Nyitrai kerület.

Full text search

Nyitrai kerület.
Végre II. József reformáló kezét a rendi alkotmány gyökerére, magára a vármegyére is reátette. A főispáni állást megszüntette, illetőleg széles hatáskörrel felruházott királyi biztosságra változtatta át, az egész országot 10 biztosi kerületre osztotta fel s azokba több-kevesebb megyét sorolt. Nyitravármegye, Pozsony, Trencsén és Bars vármegyékkel együttesen alkotott egy kerületet s ennek székhelye Nyitra városa volt. A biztosi hivatalt Ürményi József látta el.
Mikor II. József békés kormányának utolsó éveiben a háború réme beköszöntött, a nemzet is felébredt s a hazafias aggodalmak új életre keltek. A háború-viseléshez szükséges terménybeli szolgáltatások megajánlásakor, 1789 októberében már megoszlik az ország. Voltak olyanok, kik inség vagy egyéb akadályozó ok miatt csak egy részét vállalták el a kirótt mennyiségnek, voltak, kik a subsidiumot egyszerűen megtagadták és végre, kik tagadó válasz mellett már a sérelmek orvoslását is kivánták.
Nyitravármegye a második csoporthoz tartozott. Rendkívül érdekes azonban az általa készített felirat. Az egész európabeli nemzetiségeknél, úgymond a felirat, ismeretes Magyarországnak aristocratico-monarchicus alkotmánya. Hanem „ezek a régi szabadságok megegyeznek az egész világ népeinek köztörvénye értelmével, sőt a természeti emberészszel is” és ismét „kintelenek leszünk födhetetlen védelmezésünkre gerjedni és minden törvénytelen és erőszakos préselésektől, adózásoktúl az természet vonzásábúl magunkat megoltalmazni.” A nemzet ébredésének következménye az a tollvonás volt, melylyel II. József csaknem összes alkotásait halomra döntötte.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me