b) Lovasság.

Full text search

b) Lovasság.
A lovasság harcmódja ezen időszak folyamán általában véve csekély változást szenvedett. A lovasságnak a napoleoni hadjáratokban francia részről a földerítés céljaira szokásban volt céltudatos és ügyes alkalmazását a következő időszakban, az 1866. évi háborúig, majdnem teljesen elhanyagolták. Csak az említett háború mutatja osztrák részen a cseh hadiszíntéren nagyobb lovastesteknek a földerítő szolgálatban való legalább félig-meddig, az olasz hadiszíntéren pedig valóban kiválóan célszerű alkalmazását, míg az olaszok részén ennek a szolgálatnak az igénybevétele teljesen hiányzott, a poroszok részén pedig alig-alig jutott kifejezésre.
Jóval jobban használták fel a németek az 1870/70-iki háborúban lovasságukat; igaz ugyan, hogy csak az első döntő csaták után és akkor sem mindíg kifogástalan módon, ellenben a francia lovasság egyáltalában nem sokat törődött a földerítéssel. Az orosz-török háborúban az oroszok csak kismértékben, a törökök pedig egyáltalában nem használták fel a lovasságot földerítésre.
A lovasságnak egységekbe való tagozása a sereg arcvonala előtt teljesítendő szolgálatára 16–24 lovas századból álló hadosztályokba, vagy 32–48 lovas századból álló hadtestekbe történt, melyekhez még tüzérség is járult.
Az időszak első felében a sereg arcvonala előtti földerítő és biztosító szolgálat végzésére gyakrabban elővéd- vagy könnyű-hadosztályoknak, illetve hadtesteknek nevezett seregtesteket alakítottak, melyek több lovas ezredből, lovagló tüzérségből és 4–6 zászlóaljnyi könnyű (vadász-, lövész-, határőr-) gyalogságból állottak. Az 1859., 1866. és 1870/71. évi hadjáratokban a nagyobb lovastestekhez nem osztottak be gyalogságot, míg az oroszok 1877/78-ban részben ismét elővéd-hadtesteket alakítottak. Lovas hadtestek alakítását – úgy földerítésre, mint csatában való alkalmazásra, – így Poroszország 1866-ban, Oroszország 1828/29. és 1831-ben – ismételten megkísérelték, ami azonban sohasem vált be.
A lovasság harca lóháton, az egész időszak folyamán, a lovak teljes futásával végrehajtott rohamot szem előtt tartó, kizárólag szálfegyverrel való harcból állott. Emellett a főtámadási forma mindíg a kétsoros fejlődött vonal volt, míg oszlopalakzatot csak a harcmezőn való mozgadozásra és csak kivételesen szolgáltak harcformákul. Az időszak folyamán mindenütt a felvonulások egyszerűsítésére törekedtek.
Míg az időszak első felében a lovasság harcánál még igen gyakran az erők elforgácsolását látjuk, amennyiben a rohamokat századonként és ezredenként hajtották végre, addig az időszak második felében legalább az igyekezet megvolt, hogy a harcmezőn is nagyobb lovas testek egyesíttessenek egységes fellépés céljából.
Eleinte csak a könnyű lovasság egy részének, később majdnem az egész lovasságnak karabélyokkal való ellátása lehetővé tette, hogy ez a fegyvernem, önálló fellépésénél, kivált a földerítő és biztosító szolgálatban, a tűzharcot, bár korlátolt módon és lóról leszállva, gyakorolja; később erre még nagyobb súlyt helyeztek.
Az időszak közepén Oroszországban a dragonyos hadtestek a lovasított gyalogság példáját mutatták, melyekben szuronyos puskával fölszerelten, nagyobb stílusban kellett volna a gyalogharcot keresztülvinniök; ámde a komoly valóságban, háborúban való alkalmazásukra nem került sor.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me