Elemi polgári és leány-iskolák.

Full text search

Elemi polgári és leány-iskolák.
Az 1868-ik évben dr. Nógáll János r. kath. kanonok, felszentelt püspök, Nagyváradon saját alapítványából bölcsödét és kisdedóvodát állítván, ehhez 4081871-ben négy, 1883-ban 5-ik és 6-ik elemi osztálylyal leányiskolát csatolt; 1893-ban pedig az ötödik és hatodik elemi osztály megszüntetésével, négyosztályra polgári leányiskolát állított. Az iskolák vezetését a gráczi irgalmas nénékre bízta. Míg ezeket az intézeteket az alapító a róla nevezett Nógáll János-utczában szervezé, Nagyvárad városának egy másik részében, a Német-, most Nagy-Teleki-utczában szintén emelkedik a Vincze-nénéknek hasonló intézete, mely elemi leányiskola és kisdedóvó mellett, később a polgári leányiskolát és az óvónőképző-intézetet is kebelébe fogadja. A Szent-Vincze nénéknek Nagyváradon még egy harmadik zárdája és elemi leányiskolája is van: Várad-Váralja városrészben.
Az Orsolya-apáczák is fejleszték iskolájukat; előbb négy osztályú (külső és belső) elemi, azután felső leányiskolát szerveztek, melyből később négy osztályu polgári leányiskola lett.

Belényes. – A gör.-kath. leányinternátus és polgári iskola.
Munkácsi L. felvétele.
A róm. kath. püspök és káptalan elemi fiuiskolákat is állítottak fel és tartanak fenn, úgyszintén a görög-katholikusok és görög-keletiek is. Az orth. izraeliták elemi, majd fiuiskolájukhoz elemi és polgári leányiskolákat állítottak.
A város is folyton serénykedik a községi iskolák fejlesztésén: új és új elemi iskolákat s tanítói állásokat szervez, a községi felső leányiskolát polgári iskolává alakította, – a Katona-városrészben már kezdetben elemi fiu- és leány, – később, az állami reáliskola építésével egyidejüleg s ehhez illeszkedve, a polgári fiu-iskola számára kétemeletes épületet emelt s a törvényes 5%-os iskolai adónál száz–százhúsz ezer koronával többet költ évenként az iskolákra. A kereskedő és iparostanoncz-iskolákat a város mintaszerűen szervezte s nagy anyagi áldozatok árán tartja fenn. Ezek mellett a tanítói magánvállalkozás is talált működési tért. Auspitz Adolf tanító magán elemi fiu- s leány- és polgári iskolát alapított és tart fenn.
A kormány 1875-ben kezdte meg Bihar vármegye területén Csohaly, Serges és Alsó-Lugos községekben az állami elemi iskolák szervezését s fokozatosan szaporítja, úgy hogy most már 40 községben van állami, részben vegyes, részben fiu- és leányiskola.
A községi iskolák szervezése, Nagyváradon kívűl, nehéz volt eddig, nehéz lesz ezután is. Csak Sarkadon létesült felső fiu- és leányiskola, ez is 409inkább alapítványból, mint községi forrásból. Községi elemi iskola kettő van a vármegyében. Jákó-Hodos és Szalárd községekben.
Az 1868 : 38. t.-cz. a róm. kath. és ev. ref. felekezeti iskolákat csaknem a mostani teljes számban találta. A gör. kel. iskolák, melyek 1848. után vettek nagyobb lendületet, 1868. óta mind számukban, mind belső szervezetükben jelentékenyen fejlődtek. Ágostai evang. iskola csak egy volt s van ma is és pedig Nagyváradon.
Belényesen, hol a kormány állami elemi leányiskolát mindjárt az elsők után állított, Pável Mihály gör. kath. püspök az 1896-ik évben papi árva-leánynevelő intézettel kapcsolatban gör. kath. polg. leányiskolát szervezett, s egyéni áldozatából oly kiváló berendezéssel és szervezettel tart fenn, mely magának a magyar államnak és a magokat magyarnak tartó felekezeteknek méltán szolgálhatna mintául, ha czélját, foglalkozását, tanítási nyelvét és szellemét teljesen a magyar nemzeti érdekekhez illesztené.
Pusztáikon vagy gyártelepeiken saját költségükön népiskolákat állítottak: a nagyváradi r. kath. káptalan két pusztán, a nagyváradi r. kath. püspökség – ennek pusztai iskolája azonban nehány év óta szünetel, – gr. Almássy Kálmán, Tisza Kálmán két-két pusztájukon, gr. Károlyi Gyula, továbbá a nagyváradi kisprépost, végre az Egyesült Magyarhoni Üveggyár részvénytársaság.
Az elemi oktatás kiegészítő része az ismétlő iskolázás. A vallás és közoktatásügyi miniszter két évvel ezelőtt az ismétlő iskoláknak oly irányban való fejlesztését rendelte el, hogy azok a gazdasági ismeretek hatékony terjesztésére fektessék a fősúlyt. Ma már Bihar vármegye minden állami iskolájával kapcsolatban van „gazdasági ismétlő iskola” és állami segélylyel női kézimunka tanítás.
Bihar vármegyében ez idő szerint a gazdasági ismétlő iskolák száma: 60. Ezeken felül Nagy-Szalontán és Derecskén önálló gazdasági ismétlő iskola is van szervezve.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me