Szarvasmarha.

Full text search

Szarvasmarha.
Legjelentékenyebb ezek közül a szarvasmarha-tenyésztés, még pedig a gróf Almássy Dénes sarkadi tenyészete. Itt, az uradalom tágas legelőin a legkedvezőbb természeti feltételek mellett tenyészik a tiszta magyar fajta, Almássy-félének nevezett gulyabeli marha, mint a podolia-moldvai jelleg legkorrektebb tipusa. A tenyészet eredete a század elejére nyúlik vissza s a legutolsó tenyész-anyag beszerzése 1836-ban történt a gróf Csáky-féle körmösdi gulyából s azóta a folytonos beltenyésztés következtében nagy tökéletességre jutott. Ekként a fajtának kitűnő tulajdonságai, melyek közül főleg a kitartás, a gyors haladó-képesség, a szilárdság, erősség s igénytelenség, a könnyű, élesen körvonalazott fej, a helyes alakú czímeres szarvak, a nagy, élénk szemek, a jó tarkó, a széles, erős járom-élű s kiválóan mélyen lebenyelt nyak, a jól formált mar, erős izmos vállak, széles szügy, dongás mell, az egyenes hát, rövid lágyék, széles, hosszú far, jól tűzött fark, továbbá a széles állás, a gyors járás, szabad mozgás és erőkifejtésre termett végtagok, a tetszetős, durva, fehér szőrözet, végül a nagy (145–165 cm. mar-magasság mellett 68 q) élősúly s minden részben összhangzó testkiformálódások, a faj jellegzetes s biztosan átöröklő tulajdonságává váltak. Az a nagy kereslet, mely a most befolyt század közepe óta hazánkban s társországaiban a sarkadi tenyész-anyag iránt mutatkozik, szinte ebben leli magyarázatát; de még az ország határán túl, a távol helyekre is eljutott a sarkadi gulya kitűnőségének híre; I. Miklós czár 1846-ban Sarkadról vásároltatott 1 darab bikából és 18 tehénből álló törzset 9000 váltó forintért. Hazánk számot tevő gulyái mind vásároltak tenyész-anyagot a sarkadi gulyából, sőt egyeseknek, mint például a mezőhegyesi m. kir. ménesbirtoknak éppen a sarkadi gulya képezi az alapját, hova először 1863-ban vettek 2 darab bika, 60 darab negyedfű üsző és 10 darab tehénből álló törzset, míg egyes bikákat azóta többször. A bikák rendszerint három éves korukban kerülnek eladásra, a midőn 800–2000 korona között váltakozik az áruk; évente átlag 16 darab kerül eladásra. A tenyésztésbeli tehén-állomány 125 darab, melyből egy 35 darabból álló, ugynevezett „czifra gulya” alkotja a pepineriát. Feljegyzésre méltó még a sarkadi gulyánál a kiváló fogamzási képesség, a mely mellett 100 tehén közül 92–96 darab vet borjút. A gulya tartása általában külterjes, megfelelően a podolia-moldvai jellegnek; a vegetáczió megindulásától kezdve legelőn, télen pedig a tenyésztésbeliek félig nyitott aklokban főleg kóró- és szalma-félékkel s az uradalom rétjein termett tápláló szénával takarmányoztatnak, mit a hasonlóan tartott növedék-állatokkal egyképen jól értékesítenek. A sarkadi gulya különben az 1885-iki budapesti országos és az 1896-iki budapesti ezredéves kiállításon az első díjjal lett kitüntetve.
A magyar szarvasmarha tenyésztése Bihar vármegyében igen el van terjedve s majdnem minden nagyobb birtokon található.
Ujabb időben a figyelem a nyugati fajták felé fordult, melyekkel az ország nyugati részében – különösen a gyors fejlődés, valamint hús- és tejtermelés tekintetében – oly nagy sikereket értek el. Simmenthali tenyésztés van gróf Károlyi Tibornál Bályokon, a gróf Csáky család uradalmában Körösszegen, a mölki apátság uradalmában Margittán, gróf Pongrácz Vilmosné birtokán Nagy-Kágyán, stb. Simmenthali-bonyhádi keresztezés van gr. Tisza István geszti, báró Königswarter kis-szántói uradalmában. Pinzgaui tenyésztéssel Telegdy Józsefnél Mező-Telegden és Szilassy Ottónál Ér-Adonyban találkozunk, hollandi tenyésztéssel pedig Székelyhídon, gróf Stubenberg József uradalmában.
Bihar vármegye lótenyésztése majdnem kizárólag abban az irányban halad, a melyet az állami ménállományok a vármegyébe kihelyezett egyedei 322szabnak meg; azonban kellő magaslaton áll. A tenyésztés főiránya gazdasági lovak előállítása. Arab-tenyésztést űznek Csapó Dezső Darvason, Miklósy Ferencz Kődombon, Paksy Albert Monostorpályiban és Des Echerolles-Kruspér Károly Szent-Miklóson. Említésre érdemes angol telivér-tenyészetet tartanak: gróf Tisza István Geszten, gr. Tisza Kálmán Csegődön, Gróf Károlyi Tibor Bályokon, báró Königswarter Herman Kis-Szántón, gróf Stubenberg József Székelyhídon és gróf Almásy Dénes Sarkadon. A félvér-tenyészetekből említést érdemel a Szunyogh-féle pocsaji tenyésztés. Verseny- és luxus-lovak tenyésztésére berendezett ménesek nincsenek. Verseny-istállókat báró Köngiswarter Herman és gróf Almásy Dénes tartanak. A hegyvidéki oláhságnak mokány néven ismert apró lovai (állítólag a régi erdélyi és török lovak keverék-utódai) igénytelenek, erősek és kitartók s a hegyvidék viszonyaira való tekintettel pótolhatatlanok. Említésre méltó gróf Stubenberg József székelyhídi spanyol szamártenyésztése is.

„Rendes” tehén négyhónapos bika-borjával, a sarkadi uradalomból.
Békés Gy. felvétele.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me