Nándor, a jelenlegi senior.

Full text search

Nándor, a jelenlegi senior.
A család jelenlegi seniora és a seniorátusi uradalom birtokosa Nándor gróf, valóságos belső titkos tanácsos, az aranygyapjas rend vitéze, királyi tárnokmester, a Szent István rend nagykeresztese.
Nándor a család nagylángi ágából származik. György János cs. és kir. kamarás és neje gróf Pálffy csillagkeresztes hölgy második fia, 1829 nov. 16-án Pozsonyban 644született. Jogi tanulmányait részben a pesti, részben a bécsi egyetemen végezte, a mint ez akkoriban a diplomácziai képzettség elnyerésére, a melyre az ifjú gróf törekedett, szükséges volt. A bölcsészeti tanszakban tudori kalapot nyert. Tanulmányai befejeztével azonban nem lépett a diplomácziai pályára, hanem átvette nagyterjedelmű birtokainak kezelését. Gazdasági tanulmányok czéljából nagyobb utazásokat tett külföldön s szerzett tapasztalatait magyar lapokban tette közzé. Az önkényúralom alatt több ízben felszólították, hogy a politikai életben részt vegyen. Fejér vármegye kormányzatával is megkínálták, de ez ajánlatokat mindannyiszor visszautasította. Annál nagyobb tevékenységet fejtett ki a közgazdasági élet terén. Az Országos Magyar Gazdasági Egyesületben csakhamar nagy szerepet kezdett játszani; a főváros gazdasági intézményein kívül, Fejér vármegyében minden jelentékenyebb pénzügyi és gazdasági alkotásnak az élén állott. Az októberi diploma után, 1861-ben, a vaáli kerület országgyűlési képviselőnek óhajtotta megválasztani, de a jelöltségről Salamon Lajos javára lemondván, Fejér vármegye közönsége alispánná választotta meg.
1863-ban czikket írt a »Hon«-ba a jogfeladás nélküli kiegyezésről, a miért egy évi börtönre, grófi rangjának s kamarási méltóságának elvesztésére ítélték, de büntetését később néhány heti fogságra enyhítették s 1865-ben kamarási kulcsát is visszanyerte.
A mint visszanyerte szabadságát, első dolga volt, hogy a »Hon« czímű napilap fennállását, melynek szerkesztésétől Jókait eltiltották, biztosítsa; e végből nagyobb összeget bocsátott Jókai rendelkezésére.
A hatvanas évekbe esik a közgazdaság terén a legeredményesebb munkássága is. Az Országos Magyar Gazdasági Egyesület statisztikai és közgazdasági szakosztálya, Lónyay Menyhért mellé alelnökévé választotta s ugyancsak az Orsz. Magyar Gazd. Egyesület nevében megalakult juhászati szakosztálynak elnöke lett. Midőn a Fulton-féle gőzhajózási társulatot a cs. kir. szab. Dunagőzhajózási Társulat megvette, a Duna mellékének legnagyobb birtokosai és kereskedői között mozgalom indult meg egy teljesen magyar gőzhajózási társulat alakítására, melynek elnökévé őt kérték fel.
Mikor az angolok: Sommerset, Beaumont és társai, egy kereskedelmi társulat alakítására tettek lépéseket, melynek feladata volt a magyar gabona-, bor-, kender- és dohánytermelést összeköttetésbe hozni a világpiaczczal, a magyar urak közűl Zichy Nándor állott a vállalat élén. Ő volt az, a ki a vidéki gazdasági intézetekhez felszólítást intézett e kereskedelmi társulat pártolására. Ő volt az, a ki 1865-ben az Országos Gazdasági Egyesület közgazdasági szakosztályának egyik ülésén a földmíves osztály hitelviszonyainak javítása iránt felszólalt. Jelentékeny része volt az 1883-ban alakult Magyar Földhitelintézet s az 1867-ben alakult Magyar Általános Hitelbank megalapításában is s az utóbbinak jelenleg is igazgatósági elnöke, azonkívül igazgatósági tagja a Magyar Földhitelintézetnek és az Első Magyar Általános Biztosító Társaságnak is.
1865-ben, mídőn Mailáth György foglalta el a m. kir. udvari kanczelláriai méltóságot a főtárnokmesterré kinevezett báró Sennyey Pál mellett, a helytartótanács alelnöke lett; ez állásától a második felelős magyar miniszterium megalakulásakor felmentetvén, ez alkalommal a Szent István-renddel tüntették ki.
A kiegyezési és azt követő országgyűlésen a ráczalmási kerületet képviselte, a Deák-part híveként. 1875-ben Székesfehérvár választotta országgyűlési képviselőjének. A fúzió után a báró Sennyey vezérlete alatt alakult konzervativ párthoz csatlakozott s annak egyik főtámasza lett. Utóbb a főrendiházban foglalt helyet s élénk részt vett a tárgyalásokban. A keresztények és a zsidók közötti házasságról szóló törvényjavaslat ellen tömörült főrendiházi ellenzék szervezésében, 1884-ben, gróf Cziráky János oldalán élénk részt vett. 1885-ben is, a főrendiház reformja alkalmával, a Tisza Kálmán miniszterelnök által beterjesztett javaslat átalakítása körül nagy sikerrel fáradozott. Az egyházpolitikai harczok alatt a főrendiházi ellenzék egyik vezére volt s a törvényjavaslatok tárgyalásánál majdnem minden szakasznál felszóllalt. 1895 jan. 29-30-án megalapította a néppártot, melynek naponként megjelenő lapjában, az »Alkotmány«-ban nagy tevékenységet fejtett ki. A kath. autonómia tárgyában 1870-ben egybehívott tanácskozásoknál, azoknak szövegező és előkészítő munkálataiban tevékeny részt vett, úgyszintén az 1897-ben egybehívott kongresszuson is vezérszerepe volt. A budapesti Tudomány Egyetem bölcsészeti kara 1896-ban díszdoktori oklevelet adott neki. 1892-ben az aranygyapjas 645rendet nyerte, 1889-ben valóságos belső titkos tanácsossá, 1906 máj. 24-én királyi tárnokmesterré nevezték ki. Zichy Livia grófnővel 1860 jún. 22-én kötött házasságából öt gyermeke született. Fiai közűl: Nándor (szül. 1861.) a főrendiház örökös jogú tagja, Aladár (szül. 1864.) valóságos belső titkos tanácsos, 1906–1910-ig ő felsége személye körüli miniszter, országgyűlési képviselő, a néppárt elnöke. (Wurzbach Konst. i. m. LX. – Surm Albert: Országgyűlési Almanach 1892–97. – Hazánk s a külföld 1865. 6. Ért. a kath. congr. 1871. 5. – Millenn. Történet X.)
A seniorális hitbizományi uradalom jelenlegi gondnoka, gróf Zichy János m. kir. vallás- és közoktatásügyiminiszter, valóságos belső titkos tanácsos és országgyűlési képviselő. Jószágigazgatója és ügyésze Goszthony Mihály dr. egyetemi m. tanár, ügyvéd. Főintézője: Soóky Endre; erdőfelügyelője: Giller János.
* * *

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir