Az amerikai AAF emberveszteségeiről

Full text search

Az amerikai AAF emberveszteségeiről
A második világháború alatt az USAAF főhadiszállása az összes Grouptól két napon belül jelentést kapott, amely a bevetésekről vissza nem tért személyzetek nevét, és azonossági számát, illetve a bevetés során eltűnt repülőgépeket és személyzeteket tartalmazta.
Ebben a jelentésben mindenki szerepelt, akár egy vadászpilótáról, akár a bombázógép tízfős legénységéről, vagy külön egy kiugrott lövészről volt szó, akinek a gépe sérülten a legénység többi részével mégis visszatért. A Group bázisán minden gépről és személyzetéről jelentés készült. Ezeket a kartonokat a mai napig nyilvántartják. A háború végén minden felkutatott és azonosított halottat kihúztak a „missing” listáról, ez a tevékenység azóta is folyamatos.
Az erre vonatkozó anyag a Military Archives Division; National Archives, Washington National Records Center Building, Washington D. C. 20409. alatt található meg, a Missing Air Crew Reports (MACR) mikrofilmjein.
Mivel a magyar területen eltemetett, majd elszállított amerikai repülőszemélyzet listáját 20 év alatt sem sikerült felkutatni, a szerző megkísérelte a 15. AFF-re vonatkozó „lost” (elesett) és „missing” (eltűnt) listát beszerezni. Ez szolgáltatásként lehetséges, de a szerzőnek nem volt anyagilag lehetősége erre, ezért, ezúton fejezi ki köszönetét dr. Matos Lászlónénak és D. Hannaway USAF-ezredesnek szíves segítségükért.
A 15. AAF Magyarország feletti pontos gépveszteségeit a halottak és eltűntek jegyzéke adná, az sajnos nem került elő. A budapesti Budaörsi úti temetőt valószínűleg 1944. július 2-a után létesítették, amikor egyszerre nagyszámú amerikai halott katonai temetéséről kellett gondoskodni. Ide viszont nem szállítottak halottakat az ország távoli részeiből, csak Budapest környékéről, kb. 40–50 km-es körzetből.
Kutatásaink során meg kellett állapítani, hogy a Dunántúlon, a lezuhant gépek halottait általában a közeli város, vagy falu temetőjében hantolták el, a teljesen elégetteket pedig a helyszínen helyezték örök nyugalomra.
Az 1945-ben felállított Szövetséges Ellenőrző Bizottság (SZEB) mellett működő Amerikai Misszió az összes ismert sírt felkutatta, és 1945-46-ban az exhumált maradványokat elszállíttatta, így Magyarországon egyetlen valós sír sincs.
Amennyire ez követhető, a Magyarországról, valamint a Felvidékről és Délvidékről elszállított halottakat részben az Egyesült Államokba, részben a Franciaországi Elzászban létesített nagy katonatemetőkben helyezték el. Erről nyilván készült jelentés és lista is, de eddig sem a Miniszterelnökség sem a Külügyminisztérium anyagában nem sikerült megtalálni. Csak a vidéki városok és községek anyakönyveinek részletes átvizsgálása, illetve a megyék főispánjainak válasza a B. M. 1945 nyarán kiadott körrendeletére – amely kérte az összes halálozás bejelentését – adhatna pontos tájékoztatást.
1945. május 20-án lezárt lista szerint a 15. AAF. 1698 főt vesztett Magyarország felett. Közülük 1069 fő MIA (Missing Aircrew) és 481 fő captured (hadifogoly) volt. Már ez a 15. AF. Statistics sem tud válaszolni arra, hol van a hiányzó 148 fő? Nem is beszélve arról, hogy a határok önkényes értelmezése miatt a lelőtt gépek egy részét a Felvidék, Délvidék miatt Csehszlovákia, Németország és Jugoszlávia megnevezés alatt könyvelték el – lásd a Magyarország felett eltűntnek jelentett amerikai repülőgépek c. listát.
Az bizonyos, hogy a háború után 1945–46-ban a budapesti Budaörsi úton létesített katonai temetőből 278 fő földi maradványait exhumálták és szállították el. Tudomásunk van arról, hogy az új Köztemetőből 11 284főt exhumáltak, és a város több kisebb temetőjéből is helyeztek át amerikai halottakat.
A nagyobb vidéki városok temetőiben, főleg a Dunántúlon szinte mindenütt voltak amerikai sírok, amelyeket nyilvántartottak, és exhumálásuk nem ütközött nehézségbe. Más a helyzet a lezuhant gépek személyzetével, akik szénné égtek a roncsok között, vagy a robbanás teljesen megsemmisítette őket. Ezeket a maradványokat a terepen elföldelték, és háború után már nem jelölte őket semmi, ma is ott nyugszanak jeltelenül.
A nyilvántartások sorsáról egy példa: 1989-ben átadtak a budapesti amerikai katonai és légügyi attasénak 150 db fém katonai azonossági jegyet, amelyeket 1969-ben az I. kerület Fiáth János u. 3. sz. ház padlásán találtak. Itt működött 1944. IV.-tól az SS Nyilvántartó Hivatala – és ide kerültek az amerikai repülők azonossági jegyei is, miután a német hatóságok a magyar szervektől a hadifoglyokat átvették. Közülük az azonosítás szerint 42 volt, aki nem élte túl a háborút, és csak egy volt, akinek nem lelhető fel a sírja.
Mindent összevetve, az amerikaiak repülőszemélyzet-vesztesége több mint 2000 fő volt, a halottak száma kb. 600 lehetett, de a rendelkezésre álló dokumentumokból adatokat senki sem tud adni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me