A harmadikat, a Róth Antal félét, 1899-ben emelték, de most csőd alatt áll. A műmalom Szénássy Gyula budapesti nagykereskedőé. 1898-ban épült, 1899-ben leégett, de újból felépítették. A festékgyár, mely vasrozsda ellen vascsillámfestéket készít, 1901-ben épült és szintén Szénássy Gyula tulajdona.
Az 1903-ban nyílt meg állami támogatás mellett egy kosárfonó tanműhely, melyhez a szükséges fűzfatelep szintén készen áll.
A mult század közepéig volt a város területén sörgyár, valamint szeszgyár is. E helyen említjük meg a szikvíz-gyártást is, melylyel hárman foglalkoznak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me