I. RÁKÓCZI ÉS KÁROLYI UTOLSÓ TALÁLKOZASA. – 1711 márczius 26–28. –

Teljes szövegű keresés

I.
RÁKÓCZI ÉS KÁROLYI UTOLSÓ TALÁLKOZASA.
– 1711 márczius 26–28. –

57. A JARASZLÓI RÉGI KASTÉLY.*
A jaroszlói régi kastély (201. L.), újabb reproductio után
A FEJEDELEM 1711 februárius 21-ikén azon az úton ment ki a hazából, a melyen nyolcz esztendővel azelőtt bejött a szabadságháború megkezdésére. Lelkiösmerete, lelkiállapota most is olyan volt, mint akkor. Saját bevallása szerint* mint bűnös magánember jött be s mint bűnös fejedelem távozott. Aggasztotta, búsította az országnak, híveinek sorsa, nyomorúsága; de lelkiösmerete nem vádolta. Az ország elhagyása, a számkivetés nem szomorította annyira, mint az, hogy a bujdosók megélhetését nem biztosíthatja. Minden bujdosó megmutatta hűségét, ragaszkodását. Követték, parancsait várták. S ő azzal vádolta önmagát, hogy érzelmöket nem viszonozhatja, tartozó nemeslelkűségét nem bizonyíthatja be. A bujdosók, a kik vele mentek, a ritka hűség, szeretet, jóindulat mintaképei voltak. Vigasztalására szolgált, hogy méltónak tartják ilyen áldozat hozatalára. Megmondta nekik ott, a határon, hogy aggódik jövendőjük miatt, mert illő eltartásukat vagyoni helyzete nem engedi meg. Nem tanácsolhatta nekik, hogy visszatérjenek s megszegjék köteles esküjöket; de ígéretekkel sem csalogathatta, hogy vele jöjjenek a biztos nyomorúságba. Az ország érdekében állónak tartotta, hogy kövessék, számukkal növeljék tekintélyét és a czárt ezzel segítségadásra ösztönözzék. Őszintén biztosította őket jóindúlatáról, részvétéről s hogy megélhetésöket, szolgálatba fogadásukat remélhetik. Senkinek sem mondott többet, mint a mennyit magában gondolt. Senkinek sem ajánlta a visszatérést, de senkit sem tartott vissza a bujdosástól. Megmondta, hogy senki sem sérti meg azzal, hogy visszatér.
Önéletrajz, 201–2.
De úgy érezték, hogy «mindnyájoknak el kell menni».
Lengyelország térképe (203. l.) Széchy K. «Zrinyi Miklós» cz. műve III. köt. 301. lapján jelent meg először.
A fejedelem csak pár napot töltött Skoljén.* Februárius 27-ikén Sztaroszelóba érkezett,* a hol a nagy hetmannal, Szieniavszkij Ádámmal és Dolgoruckij herczeggel kívánt találkozni. Szieniavszij a tatárok beütésének híre és sok minden egyéb baj miatt csak márczius elsején érkezhetett oda; ugyanaznap, a melyen Munkácsról Szentiványi János utánaküldte Károlyi levelét.* A fejedelem nagyon sajnálta, hogy kijövetele előtt Károlyival nem beszélhetett személyesen; most tehát – Szieniavszkij meghallgatásával – levélben válaszolt neki. Figyelmeztette, hogy a hazában nem köthetnek jó békességet; megalázkodásuk csak felfuvalkodottá teszi a németet. Ellenben bizonyos, hogy a czár a kurucz hadakat szolgálatukba fogadja s bejövetelöket Szieniavszkij sem ellenzi. Nem adhatnának tehát számot a világ előtt s hitök ellen tennének, ha egyszerűen hitelt adnának a németeknek. A magyar békesség dolgát csak a czár viheti végbe, a ki Rigából különben is magához hívatta Vetésyt. Ő maga is a béke gyorsítására megy a czárhoz, mert törvényes szabadságaik és jószágaik helyreállítását közbenjárásától várja. Megírhatja tehát Pálffynak, hogy útja nem jelenti a tárgyalások megszakítását. Ha a fegyverszünet megint fölbomlanék, Károlyi jöjjön be hadastúl; de nem futva, hanem csoportosan és lobogó zászlókkal, a hogy segélyhadhoz illik. Mint a czár bevallott szövetségesei, Törökországba úgy sem menekülhetnének. Ne irtózzék ettől az országtól, a hol megbecsűlik, alkalmazzák s az Ukrajnára csapdosó tatárok ellen mindjárt foglalkoztatják is hadait. Pálffy és Ebergényi már is szószegőknek mutatkoztak, szótartásra tehát ők sem kötelesek; ha ezentúl mégis őszintéknek látszanának, ellenkezőt az ő részéről sem tapasztalnak, de hazája érdekében kezdett dolgait sem hagyja abban.*
1711 febr. 23. Arch. R. III. 706–7.
Márczius 3. U. o. 594.
Szentiványi Károlyihoz februárius 28. Károlyi-lt.
Márczius 3. Arch. R. III. 594–8.
A fejedelem még nem tudta, hogy a czár nem fogadta s végre is elutasította követét, mert meggyőzödött a franczia király rosszakaratáról.* Ujból meghagyta Vaynak,* hogy adja át a munkácsi parancsnokságot Sennyeinek s jöjjön ki hozzá; közjogi és történelmi nagy ösmereteire, úgy látszik, a czárral való tárgyalásokban számított. «Így nem jó lesz», – írta Károlyiné ugyanakkor Munkácsról* – «Vay uram igen megbetegedett s a másik (Szentiványi) sem nyúlhat semmihez». Vay betegen is útnak indúlt,* de már nem találta Sztaroszelóban a fejedelmet, a ki Dolgoruckijra hiában várakozván, a czár elé ment.
Vetésy levele Moszkvából februárius 26. Fiedler, I. 201–213. Szalay, Rákóczi bujdosása, 43–44.
Márczius 3. Arch. R. III. 709.
Márczius 3. Károlyi-lt.
Károlyiné márczius 6-i levele szerint (u. o.) 4.-én, Szathmári Király Ádám naplója szerint (Rákóczi-tár, I. 235.) még februárius 29-én. A naplóiró legelső adata már azért is tévedés, mert 1711 nem volt szökőév.

 

GR. KÁROLYI SÁNDOR HŰSÉGESKÜJE.*
Gróf Károlyi Sándor hűségesküje. (204. l.) A Magyar Nemz. Muzeum levéltárában levő eredetiről. (Olv. lásd 720. lapon.)
KÁROLYI SÁNDOR HŰSÉGI ESKÜJE.
(204. lap.)
Formula Juramenti Fidelitatis.
Ego Alexander Comes Karoli juro per | DEUM unicum coëli, Terraeque Creato- | rem Serenissimo, nec non invictissimo | Principi Josepho Primo Romanorum Imperatori, Hungarić, Dalmatiać, Sclavo- | nić, et Bohemić Regi, ac Archiduci | Austrić etc. etc. Domino, Domino mihi | clementissimo. Postquam Sacratissi- | ma sua Cćsarea Regiaque Majestas ex | innata summa Benignitate mihi, dum | prćsentibus Regni motibus per aliquod tem- | pus involutus fui, modo verň, uti iam diu ] meditabar, ad homagialem meam obliga- | tionem redire anhelanti imploratam | gratiam vitć et omnium Bonorum per Illustrissimum | et Excellentissimum Dominum Joannem | Comitem Palffy ab Erdoed summč fatae Sacratissimć. suć Majestatis Mareschallum | campi Generalem, Supremum per Hungarić Regnum Armorum Prćfectum, et Cata- | | phractorum Tribunum, mediante caesarea Re- | gićque Plenipotentia mihi impertita fuit, quod | Eidem Sacratissimć suć Cćsareć Regićque Majestati | imposterum ex seria et sincera prćteritorum | poenitentia non tantům, uti omnes Vasallos, | subditos et humillimos servos decet, depositis | armis, rejectis abjuratisque omnia alia contra- | ria obligatione, contraventione, vel in | adversum agentium studijs, aut quavis ad- | hćrentia, velim et debeam esse fidelis, sed etiam omnibus viribus ejusdem incre- | menta, utilitatem, Cćesaream Regiamque | Authoritatem, Regnique quietem per me ac | meos subjectos vel addictos promovere, et | tueri, ac simul omnia damna avertere, | demum verň omnia. ea verbň et opere agere, ac prćstare, quae homagiali meo obli- | gamini, et fidelitati incumbunt; Ita me | Deus, per hćc sacra Evangelia, et sine macu- | la concepta Virgo, ac Mater DEI | Maria | nec non omnes Sancti adjuvent.
Ita Confirmo ut supra | Alexander Karolyi m. p.
A hirtelen olvadás és az útak felfakadása miatt márczius 9-ikén Ilyvóban (Lembergben) kellett várakoznia. Ugy hallotta, hogy a czár csakhamar megérkezik. Bécsi hírei szerint Anglia új külön követe, lord Peterborough, utasítása szerint, minden módon békére ösztönzi az udvart.* Hát még ha azt is tudja, hogy a lord aggódik a fejedelem miatt, mert becsaphatják a béketárgyalásokkal! Mivel Károlyi – a lord szerint – nagyon sürgeti a békét, a fejedelmet óvatosságra kellene inteni, mert az udvar sem embert, sem levelet nem enged küldeni hozzá. Ő tehát azt szeretné, hogy lord Raby, Anglia berlini követe, külön futár útján figyelmeztesse őt.* Ausztria egyik szövetségesének ilyen nyilatkozata után talán mégsem lehet szeszélynek tekinteni, hogy a fejedelem nem hitt a császáriak ajánlataiban s erősebb biztosítékokat keresett. Mindamellett «hazája dolgait és szíves kormányzását újonan is Károlyi tapasztalt hűségére és dexteritására (ügyességére) bízta.»* Egyúttal azonban meghagyta neki, és a nevében intézkedő Biró Kristóf ezredesnek, hogy a fejedelem vagy Bercsényi útlevelével járókat átbocsássa Lengyelországba. Károlyi tilalma főképpen az erdélyieket bántotta.* «Gyönyörűséges szép becsület és példás nyolczesztendős kuruczkodásunknak úri remuneratiója (jutalma)!» fakadt ki Teleki Mihály, a ki e «becstelenség» miatt indulatosan írt a fejedelemnek, de az erdélyi urakat nem vehette rá, hogy közösen hasonló módon írjanak. «A magyarországi rendek csoportosan lettek s lesznek labanczok, de előbb az erdélyieket kell ostorozni» – zsörtölődött tovább. «Gyalázatos állapot az, ki fejedelemsége alatt vágta a fát.»*
Rákóczi Károlyihoz márczius 9. Károlyi-lt. A lordot ez ügyben a császár már februárius 25-én fogadta. Palmes levele Fiedlernél, II. 148. Februárius 28-án Peterborough is biztosítja lord Rabyt (u. o. II. 151.) hogy szívén viseli a magyar ügyet, amelyért mindent megtesz. (De elkésett vele, mint Palmerston 1849-ben).
Februárius 28. Fiedler, Aktenstücke, II. 151–2.
U. o.
U. o. és márczius 10-i levele Teleki naplójában, 291. l.
Teleki naplójegyzetei márczius 6., 7., 10., 17-ről, 288–291. l.
Időközben Pálffy meghivására Károlyi elment Debreczenbe, a hol márczius 14-én «mikor még nagyon csekély vagy semmi remény sem mutatkozott a békesség megkötésére, hogy legalább a támadt bizalmatlanságok megszűnnek – saját emlékirata szerint* – a teljes hatalmú megbízottak előtt «teljes készséggel letette hűségesküjét az Ausztriai Ház iránt. Magát szorosan lekötötte, hogy ha a többiek az akkor tárgyalt békességet nem fogadnák el, ő a jóságos Isten segítségével kész azoknak egész katonaságát a felséges Ausztriai Ház hűségére és engedelmességére visszatéríteni s minden támadt mozgalmat lecsillapítani».*
Károlyi S. folyamodása III. Károlyhoz, a cs. és kir. közös pénzügyi levéltárban. Horanszky, Bacsányi János és kora 14., 20. Az esküminta szövegét közli Thaly, Századok, 1887. 466. Pálffy már márczius 26-án említi Károlyinak a császárhoz tartozó hűségét. Pulay, II. 316.
Acsády szerint (Mill. történelem, VII. 669.) Károlyi «mint józanúl gondolkodó, a tényleges viszonyokkal számoló reálpolitikus meghajolt a kényszerűség előtt». De, nem is két hét mulva, a fejedelem születésnapján, lengyel földön a szövetségre tett esküjét ismételte, május elsején pedig ezt a márczius 14-it. (Thaly a Századokban, 1887. 466.) A «reális politika» valóban sajátságos helyzetekbe sodorta!
Pálffy a fejedelemnek is megírta, hogy a császár nem idegenkedik a teljes kegyelemtől, élete és jószága meghagyásától, de tegye le a fegyvert, bocsássa el hadait, adassa át Kassát, Munkácsot, Ungvárt, Husztot, Kővárt és a többi várat. Szolgáival együtt, Munkácsot kivéve, bátran lakhatik a hazában, ha a legrövidebb idő alatt hűséget esküszik; a mint ez megtörténik, a dolognak nem tárgyalással, hanem ő felsége kegyelmével kell végződnie. Fiainak visszaadatását is az udvartól kell kérnie. Főbb hívei csak külön-külön kérhetnek kegyelmet; a közvitézek a fegyver és az eskü letétele után otthon gazdálkodhatnak; a császár szolgálatára nem kényszerítik őket. A hazatérő emigránsokat jószágaik haszonbéréből fogják eltartani. A császár az ország törvényeit, szabadságait, szokásait megtartja s megengedi, hogy mostani kegyelmének törvénybeiktatását kérjék tőle. De a kiszabott 3–4 hét elteltével senki sem számolhat kegyelemre.*
Pálffy levele s utasítása márczius 14. Károlyi-Pulay, n. 309–314. Szalay, 47–48.
Mintha a távolba látott volna, a fejedelem ugyanaznap – Sztaroszelóról – írta Károlyinak* hogy nem kellett volna Pálffyhoz mennie; ő ugyan saját személyét is rá merné bízni, de csak úgy, ha nem volnának felebbvalói. Törvényes szabadságuk megnyerése nélkűl nem tehetik le fegyveröket; az erdélyieknek adott hite is kötelezi; pedig mindez fontosabb jószágaik visszaadásánál. Locher Károly császári biztos kiküldetése azt mutatja, hogy Károlyival csak a haditanács ítéletét közlik s a fegyverrel legyőzötteknek így hirdetik ki a kegyelmet. Ha így van és a fegyverszünetet nem hosszabbítják meg, inkább tegyék meg kötelességöket, de ne vessék alá magukat egy törvénytelen kormányszék (a haditanács) erőszakos ítéletének. A bécsiek rágalmaival szemben majd megmagyarázzák a külhatalmaknak, mi okból kell folytatniok a háborút. Károlyinak eléje megy Skoljéba, hogy gyorsabban találkozzanak s megmutassa, hogy távozásával nem akarja gátolni a jó békességet. Ennek formális tárgyalására – a szövetség megkérdezése nélkűl – ő sem Károlyinak, sem másnak nem adhat meghatalmazást.
Márczius 14. Archivum Rákóczianum III. 598–601.
Márczius iduszán Károlyi értesítette a hadakat, hogy Pálffyval a fegyverszünetet három hétre meghosszabbította;* 22-ikén már Munkácsról tudósította a cs. fővezért, hogy még aznap a fejedelem elé indúl* s tudatja vele a császár határozatát.* 20-ikán érkezett Sztrijbe, hol Vay Ádám a várban 2–3 szobát kitisztíttatott a Sztarószelóból szintén megérkezett fejedelem számára.* Jelen voltak Forgách, Esterházy Antal és Vay Ádám is.*
Teleki naplója márczius 22, 292. l.
Károlyi-Pulay, II. 315–6.
Teleki naplója márczius 23-ról, 292. l.
Arch. R. III. 603. A vár leírása Sz. Király Ádámnál, Rákóczi-tár, I. 238.
Rákóczi (Eml. 295.) Bercsényit is említi; de akkor márczius 28-i levelében (Arch. R. III. 603.) fölösleges lett volna őt a gyűlés lefolyásáról értesítnie. Bercsényi márczius 22–28. közt Ilyvóban volt. (U. o. VI. 697–730.)
Másnap, születésenapján, Rákóczi a tanácsban behatóan foglalkozott a békeföltételekkel.
A fejedelem és az urak a pontozatokat nagyon általánosoknak, határozatlanoknak találták s már csak azért sem bíztak bennök, mert sokat igértek.* Károlyi megvallotta, hogy Sennyei kanczellárral egyetemben nem érti, mit jelent az a pont, mely szerint minden főbb kurucz személyesen köteles kérni kegyelmet. A fejedelem megmagyarázta neki, hogy ez az országgyűlés kijátszását, a hitegetést jelenti. Mindamellett egyhangúlag elhatározták, hogy nem szakítják meg egyszerűen a tárgyalásokat;* de a fejedelem magyarázatokat kért és külön felvilágosítással felelt a velök közölt pontokra.* Kijelentette, hogy a császárhoz ő nem a maga és udvara, hanem az egész szövetkezett Magyarország nevében fordúlt kérelemmel. Így tehát a várakat sem tőle, hanem az egész szövetségtől kell kérni. Gyanús volna, ha az udvar a közdolgok tárgyalásában ezt kétségbe vonná. Világosabban kell kifejezni a főbb kuruczok megkegyelmezése dolgát is és a kegyelemből az erdélyieket s az országon kívűl levőket sem lehet kirekeszteni. Mindezt csak az összehívott egész magyarság megkérdezésével lehet elintézni.
Rákóczi önéletr. 203.
A fejedelem Bercsényihez, márczius 28. Arch. R. III. 603.
Dilucidatioja Károlyi-Pulaynál, II. 319–321, Rákóczi önéletr. 203. A felvilágosítás a vezérlőfejedelmi titkos pecséttel volt ellátva.
Mivel a fegyverszünet április 11-ikén lejárna, Károlyi 9-ikére akarta egybehívatni a magyar és az erdélyi urakat, de ez sem Pálffynak,* sem Rákóczinak nem tetszett. Az urak tehát a gyűlést április 27-ikén Huszton kívánták megtartani; de a fejedelem «még nem álmodott felőle», bemegy-e rá, vagy sem. Gerhardot vagy Rádayt akarta Pálffyhoz küldeni a felvilágosítással, de meg volt győződve, hogy «kard-ki-kard!» lesz a dologból. Bereg, Ugocsa, Máramaros vármegyékbe akarta összevonni hadai nagy részét; bízott az erősségekben s nem sokat törődött vele, hogy Pálffy néhány «dibdáb regimentecske» kegyelemkérésével kérkedik.*
Márczius 26. Károlyi-Pulay, II. 316.
Rákóczi Bercsényihez, márczius 28. Arch. R. III. 603–4.
Károlyi 28-ikán, a búcsúzáskor, biztosította a fejedelmet hűségéről. A fejedelem megnyugodott adott hitében, a melynél «mostani elválásakor sem adhatott többet». Még egyszer figyelmeztette, hogy szándékain nem változtat. Erősítse meg az Isten Károlyi szivét is és adja szent kegyelmét, hogy beváltsa ígéreteit s ne kelljen csalódnia neki, ki – mások tanácsaival szemben – reá bízta hazája minden dolgát.*
Márczius 31-i levelében hivatkozik reá. U. o. III. 607.

59. HUSZT VÁRA.*
Huszt vára (209. l.) Baranski E. László eredeti rajza.
Károlyi másnap már Skoljén innen találkozott Teleki Mihálylyal, kit beavatott a sztriji megállapodásokba;* de a hazába érkezve, Zavadkán még aznap gondolkodóba ejtette Pálffynak egy levele.* Telekinek nem tetszett Károlyi magatartása. A fejedelmet, kinek a multkor indulatosan írt, most* hazafias felbuzdulással kérte, hogy Vay Ádámmal, Pápay Jánossal együtt jöjjön ki a huszti gyűlésre s maga folytassa a dolgát, mert akadhat valaki, a ki nélküle cselekszik. Bercsényi is úgy találta,* hogy Károlyit a bécsi ígéretek nagyon kielégítik, sőt ő maga Bécsből talán még szigorúbb ítéletet hozott volna. Azonban néhányuknak menekülésével nem lehet lemondani a haza és a szabadság ügyéről. Kapituláczió az, nem békesség; nem is kapituláczió, hanem megadás életre, halálra.* Nyárs s, kerék, akasztófa követi. A kardját eldobó Péterből Judás lesz! Kövesse a fejedelem Dolgoruckij tanácsát: inkább tartóztassa le Károlyit s helyébe mást* küldjön ki, hogy hada ne vesztegeljen. A tábornokok Sztrijben is Károlyi elfogatását tanácsolták; de a fejedelem erre nem talált józan okot s a háború folytatására nézve sem látta hasznosnak.* Károlyi nagyon jól tudta, Lengyelországban, «nyilt ellenségei» közt, milyen veszedelemben forgott, mikor «az Ausztriai Ház iránt érzett tiszta lelkesedésből életét és vérét feláldozva», a föltételeket maga vitte a fejedelemhez; de ő is tiltakozott azon föltevés ellen, hogy ezt magánérdekből tette.*
Márczius 29. Teleki naplója, 293.
Arch. R. III. 605.
Április 4. Teleki naplója, 294.
Márczius 28. Arch. R. VI. 698–700.
Nemhogy fegyver alatt, de zsidónak is szégyen volna így kapitulálni – tette hozzá április elsején. U. o. VI. 705.
Esterházy Antalt vagy Forgáchot.
Rákóczi eml. 295.
Folyamodása III. Károlyhoz. Horánszky, 14.
A fejedelem azzal nyugtatta meg Bercsényit,* hogy az embereknek szívét csak az isteni bölcseség vizsgálhatja; de gyönyörű intőlevelet írt Károlyinak,* a ki Zavadkáról néhány jó szóval ajánlotta, hogy Pálffy kivánságához képpest biztosítékúl adja át Kassa várát, mert a nélkűl is odacseppenhetnek. Hát neki azért kelljen olyan istentelenséget cselekednie s magára vállalnia azt a bűnt, a hazaárúlást, a melyet ők követnének el Kassa megszállásával? Hiszen itt volt az imént Károlyi is, mikor oly világosan megfelelt a föltételekre. Ijesztgetik, hogy ha ragaszkodik hozzájuk, elhagyják s talán a külföldi segítségben is csalódik. «Mely ha mind úgy történnék is» – folytatta a fejedelem – «mégis jobban szeretem tiszta, tökéletes lelkiösmerettel Istenbe vetni reménységemet egyedűl, mintsem hitetlenségemmel azt megmocskolván, attól is mind eltávoznom, mind érdemetlenné tenni magamat. Ez oly végső resolutióm, a melytől csak a halál választ el; s nincs oly nyomorúság s rabság, a mely elmémben habozást okozzon». Az igaz ember odamegy, a hova végzete hívja. Őt, a ki nem félt a nyomorúságok félelmétől, száműzetésbe hívta ugyanakkor, mikor Bécsben mindenki hitte, hogy elfogadja a kínált kegyelmet.
Márczius 30. Arch. R. III. 604.
Márczius 31. U. o. III. 605–607.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem