Az 1939–40-ben visszatért területek katonaföldrajza

Full text search

Az 1939–40-ben visszatért területek katonaföldrajza
Hazánk 1940–1944-es határa az Északkeleti-Kárpátokban, pontosabban a Keleti-Beszkidekben „érte el” a történelmi határt Zemplénoroszi községnél, ahol észak-északkeletről egy rövid sávon Lengyelország németek által megszállt területével, egy hosszabb szakaszon pedig (1940–1941 júliusa között), a Máramarosi-havasok és a Keleti-Kárpátok találkozásáig, Keresztálló (Creteala) csúcsáig, a Szovjetunióval volt határos. Onnan a határ túloldalán már Románia terült el. A Radnai-havasoktól a Háromszéki-havasokig a határ délkelet felé haladt, majd a Musátó-csúcstól délnyugat, Kommandó községtől pedig nyugati irányban folytatódott. Az Olt és a Feketeügy összefolyása előtt, Kököstől északnyugati irányban, az Erdélyt kettéosztó vonal 32szabálytalanul követte a székely vármegyék határát Nyárádtőig, ahonnan északnak fordulva egy Kolozstótfalunál végződő, fordított U-alakú horpadás ékelődött be az ország testébe. Kolozstótfalutól enyhén északnyugati irányban Jádremetéig futott a határ, onnan északról követte a Királyerdő gerincének ívét, végül az Alföldön délnyugati irányt vett, és Kötegyánnál elérte a trianoni határt.
Magyarország határának hossza ezzel 3400 km-re növekedett, de még így is csak valamivel több mögöttes terület és lakos esett a határ 1 km-ére. Kedvezőtlen volt viszont, hogy az ország alakja a második bécsi döntés után lényegesen elnyúltabbá vált.8 Az 1939 márciusában és 1940 szeptemberében „visszatért” területek határait három fő részre oszthatjuk:
8 Zentay István: A második bécsi döntés katonapolitikai jelentősége. MKSZ 1941. 1. sz. 45. o.
1. a fenti leírásban nem szereplő, 84 km hosszú, észak-déli irányú Bajánháza–Zemplénoroszi szakaszra,
2. az Erdős- és Keleti-Kárpátok vonulatán húzódó „történelmi szakaszra”, valamint
3. egy, a Zágontól Kötegyánig húzódó, korábban soha nem létezett mesterséges határra.
Ha hadászati szempontból hasonlítjuk össze a második és harmadik pontban elkülönített határrészeket, hatalmas különbséget találunk. Az Északkeleti- és Keleti-Kárpátok magas hegyvonulatai mindkét irányból nagy előnyhöz juttatták a védekező felet. Erre a magyar katonai vezetés mindvégig számított is. Annál nehezebb volt a hosszú, ám kis mélységű „Észak-Erdély” védelme a déli irányból. Vizek, leszámítva az Olt egy rövid szakaszát, sehol nem képeztek természetes akadályt. A domborzati viszonyok a Sebes-Körös völgyében még kedveztek a védelemnek, de a Mezőséget kettészelő nyílt határ a támadónak kínált jobb lehetőségeket. A Székelyföldre nézve komoly veszélyt jelentett, hogy az ország többi részével egy, mindössze 75 km szélességű nyak kötötte össze. A magyar javaslatok között korábban is szerepelt a Maros vonalán húzódó természetes és védhető határ, mint esetleges alternatíva Erdély felosztására. 33Ezt később is felvetették a románoknak,9 de az elutasítás mindannyiszor egyértelmű volt.
9 1943 júniusában Bánffy Miklós tárgyalt Maniuval, eredménytelenül. Magyarország története 1919–1945. (Szerk.: Ránki György) Akadémiai Kiadó, Budapest, 1988. 1094. o.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me