Bihar hegyei, a Körösök medenczéje.

Full text search

Bihar hegyei, a Körösök medenczéje.
A főgerincz több mint 1400 méter magas; ennek ormai több mint 1500 méter magasságról tekintenek le a Körös és Tisza mentén elterülő síkságra, mely a bihari Sárréten csak 84.00 m. magasságra emelkedik az Adria színtje fölé. Az erdőkoszorúzta ormok közül is kiemelkedik északon a Vlegyásza királyi alakja, középen a Muntyilor hatalmas csoportja és délen a Nagy-Bihar fenséges orma. Ezer és ezer év óta őrködik e három orom Bihar és Erdély határán.
A Bihar-hegységnek a Dragán patak jobb partján északról délre húzódó főgerinczét Vlegyászának hívják, a hegység legmagasabb csúcsa a hasonló elnevezésű 1838 méter magas orom. – Szűkebb értelemben a Bihar-megye délkeleti határán elvonuló hegységet nevezik Bihar-hegységnek. Ezt a hatalmas hegycsoportot koronázza a hegység legmagasabb csúcsa, a Nagy-Bihar 1849 méter magas orma, melyet gömbölyded alakjáról a környékbeli román nép Cucurbetá-nak is nevez. A Cucurbeta (tök) elnevezés gyakran előfordul e tájon, s már Schmidl megjegyzi, hogy Nagy-Bihartól kelet-délkeletre egy kisebb ormot a nép szintén Cucurbetának nevezett el. – Rézbányától keletre, Nagy-Bihartól északra egy másik csúcs Bihar nevet visel; ennek a magasssága azonban csak 1659 méter.
A Bihar-hegység gerincze Erdély felé hirtelen esik és a gerinczről rövid haránt völgyek vezetik le a csapadékot az Aranyos és a két Szamos táplálására.
Nyugat felé ellenben a főgerinczből hatalmas karok nyúlnak, ú. m. a Kodru-Móma hegység, a Király-hegység és a Rézhegység. – A hegységek között a Fekete-Körös, a Sebes-Körös és a Berettyó völgyei mélyen, úgyszólván a hegységek szívéig húzódnak fel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me