a) Arszlán budai pasa palotai kudarca és annak következményei.

Full text search

a) Arszlán budai pasa palotai kudarca és annak következményei.
Mialatt a Miksa által fegyverre szólított hadak 1566. június eleje óta kijelölt táboraik felé gyülekezőfélben voltak, Arszlán, a budai helytartó, alighanem anélkül, hogy erre a szultántól parancsot vett volna, hanem inkább azért, hogy a Miksával való könnyű leszámolásról szóló előbbi jelentéseinek szavahihetőségét bebizonyítsa, május hó végén 8000 emberrel és 4 löveggel Palota előtt termett és azt ostromolni kezdte. De Thúry György, a vár vitéz parancsnoka elszánt őrségével keményen tartotta magát s hogy a várat egész biztosan megtarthassa, gróf Salm Eckhard győri kapitánytól segítséget kért, mire ez és Helfenstein gróf a császár parancsára 14.000 főnyi haddal csakugyan megindult Palota felmentésére. Ennek hírére a pasa az ostrom tizenkettedik napján, június 9-én, ágyúinak egy részét sietve Székesfehérvárra vitette, a többieket, illetve Szelániki szerint* az összeseket, vízbe sülyesztette, ő maga pedig hadával eszeveszett futással Budára tért vissza. Salm és Helfenstein ugyanis oly váratlanul érkeztek meg Palota alá, hogy Arszlán ágyuinak nagyobb részét, sátrait, podgyászát nem volt már képes elszállítani s így a pasa mindenét cserben hagyva, fejetlenül futott el Palota környékéről. Salm eszerint Palotánál ellenséget nem találván, Thúry tanácsára Veszprém alá vitte seregét, amelyet június 24-én rövid ostrom után hatalmába kerített.* Ez alkalommal az ostromlók több házat felgyújtottak, melyekről a tűz a székesegyházra is átterjedt, minek folytán az ötszázados templom, Gizellának, Szent István nejének tiszteletreméltó építménye szintén a lángok martaléka lett. Veszprém alól, melynek őrizetét Salm Széchényi Mihályra* bízta, miután hada útközben július elejéig Battyhyány Ferenc nádor és a dunántúli nemesség csapataival jelentékenyen megnövekedett, közben július 9-én Pápát is elfoglalván, Tatának vette útját s pár napi ostrom után, július 21-én azt is hatalmába kerítette. Itt Thüringer Gáspárt megfelelő őrséggel visszahagyván, Salm még Gesztest, Vitány várát, Csókakőt és Zsámbékot is, melyeket a török őrség odahagyott, megszállotta s aztán közben 30.000 főre felszapoodott seregével a király parancsára Komáromnál szállt táborba. Ezekben a harcokban a német zsoldosok dühe annyira ment, hogy azokat a törököket, akik kétségbeesésükben a magyarok karjaiba vetették megukat, védelmezőikkel együtt keresztüldöfték, amiért aztán viszont sok magyar az ekként eljáró zsoldosokat ütötte le.*
Thúry, Szigetvár elfoglalása 1566-ban. Hadt. Közl. 1891. évf. 209.
Veszprém ostromáról Selániki (Thúry, Szigetvár elfogl. Hadt. Közl. 1891. évf. 209.) azt írja, hogy „a hitetlen németek vakondok módjára kifúrván a földet és a várba utat találván, éjjel észrevétlenül s az iszlám híveit zavarba ejtve vértanúkká tették, nejeiket és gyermekeiket pedig fogságba hurcolták.“
Szalay László id. m. IV, 365. szerint Széchényi Ferencre.
Verancsics id. m. II, 113. – Istvánffy id. m. XXII, 464. – Forgách id. m. XVI, 410. – Hammer-Purgstall id. m. II, 313.
A keresztények sikereiről Konstantinápolyba nagyítva eljutott hírek ott valóságos rémületet keltettek;* a mecsetekben minden nap imákat tartottak s áldozatokat hoztak az igen nagynak hitt veszély elhárítása érdekében.
Soranzo velencei követ augusztus 17-iki Konstantinápolyi jelentése a tört. bizottság másolatai közt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me