Karácsonyi János–Sas Ede.

Full text search

Karácsonyi János–Sas Ede.
Karácsonyi János, theologiai doktor, a magyar tudományos akadémia levelező tagja, született 1858. deczember 15-én Gyulán (Békésmegye); 1882. július 2-án szentelték fel áldozópappá. A püspöki liczeumban tanított egyháztörténelmet, és egyházjogot s jelenleg Bihar-Püspökiben plébános. Nagy irodalmi munkásságot fejt ki, különösen a Turulban, a Katholikus Szemlében és a Századokban. A Pallas nagy Lexikonának is dolgozótársa volt. Munkái: a nagyvárad-olaszi római katholikus plébánia-templom és plébánia rövid története. (1884). Magyarország és a nyugati nagy egyházszakadás. (1885). Szent Gellért csanádi püspök élete és művei. (1887). Történelmi hazugságok, Haller József után. (1890). Szent István oklevelei és a Sylveszter bulla. (1891). Kik voltak az első érsekek Magyarországon. (1892). Békés vármegye története (1896). Három kötet. A honfoglalás és Erdély. (1896). A pusztaszeri monostor kegyurai. (1897). Az aranybulla keletkezése és első sorsa. (1899). A magyar nemzetségek e XVI. század közepéig I. kötet – (1900). Második kötet sajtó álatt. Értekezéseinek egy részét l. Szinnyey: Magyar Irók. Szerkesztette a Békés vármegyei régészeti társulat Évkönyveit, mint a társulat főtitkára.
Károly József Irén, bölcselet doktor, főgimnáziumi tanár. Munkái: Schopenhauer és az akaratszabadság. (1886). Az absolut mértékrendszer a mechanikában (1890). Az absolut mértékrendszer a hang- és hőtanban. (1891). (Különlenyomat a nagyvárdi főgimnázium Értesitőjéből.) Állandó munkatársa a Mathematikai és Physikai Lapoknak s a lipcsei Annalen der Physik und Chemie czímü folyóiratnak.
Kertész Miksa főgimnáziumi tanár. Értekezései a nagyváradi főgimnázium értesítőjében jelentek meg. A ragadozó emlősállatok hajdan és most. (1888). Bihar vármegye faunája. (1901). Írt még a Nagyvárad természetrajza czímü munkába: Nagyváradnak és vidékének állatvilága. A nagyváradi közönséges és meleg állóvizek górcsövi állatvilága. Nagyvárad csigafaunáját leírta a Nagyváradban. Ő irta e munka számára a Bihar vármegye faunáját tárgyaló fejezetet.
Krüger Viktor, állami főreáliskolai igazgató. Irodalmi működése: A nagyváradi természettudományi Szemlében: Az energia. A hóról. A felhőkről. A nagyváradi főreáléiskola Értesítőjében: Az elektromosság történetéből. (1887). A pozsonyi középiskola czímü folyóiratban. A tárgyi körökről értekezett. Munkája: Physika. A középiskolák felsőbb osztályai számára. (1888). Apróbb közlemények jelentek meg tőle napi és szaklapokban.
Kutiák Ágost, gyakorló orvos. A szegedi árvíz után irta a Duna és Tisza-szabályozás terve czímü munkáját.
Laurán Ágoston theológiai doktor, görög-katholikus apátkanonok, pápai praelatus. Számos egyházjogi és egyházpolitikai czikke jelent meg. Önálló művei: Korszerü egyházpolitikai kérdések. (1887). A schismával összehasonlított szent Unió. (1888). Az egyház és az állam (1888). Egyházpolitikai helyzetünk. (1889). Mivé lett a katholikus Magyarország (1890). Egyházpolitikánk. (1891). A szent Unió. (1885). Kiadta latin nyelven Papp Szilágyi József görög-katholikus egyházjog-tanát. Román nyelven is írt: Manualu catecheticu. (1878). Manualu pedagogico didacticu. (1879).
Lopussny Gyula Ágost, a Sz. József finevelő-intézet alkormányzója. Egyházjogi és zenészeti czikkein kívül két önálló történelmi munkát is írt. A Szent József intézet múltja és jelene. (1895). Tordai Szaniszló Ferencz váradi püspök. (1896).
Nagy Ernő jogtudós, jogakadémiai tanár. A magyar tudományos akadémia 1895-ben levelező tagjának választotta meg. Legkiválóbb munkája Magyarország közjoga, mely éppen most érte meg a negyedik kiadást. A Budapesti Szemlébe, Athenaeumba, Jogtudományi Közlönybe stb. számos becses közjogi értekezést írt. Több külföldi német, franczia, folyóiratnak és irodalmi vállalatnak állandó munkatársa. Ujabban megjelent értekezései: A magyar alkotmány. Magyarország közjogi viszonya Ausztriához. A magyar alkotmány némely jellemzőbb vonásai, stb.
Nátafalussy Kornél, királyi tanácsos, a nagyváradi tankerület királyi főigazgatója, született Leleszen 1841. november 17-én. 1899. november 7-én a jászóvári prépostválasztó nagykáptalan a beteges Benedek Ferencz mellé őt választotta meg koadjutorrá utódlási joggal. Ő el is fogadta e kitüntetést, de utóbb egészségi okok miatt és előrehaladt korára való tekintettel a tisztségről leköszönt. Számos tanügyi czikket írt a Pesti Hirnökbe, Magyar Államba, Pesti Naplóba, könyvismertetéseket közölt a Magyar Sionban, Tanáregyesületi Közlönyben, az Uj Korszakban s Katholikus Heti Szemlében. Egyéb munkái: A kassai katholikus főgimnázium története (1863). A rozsnyói katholikus főgimnázium története (1876 és 78). A nagyvárad-hegyfoki prépostság története (1872). A jászóvári kerület Szent-Jánosról elnevezett egyház prépostjai (1883). Schematismus canonicorum Praemonstratensium de castró Jászó (1891–92). czímü névtára gazdag forrása a rend történetének és irodalmi működésének.
Sal Ferencz ügyvéd, Nagyvárad nyugalmazott polgármestere, született Békés-Gyulán 1834. május 25-én. Első irodalmi dolgozatai a Császár Ferencz Divatcsarnokában jelentek meg. Nagyváradra az alkotmányos éra beköszöntésével jött vissza s Bihar-megye alügyészének választotta meg, később pedig Nagyvárad polgármestere lett. Sal Ferencz 1886-ban királyi tanácsosi czímet, 1892-ben pedig vaskoronarendet kapott.
Sas Ede szerkesztő. A Szegedi Híradó, majd a Szegedi Napló, az aradi Alföld munkatársa volt. 1891-ben Iványi Ödönnel átvette a Nagyvárad szerkesztését. 1895-ben Budapesten a Fővárosi Lapok főmunkatársa lett, később pedig a Pesti Napló segéd-szerkesztője. 1899-ben újra átvette a Nagyvárad napilap felelős szerkesztését, mely állásában ma is működik. Önálló művei: „Álarcz nélkül” novellák (1892). „Házasságok” (1894), majd „Klára szerdái” novellák, (1896). „Mesék a valóságról” verses könyv; „A megcsalt asszony.” Regény. – „A hol a gólya fészkel” és „Diadal” ifjusági regények. Pályadíjat nyert a nagyváradi Szigligeti társaságban egy elbeszélésével és egy versével, továbbá a szegedi Dugonics-társaságban a Légyott előtt czímű színművével. A Szigligeti szinház megnyitása ünnepségének prológját 386is ő írta a miért a város közönsége ezüst koszoruval tisztelte meg. Munkatársa az Uj idők, Kakas Márton, Magyar Lányok és Én Ujságom czímű folyóiratoknak. Ezenkívül állandóan jelentek és jelennek meg dolgozatai a budapesti napi- és szépirodalmi lapok hasábjain.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me