II. Kréta és harmad korbeli képződmények.

Full text search

II. Kréta és harmad korbeli képződmények.

A krétamész horpadásainak völgymedenczéi.
(Rajzolta Matisz János.
A Ternovai Erdő juraképződményeihez délről krétakoru terület csatlakozik, mely Gradiska és Idria tájékától délkeletnek megszakíttatlanul huzódik az Adria partján széles vonulatban, Trieszttől Albániáig. Az összes partmelléki szigeteket krétakoru mészkő, dolomit s homokkő alkotja. A polai-félsziget irányában legszélesebb a vonulat, Fiuménél megkeskenyedik, a kréta-vonulat itt csak a partszegélyre szorítkozik. A vonulat bámulatos szabályos északnyugat–délkeleti irányát, mely a tengerfenéken is ugyanazon csapásban folytatódik, a felbukkanó szigetek jelzik az Adrián. A kréta képződmények uralkodóan mészkőből állanak. A mészkő hatalmas padokban, táblákban jelentkezik; északnyugat–délkeleti csapásának megfelelően északkeleti, másrészt démyugati dülést mutat. A geologiai felépités ilyetén mivolta mellett szükségszerű azon szabályosság, mely a partvidék minden öblöcskéjében, minden völgyelésében megnyilatkozik. Északnyugat–délkeleti másrészt éjszakkelet–délnyugati irányokban szeldelik egymást a partvidék 357völgyei. A Recina é.ny–d.k. hosszvölgyéből Fiume fölött derékszög alatt fordul rövid é.-k.–d.-ny. irányu keresztvölgyébe. Ugyanazon fővölgyben, melyet a Recina elhagy, fekszik a Buccari öböl, a czirkvenicai patak. A Karszt lejtőjének jura-koru breccia mészkőtömegére a kréta-koru radiolit mészkő települ, egykoru conglomerátokkal s szürke márgapalákkal váltakozva.
Radiolites lumbricalis d’Orb.,
Sphaerulites pensiona d’Arch.,
Requienia cfr. Delaruana d’Orb.
jellemzik ezen kezdődményt, mely a Suhi vth. (1350) tetőtől a Maj (577 m.) keleti lejtőjén át húzódik délkeletnek. Szorosan hozzácsatlakozik azon dolomitos homokkő vonulat is, mely szintén kréta-koru és a mely körülzárja a Grobnicki diluvialis medenczét. A kréta-koru lerakodások közül legnagyobb szerep jutott az u. n. Rudista breccia és márványnak, másként Hippurit-képződmény-nek. Hatalmas, tehénszarv alakú kagylók találhatók e mészkőben, különösen gyakran fordul elő a
Hippurites cornu vaccinum,
Hippurites sulcatus,
Hippurites organisans.
A fiumei partvidéket nagyobbrészt ezen hipurit mészkő alkotja, a Zidovje (660 m.), Luban (499 m.), Maj (577 m.), Draga fölött a Vetenice (368 m.) és Točil (359 m.) hippurit mészkőből állanak.
Klana vidékéről a kréta mészkő rétegeinek csapásával egyenközüen völgyelés huzódik a Buccari öbölnek. Ezen hosszanti völgyben folyik a Recina. Klanától éjszaknyugatnak kiszélesedik, délkeletnek összeszorul, szélessége 1 és 2 km. között váltakozik. Ezen közbeékelt völgyelést fiatalabb rétegek képezik, mint az övező kréta-mészkő vonulatot, Stache protocén vagy liburni képződménynek nevezi. Ott, hol a kréta-koru mészkővel érintkezik ezen völgyelés, az u. n. Cosina rétegek találhatók, melyek a Protocen systemának legrégibb tagjául tekinthetők, tehát a Középkor és a Harmadkor határán állanak. A Cosina rétegek a Suhova tetőn és Klana fölött a Drenovon találhatók, nem nyulnak lejebb a Maj tetőnél.
Magát a völgyelést Eocen képlet tölti ki és pedig:
1. Alveolina és nummulit mészkő,
2. homok, márga és quarz conglomerát.
Az első csoport képződményei a meztelen, kopár kréta-mészkövek lejtőin fordulnak elő, könnyen mállanak és így a vegetatió kifejlődésére alkalmas termőföldet nyujtanak. Ezen mészkő nevét azon szépen megtartott kövült alsórendű állatoktól kapta, melyek roppant mennyiségben népesítették az egykori Eocen tengert s melyek, különösen a nummulitek, hatalmasan meghízva, szemmel látható nagyságot értek el, daczára, hogy ma élő rokonaik a legkisebb microscopicus lények. A tallér alaku nummulitek közül leggyakoriabbak a következők:
Nummulites complata Lam.,
Nummulites perforata d’Orb.
Nummulites Lucasana Deft.
A második csoport képletei a felső eocen képződmények közé számítandók, melyeket Flysch homokkő néven szokás összefoglalni. Oly tengerek maradványai, melyek csekély mélységüek voltak, vagy földalatti gátak rekesztették el a nyílt tengertől, a benne élő csuszó-mászó férgek nyomai az iszapban fenmaradtak s az idők hosszú során át megkeményedett iszap ma mint Hyeroglipha homokkő ismeretes az egykori mocsaras tengerpartok helyén. A homokkő és márga képletek, melyeket Tassello közös néven neveznek, igen könnyen mállanak s részint a Quarnero szürke, iszapos fenéktalaját alkotják, részint a völgyeket töltik meg termőtalajjal. Terra rossa a Karsztvidék sajátságos vörös színű agyagja, mely a mészkő üregekben, repedésekben bőségesen található.
A geologiai felépítést általánosságban tárgyalván, áttérek a lépcsőzetek taglalására, mert a Negyedkori képződmények, miután lényegesen ugy sem szerepelnek a térszín fölépítésében s területünkön csupán a Grobnick medenczére szorítkoznak, a lépcsőzetek tárgyalása után is eléggé alkalmas módon adhatók elő.
358A felső lépcsőzet lejtője a Karszt határos fensíkja. Tenger felé való folytatása felső déli lejtőnek nevezhető. Mint a geologiai felépítés tárgyalásában láttuk, a következő képződményekből áll: Carbon homokkő, mészkő és palák trias alsó dolomit, werfeni palák, kagyló mész, megaladus dolomit, felső trias mészkő V; jura koru mészkő s breccia; kréta koru dolomit, homokkő, radiolit és rudista mészkő. A felső lépcsőzet lejtőjét tehát paleozons és mesozoos képződmények építik fel.
A középső lépcsőzet lejtője, melynek hegyei változatos alakúak, uralkodólag kréta korú mészkőből, a radiolit és rudista (hippurit) mészkőből alakúlt. E mészkő sötét szürke színű, calcit erekkel erősen átszőtt, a repedésekben azonban nem tartalmaz annyi vasoxydos agyagföldet – terra rossa – mint a trias mészkő és dolomit. A nummulit mészkő szintén részt vesz, még mint hegyalkotó kőzet, a középső lépcsőzet lejtőjének képezésében, azonban inkább a völgyek oldalain található, de a hyeroglipha flysch már csak az eredeti, tektonikai mélyedéseket tölti ki egyképű, titokzatosan kanyargó jegyekkel ékesített homokkövével s paláival.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me