A jugoszláviai magyar irodalom

Full text search

A jugoszláviai magyar irodalom
A jugoszláviai magyar irodalom a második világháború után is igen nehéz körülmények között indulhatott. A magyar kisebbség ugyan egyenjogú nemzetiség lett, de szellemi erői a második világháború során szétszóródtak. A Híd már 1945 októberében megjelent, de az 1945-1949 közötti időben csak 10 magyar könyvet adtak ki. Az irodalomnak elsősorban mozgósító, politikai szerepet szántak. Majd csak 1950-ben mozdult jobb irányba az eszmélkedés, egy új nemzedék – Bori Imre, Fehér Ferenc, Németh István, Ács Károly, Pap József, Major Nándor – jelentkezésével. A szemléletbeli fordulatot B. Szabó György (1920-1963) tudatosította: szakítani kell a „regionális”, „provinciális” hagyományokkal, szükséges a művészi kísérletezés. Az ötvenes években fellépő nemzedék zárta le a jugoszláviai magyar irodalom „adminisztratív” korszakát, s vitte az irodalmat az individualizálás irányába. Az új irodalom megteremtésére törekvő szándékok a lírában hozták az első eredményeket. Fehér Ferencnél (1928-1989) a Vajdaság élménye „létélménnyé” lett. Az ő költészetében és prózai tudósításaiban tükröződik legteljesebben a vajdasági élet (Madarak folyója. Harminc év verseiből, 1978).
A vajdasági magyar irodalomnak az 1960-as évek jelentették talán a legszebb szakaszát. Kialakultak, megerősödtek az irodalmi élet intézményei, érvényre jutott a művészetek modern szemlélete, megfogalmazódott a jugoszláviai magyar irodalom hármas – a világirodalomhoz, a délszláv és az egyetemes magyar irodalomhoz való – kötöttsége. Virágzott a Forum (1957-) könyvkiadása. S indult egy újabb nemzedék.
Az irodalomszemlélet kialakításában Sinkó Ervinnek (1898-1967) és Bori Imrének (1929-) volt meghatározó szerepe. Sinkó Ervin a magyar irodalom provinciálisnak érzett hagyományaival szemben a délszláv és a világirodalom perspektíváira figyelmeztetett, Bori Imre az avantgárd hagyományt tárta fel s a vajdasági magyar irodalom értékeit és kérdéseit tudatosította. A jugoszláviai magyar irodalom önszemléletét és értékeit közvetítette Szeli István (1921-) is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi