Fogyasztási és értékesítési szövetkezet.

Full text search

Fogyasztási és értékesítési szövetkezet.
A Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezet 1905-ben alakult meg. A szövetkezetnek Darányi Ignácz miniszter 20.000 kor. államsegélyt helyezett kilátásba, mihelyt a szövetkezet alaptőkéjét ily összegre fel tudja emelni. Az egyesület nagy tevékenységet fejt ki szocziális téren is. A kivándorlás megakadályozása és a népnek a téli hónapokban való foglalkoztatása érdekében háziipari tanfolyamokat és szövetkezeteket alakított. Az 1907 év folyamán vármegyeszerte már több mint 20 háziipari szövetkezet működött. E szövetkeztek istápolására Darányi miniszter 30.000 korona segélyt folyósított.
Az egyesületnek közel 4000 tagja és az elnökségen kívül, állandó tisztikara van. Az ügyvitelt Günther Ferencz ügyvivő-igazgató s a titkári teendőket Inhoff József látják el. Az egyesület jelenlegi elnöksége a következőkből áll: 407elnök Latinovits Pál, társelnök: Törley Gyula, ügyvivő-társelnök: Falcione Lajos, alelnökök: Koczkár Zsigmond, Rácz György várm. közgazdasági előadó és Vojnits István várm. alispán.
A legrégibb és legtevékenyebb gazdakör a zentai. Alakult 1885-ben, Gombos Gábor polgármestersége alatt, Tóth Lajos főgimnáziumi tanár buzgólkodása mellett. Másik tekintélyes és az anyaegyesülettől függetlenül keletkezett gazdakör a szabadkai, mely 1897-ben alakult, Regényi Lajos elnök s Lipszentsits Lázár alelnök fáradozásával.
A vármegyei gazdasági egyesület a szövetkezetek minden fajtáját szaporítja. Eddig 46 gazdakör és számos háziipari és tejszövetkezet alakult a vármegyében, valamennyi a Zomborban székelő anyaegyesület buzgólkodásából. A vármegye eddigi hitelszövetkezetei a következők:

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me