Az uradalom gazdasági viszonyai. Mezőgazdaság és állattenyésztés.

Full text search

Az uradalom gazdasági viszonyai. Mezőgazdaság és állattenyésztés.
A gróf Zichy-család divényi koridősbségi (senioralis) uradalom Nógrádmegye 53 községének határában fekszik. Ezek: Zsély, Kürtösújfalu, Balassagyarmat, Mikszáthfalva, Vadkert, Lest, Túrmező, Halászi, Ludány, Bussa, Terény, Nándor, Nagykürtös, Guta, Udvarház, Nemesfalva, Tósár, Lónyabánya, Gergelyfalva. Dabar, Vámosfalva, Málnapatak, Etrefalva, Bzova, Divényoroszi, Kotmány, Madácsi, Ábelfalva, Lentő, Alsótisztás, Nederes, Parlagos, Divényhuta, Óvár, Sülye, Divény, Nagylibercse, Veres, Alsóesztergály, Felsőesztergály, Fűrész, Tóthartyán, Nagylám, Kishalom, Felsősztregova, Szenna, Szentpéter, Száraznyirjes, Erdőszele, Borosznok, Felsőtisztás, Érújfalu, Perényes.
A Nógrád vármegyében fekvő részek összes területe 36,900 k. h. A birtok többi része 3454 k. h. Hont vármegye Abátújfalu, Alsódacsólam, Csáb, Haraszti, Erdőszelestyén és Alsófehérkút községek határában fekszik.
A birtok területe Nógrád vármegyében a következőkép oszlik meg: Szántóföld: 6924; kert: 96; rét: 3151; szőlő: 17; legelő: 7748; erdő: 18,323; adómentes terület: 641 kat. hold. – A Hont vármegyében fekvő 3454 holdból pedig szántóföld: 1015; ker: 10; rét: 307; szőlő: 1; legelő: 487; erdő: 1555; adómentes terület: 79 kat. hold.
A mezőgazdaság házikezelésben van; csak az egyes apróbb, teljesen külön álló, távol fekvő területek vannak bérbeadva. A bérbeadásnál magyarosító és szocziális szempont az irányadó s ezért a bérlők rendesen földmívelő tót parasztok, kikkel 3 évenként köt az uradalom szerződést. Egyedül a gutai 788 hold birtokrész kivétel, melyet 12 évre adtak bérbe.
A házi kezelésben levő területek hat kerületre vannak osztva és pedig zsélyi, illési, lőrinczi, bussai, szalatnyai és divényi gazdasági kerületekre. A kerületeket az uradalmi felügyelő vezetése mellett, intézők kezelik. A birtok tagozott volta és különleges fekvése szerint, minden kerületet külön, önálló terv szerint kezelnek. A mig ugyanis a síkon és délibb fekvésű részeken czukorrépa-termeléssel érhető el igen szép eredmény, addig a homokterületeken és éjszakon burgonya a fő kapásnövény. Viszont azokban a kerületekben, melyekhez a valóban I. oszt. rétek tartoznak, állattenyésztés és nevelés a fő üzemág. Épen ezért, az elmondottak szerint alkalmazkodik kerületenként a vetésforgó is. Mégis, ha szigorúbb meghatározásra van szükség, megállapítható, hogy a gazdálkodás iránya, az állatnevelés és gazdasági hízlalás mellett, főként a czukorrépa és a sör-árpa termelés, négyes, és hatos fordákban. Az uradalom házi-kezelésben levő kultúrterületeit 3–6 év alatt teljes istállótrágyával és a szükséghez képest műtrágyával tartják termőerőben. A gazdaságok a körülményekhez képest 100–150 holdon lóhere, luczerna-és nyulszapuka-magot is termelnek.
A lótenyésztés irányzata csupán azt a czélt szolgálja, hogy az uradalom futó-és igás-ló-szükségletét előállítsa. E czélnak megfelelőleg a könnyű anyagot: »Gidrán« és »Furioso« kanczák után; hasonló állami ménektől nevelnek, míg az igás állományt a saját telivér »Perseron« mének és kanczák után nyerik. A ménesben csupán a csikókat és néhány kiváló anyakanczát tartják. Az uradalom lóállománya összesen 646kb. 130 drb, melyből 22 drbot tiszti fogatokban, 68 drbot pedig igában használnak. A ménes kb. 40 darabból áll.
A szarvasmarha-állomány 1027 drb; járomban 340 drbot használnak, mely czélra nyugati és erdélyi fajta ökröket tartanak. Az ökröket maga neveli az uradalom, a mennyiben részint éves tinókat vásárol Erdélyből, részint a bussai gazdaságban felállított magyar gúlya-tenyészet szolgáltatja a növendékeket. A tarka tinókat szintén éves korban vásárolja az uradalom, még pedig a nógrádmegyei vásárokon s maga neveli tovább. Az állomány 340 drb. ökör, 30 drb. fehér tehén, 527 drb, fehér és tarka gulyabeli. Ezenkívül téli-nyári folytonos hizlalásban áll 130 drb. ökör, részben tarka, részben fehér. A hat hónap alatt kihizlalt göbölyöket mindenkor a wieni vásáron értékesítik.
A juh-állomány 16551 drb. Irányzat: a gyapju-termelés, mely czélra Rambouillettel keresztezett hazai fésűs anyag tenyésztetik. Ebből 136 drb. a kos, és 5250 drb. az anyabirka. Az aránylag nagy juh-állomány tartását a másként ki nem használható nagyterületű hegyi legelők teszik szükségessé. A gyapjútermést mosva, bécsi mázsánként 225 koronáért veszik meg.
Az uradalom összes házilag kezelt szőlő-területe 24 ˝ k. h. Ebből 12 ˝ hold hegyi és 12 hold homoki szőlő. A szőlők kizárólag bortermelésre szolgának és csakis rizlinget és kadarkát termelnek. Az újbort rendesen közvetetlenül szüretről veszik meg, hl.-ként átlag 50 koronáért.
Az uradalom 3 mezei téglaégetőt tart üzemben, de a téglát csakis a saját szükségletére termeli. Ezenkívül bazaltkő- és bányakavics-termeléssel is foglalkozik; sőt a divényi gazdasági kerületben magnezit-telepre akadtak.
Az uradalom jól van felszerelve; van hat teljes cséplőgarniturája, melyek közűl négy 8 lóerős, kettő pedig 6 lóerős.
A munkásokat, a czukorrépa termelés miatt, legnagyobb részben a nyitra- és barsmegyei munkások szolgáltatják, de a mennyire a viszonyok engedik, a környékbeli erőket is felhasználják. Az átlagos férfinapszám 1.20 kor.-tól 2.40-ig, az átlagos női napszám pedig 80 fillértől 1.50 kor.-ig terjed, míg az uradalmi bérletekért kat. holdanként 4 koronától 24 koronáig terjedő bért fizetnek.
* * *

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir