11. A KLASSZICIZMUS ELSŐ HULLÁMA (PÁNDI PÁL)

Full text search

11. A KLASSZICIZMUS ELSŐ HULLÁMA
(PÁNDI PÁL)
A klasszicizmus ízlésirányzata nem klasszikus értékekkel jelentkezik nálunk, hanem szerény próbálkozásokban, melyeknek legfőbb eredménye az, hogy meghódítják s elterjesztik a klasszikus időmértékes verselést. Ez az eredmény elsősorban formai jellegű, de ezzel együtt újszerű tartalom, új érzéstípusok, témakörök is megjelennek a magyar költészetben. A klasszikus triász és Virág Benedek nem pusztán versformai képleteket tanult Horatiustól, Ovidiustól, a görögöktől és latinoktól, hanem hatott rájuk ennek a költészetnek életszemlélete, lírai temperamentuma, klasszicista tisztasága is. De éppen az ő példájuk (főként pedig Berzsenyié) jelzi, hogy a hatás, ha termékeny talajra talál, mindinkább színeződik az átvevő személyiséggel, annak szemléletével, érzelemtípusaival, sőt lírai élményeivel.
A francia klasszicizmus – Racine és Corneille – "háttere" az abszolút monarchia megerősödése, illetőleg a polgárság átmeneti kompromisszuma a királlyal. A Lomonoszov nevéhez fűződő orosz klasszicizmus mögött a reformáló cári hatalom és a megújuló irodalom kapcsolata áll. Másrészt viszont a klasszicista vonások (sokban: külsőségek) erős jellemzői a francia felvilágosodás és polgári forradalom világának is.
Az abszolút monarchia stabilizációjának és a forradalomnak klasszicizmusa nyilvánvalóan más-más oldalait, különböző jelentéseit tükrözi az eredeti jelenségnek. Az abszolút monarchiák klasszicizmusa a kiérlelt, nyugodt, tiszta, közérthető eszményeket kedveli, a francia felvilágosodás és forradalom a köztársasági római tógát ölti magára. A magyar klasszicista kezdemények sem egyik sem másik típussal nem azonosíthatóak. Igaz, Mária Terézia tartós uralkodása alatt az abszolút monarchia konszolidációjának lehetünk tanúi, – ugyanakkor azonban érlelődik már a nemzeti ellenállás szelleme, melynek éppen a klasszikus vers az egyik legjellemzőbb megjelenési formája (pl. Baróti Szabónál, Virág Benedeknél). A nemesi-nemzeti ellenállás jellegzetes politikai és emberi attitűdje indulati-formai megfelelőjét találta meg a klasszicista vers pátoszában. Oktalanság volna a hazai klasszicizmus kezdeteiben a polgári forradalom klasszicizmusával azonos jelenséget látni: a klasszikus triász derék papköltői sokkal inkább a maguk klerikus-latin műveltségéből merítették a klasszicista példákat, mint 89a francia mozgalmakból. S ha költeményeikben – ritkán – megjelennek is a felvilágosodással való rokonszenv jelei, a magyar klasszicizmus kezdetei csak közvetve, a líra korszerűsítésének szolgálatán keresztül tartanak kapcsolatot a polgárosulással. Új lírai lehetőségek kimunkálása az irodalom polgárosulásának menetében s a nemzeti szellem kifejezése: ez a magyar klasszicizmus kezdeteinek fejlődésbeli funkciója.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi