A csapadék eloszlása Bihar vármegyében.

Full text search

A csapadék eloszlása Bihar vármegyében.
A csapadék eloszlása Bihar-megyében igen különböző, azonban itt is bizonyos törvényszerűség mutatkozik. Általában a hegyeken több a csapadék, mint a dombvidéken vagy pedig a síkságon. Első tekintetre meglepő, hogy az esőrégió czentruma nem esik össze a Bihar-hegység főgerinczével és magas ormaival. Tíz évi megfigyelés szerint a béli hegyeken, Monyásza (Menyháza) közelében esik a legtöbb csapadék. E jelenség okát feltárja Ernst Cezanne szabálya: Az eső-mennyiség annál nagyobb, mennél gyorsabban kénytelen a levegő-áramlat valamely akadályba ütközve fölemelkedni. – Mint a víz, ha folyása megcsendesedik, lerakja hordalékát, épp úgy az esős felleg is. A délnyugatról jövő esős levegő-áramlatok a síkság felett könnyen elsiklanak, de a síkságból hirtelen kiemelkedő déli hegységbe beleütköznek.
A hegység gerincze a délnyugati irányra merőleges és így ez valóságos esőfogóként szerepel, az esős szeleket felfogja és a párákat lecsapódásra kényszeríti.
Menyászán, 10 éves megfigyelés adatai szerint, a lehullott csapadék évi átlaga 1200 milliméter, csapadékban dús esztendőkben azonban az évi átlagnál 20–30%-kal több esik. A Bihar-hegység gerinczén, 1882–1891 tíz évi cziklus átlaga szerint, a csapadék 900 milliméter. Komádi, Berettyó-Ujfalu, Derecske már esőben szegényebb régióhoz tartoznak; e helyeken az évi átlag 600 milliméteren alól van.
Az Alföldön azonban egyes esztendőkben az átlagosnál jóval több eső esik, így a debreczeni meteorologiai állomás adatai szerint 1878, 1879, 1881-ben az évi csapadék 850 milliméteren felül emelkedett, 1882-ben pedig 1152 milliméterre rúgott, 1894-ben azonban 446 milliméterre szállott le. – Herrich Károly szerint 1870 jun.-tól 1871 junius haváig a csapadék magassága az Alföldön 1090 mm., sőt helyenként 1170 milliméterre rúgott, holott közönségesen a 420–470 millimétert alig haladja meg.
Csak a tengerparton, Fuzine tájékán és az észak-keleti Kárpátokon a Tisza felső forrás-vidékén esett több csapadék, mint Monyásza tájékán; de ezeken a helyeken sem lépett föl sűrűbben az eső, mint a béli és bihari hegyekben. Magyarországban leggyakrabban a béli–belényesi hegyekben esik az eső, és pedig átlag 180 napon át.
Nemcsak az évi csapadék mennyisége, a csapadékos napok száma nagy, hanem a rövid idő alatt leeső csapadék nagysága, egyes záporok intenzivitása is rendkivüli; így 1890 okt. 24-én Monyászán egy nap alatt 123 mm. csapadék esett, 1898-ban április 4-én pedig Drág-Csékén 89 mm. – Legtöbb csapadék esik általában tavaszszal: áprilisban, és nyár elején: júniusban; októberben rendszerint ujra bőséges az esőzés; legkevesebb a csapadék télen februárban, továbbá augusztusban és szeptemberben, mely utóbbi hónapokban gyakran 6 hétig sincs számbavehető lecsapódás.
Az elsőrendű maximum általában júniusra, az elsőrendű minimum februárra esik; a másodrendű maximum októberre, a másodrendű minimum szeptemberre. – Manapság, főként a vízrajzi osztály kezdeményezésére, a csapadék-megfigyelő állomások számát évről-évre szaporítják. 1898-ban a Körösök vízgyüjtő területén 24 ily állomás állott fenn.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me