Vas- és fémipar.

Full text search

Vas- és fémipar.
Bár számra nem, de fejlődöttségre és eredményre nézve legkiválóbb iparága Nagyváradnak a vas- és fémipar, melyből 1867-ben Nagyváradon is nagyobb számban csak a lakatosokkal találkozunk, kik a „puskás”-okkal egyesülve alkották a nagyváradi lakatos- és puskás-társaságot, mely akkor alig számlált 12–15-nél több tagot. A vas- és fémipar ez időtől kezdve mind jobban megerősödött és különösen az építészettel szorosabban összefüggő ágaiban magas fejlettséget mutat; sőt kebeléből más iparcsoportok fejlődtek, milyenek a mezőgazdasági gépgyártás, mérlegkészítés stb. E fejlődés azonban ez iparcsoportnak nem minden ágára terjed ki, mert például a kovács- és rézműves-iparban hanyatlást kell konstatálnunk.
A vas- és fémipar csoportjában a lakatos-ipar 1867-ben még nem oszlott nálunk a jelenben szokásos két osztályára, t. i. a mű, illetőleg gépész és közönséges lakatosságra, a minthogy kebelében volt feltalálható a később önállóságra vergődött géplakatosság is, mely különösen a más iparcsoportba tartozó mérlegkészítés és mezőgazdasági gépgyártás terén mutat meglepő 298fejlettséget. Ugyancsak itt vonult meg a később szintén önállóságra vergődött toronyóra-készítő lakatosság is.
Az 1867-ben még csak megrendelésre és kizárólag helyi szükségletre irányuló lakatos-ipar, évről-évre nyert terjedelemben a megye székhelyén. A megye területén, úgy székhelyén, mint más községeiben, mindazon ágait tekintve, melyek ez iparcsoportból időközben ki nem váltak, megmaradt a kisipar körében és jelenleg a helyi szükségletnek és kizárólag megrendelésre működik, sőt a megye székhelyét nem számítva, az e nembeli gyári czikkek versenye következtében mindinkább az enyészet felé közeledik.
Más a helyzete a lakatos-iparnak a megye székhelyén, mert habár itt is érezteti nyomasztó hatását a szakmába vágó gyári czikkek özöne, mégis itt nemcsak a közönséges lakatos-iparnak, hanem a műlakatosságnak is jeles képviselőire találunk.

Nagyvárad. – Az árúraktár.
Fekete S. felvétele.
Meg kell még emlékeznünk a lakatos és a bádogos ipar egyik ágáról, a fűtőkészülékek, különösen pedig a takaréktűzhely készítéséről, melyek leginkább az újabb időben egyik leggyakrabban előállitott készitményei úgy a bádogos, mint a lakatos-iparnak, és a melyek a behozott hasonló készitményeket Nagyváradról hovatovább kiszorítják.
A kovácsipart az 1867. évben tekintélyes számu iparos űzte, kik a megye székhelyén a kerékgyártókkal egyesülten működtek, és miután akkoriban a közlekedési eszközök majdnem kizárólag a kocsik és szekerek voltak, a kovácsipar, a helyi szükségletre s a javitási munkálatokra való tekintettel, egyike volt Bihar vármegyében a legelterjedtebb iparágaknak.
1867-től kezdve azonban az e téren mindinkább fellépő gyári verseny és a későbben létesülő viczinális vasutak a kovácsipar tevékenységét lényegesen zsibbasztották és még jobban éreztették hatásukat a 80-as években, amnyira, hogy a kovácsok száma rohamos csökkenésnek indult.
Kovácsiparunk készítményeinek kiváló minősége, különösen a kocsi- és szekér-vasalásoknál, ma is magas szinvonalon áll, mig a patkó és patkószeg készitéssel, a gyári verseny nyomása alatt, kovácsmestereink teljesen felhagyni 299kényszerültek és ma már csak eltérő alaku patkók készítésére szorítkoznak.
A bádogos ipar, melyet 1867-ben Nagyváradon kevés számu iparos űzött, mindinkább nyert terjedelemben. A lassu fejlődés oka a gyáripari verseny volt, melynél fogva ez iparág fejlődése csupán az építészettel összefüggésben álló tevékenységében juthatott érvényre. Az utóbbi időben a bádogos-ipar köre a Nagyváradon létesített vízvezetéki mű felszerelési és berendezési czikkeinek előállításával is bővült.
A rézműves és sárgarézöntő ipart Bihar-megye területén a kisipar körében régente nagy forgalommal űzték. 1867-ben is, különösen a rézművesség, készletre is dolgozott és élénk forgalommal bírt, a minek magyarázata, az ez időben elterjedt gyümölcspálinka-főzésen kivül abban a körülményben is rejlett, hogy a készítmények a szomszédos megyék vásárain is nagy keresletnek örvendtek. Az említett időben a többnyire réz mosó-, pálinkafőző-üstök, és rézfedéllemezek készítésével és javítási munkálatokkal is foglalkozó rézművesek helyzete, a gyárak versenye és a gyümölcs-, pálinkafőzést korlátozó törvényes intézkedések következtében, mindinkább rosszabbodott. Számuk csökkent és 1880-ban már csak 10-en foglalkoztak ezzel az iparággal s ezek is csak a gépeknél, szerszámoknál és készülékeknél előforduló javításokra szorítkoztak.
A rézöntő-ipar a multban nem állott a rézművesség magaslatán és később sem igen nyert terjedelemben. Fejlődéséről csak annyiban lehet szó, a mennyiben egyes rézöntők speczialistákká válván, különösen csengőkkel a külföldön is sikeresen versenyeznek, mint p. o. a Rosenthal és Ehrlich czég.
A késes- és köszörűs iparággal kevés egyén foglalkozott s az haladást sem tanúsít, mert a hasonló gyári készítmények által háttérbe szorul s így tevékenységi köre másra, mint javításra csak csekély mérvben terjed ki.
Bihar-megyében, arra a rövid időközre nem tekintve, a midőn a szabadságharcz alatt Nagyváradon jelentékeny fegyver- és töltény-gyártás honosodott meg, ez ipar-czikk gyártásáról sem a multban, sem a jelenben nem lehet szó és különösen nem az 1867. évtől kezdve. A fegyvert és a töltényt hazánkban egész a legutóbbi időkig gyárilag nem is állították elő s így természetes, hogy ez az iparág, csak mint fegyverkészítés, a kisipar körében volt feltalálható. Bihar vármegye puskaműveseinek a száma soha sem volt nagy, de hogy jelentékeny munkásságot fejtettek ki, azt bizonyítja az a körülmény, hogy 1867. előtt Nagyváradon a lakatosokkal közös társulatot alkottak. És miután Bihar vármegyét még ma is vadakban dús erdőségek borítják, a fegyverkereskedés pedig ez időben minimális fokon állott, a fegyverkészítés a 60-as évek végén és a 70-es évek elején úgy mennyiségileg, mint a minőség szempontjából jelentékeny volt, mignem a fegyver- és vadászati adó következtében a puskaművesek helyzete is rosszabbra fordult és számuk annyira apadt, hogy Bihar-megyében a debreczeni kereskedelmi és iparkamarának az 1879–80. évről kiadott jelentésében közlött adatok szerint, összesen csak három önálló iparos foglalkozott már fegyverkészítéssel s ezek is inkább javításokkal.
A harangöntőipar Biharmegyében, ha nem tekintünk egy, a XVI. században Nagyváradon működött harangöntőre, a rézöntőipar körében és ott is csak rövid időszakban fordul elő. Gyökeret verni nem tudott, mert a gyári verseny által elnyomva, megszünt, illetőleg, mint már említők, a sárgarézöntő ipar körében, csengőkészítő iparrá alakult át.
A gépipar itt is, mint általában hazánkban, a legujabb időkben keletkezett. A Bihar-megyében feltalálható gépipari ágak, különféle gépek javításán kívül, mezőgazdasági gépgyártásra, tűzoltó-szerek készítésére, a mérleg-iparra és az órás-iparra terjednek ki. Ez iparágak közül egyedül a mezőgazdasági gépek és eszközök készítése emelkedett oly magas szinvonalra, hogy azt gyári előállitásnak minősíthetjük, nagyobb mozgató gépeket azonban még ezek a gyárak sem állítanak elő.
A gépipar e kamarai kerületben csak a 70-es évek elején kezdett kiemelkedni a lakatos-ipar köréből s eleintén egyes ágaiban sem speczializálva, sem készletre nem űzetett, s csak később, a készletre való működés lehetőségével, váltak külön egyes ágai a kivált mezőgazdasági eszközöket és kisebb gépeket előállító ága, terjedelmes műhelyekben indult virágzásnak. E nagyobb 300szabásu kézmű-műhelyek mindinkább bővültek, mindjobban túlemelkedtek a helyi szükséglet körén, tért kezdtek hódítani a belföldi piaczokon és a keleti államok közel fekvő piaczain is és a nagy gyárak hasonnemű termékeivel a versenyt sikeresen megállották.
Ily mezőgazdasági gépeket előállító műhelyek, illetve gyárak csak Nagyváradon voltak és vannak. 1879–80-ban is csak egy nagyobb vállalat, a Penger és Rozslay czég volt az, a mely gazdasági gépek és eszközök készítésével foglalkozott. Ezenkivül volt még egy nagyobb géplakatos műhely, a Gitye Demeteré. Ezek mellé, melyek közül az előbbi az 1880-as évek vége felé a kisebb gyárak sorába emelkedett, több gépjavító műhely sorakozik, melyek leginkább valamely nagyobb ipari vállalat szolgálatában állanak, azonban az ezen vállalatoknál előforduló javítási munkálatokon kivül, a gépipar számos részére kiterjedő különféle javítási munkálatokat is teljesítenek.

Dobrest. – Állomás és ipartelep.
Fekete S. felvétele.
A fecskendők és tűzoltó szerek készítését az önkéntes tűzoltó intézmény hívta életre. Bihar-megye területén azonban a nagy gyári verseny nyomása alatt e czikkek készítése szórványos és leginkább csak a javítási munkálatokra terjed ki. Annyival inkább kiemelendő tehát, hogy tűzoltószerek készítésével kiválóképen csak egy székelyhídi iparos foglalkozik, de ez is csak megrendelésre.
A mérleg-ipar is a lakatos-iparból fejlődött ki, noha a mérleggyártással foglalkozó iparosokon kívül, a mezőgazdasági gépgyárak és egyes gép- és műlakatosok is foglalkoznak mérlegek előállításával és javításával. Csak a 80-as évek vége felé találkozunk Nagyváradon kizárólagosan mérlegkészítéssel foglalkozó iparossal, Tepper Károlylyal, a ki iparát most is csak a kisipar körében űzi és kiválólag tizedes-mérleg készítésével foglalkozik és pedig inkább megrendelésre, mint készletre, noha gyártmányai Bihar vármegye határain túl is nagy elismerésben részesülnek.
A hangszerkészítő ipar Nagyváradon csak a legutóbbi időben honosodott meg, noha hegedü- és orgona-készítéssel már 1876. óta foglalkoztak. Ez az iparág azonban, a javításon felül, csak kivételkép foglalkozik új czikkek előállításával s a hegedü- és czimbalom előállításán kívül más készitményre alig terjed ki.
301A műszeriparnak Bihar vármegyében sem multja, sem jelene nincs. Egyes kisebb, e nembe vágó javítási munkálatokkal más rokon iparágaknál találkozunk ugyan, de ezek is ritkán fordulnak elő és csupán kevesebb jártasságot igénylő javításokra szorítkoznak.
Az órás-ipar azonban, noha számbavehető módon csak Nagyváradon, önálló iparágként jelentkezik. Egyik ága, a toronyóra-készítés, attól az időtől, a midőn a lakatos-iparból kivált, fejlődésnek indult és egyetlen képviselője: Daday József, országszerte elismerést szerzett annak.
A kőipar egyes ágairól a kőbányászat ismertetésénél emlékeztünk meg. Itt még Nagyvárad kőfaragó iparát kell felemlítenünk, mely építmény-részletek, medenczék, sírkövek és más talapzatok készítésével, a helyi szükségletet teljesen kielégíti.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me