A Dalhon

Full text search

A Dalhon
Versei életműve legkevésbé időtálló részét alkotják. Költői alakító ereje kevés, rímei egyhangúan döcögnek. Így tehát költészete prózai; prózája azonban annál költőibb. Vajda Péter honosította meg irodalmunkban a prózaköltemény műfaját. 1834-ben tette közzé első ilyen alkotását, A nap szakaszait. Természetfestéseit ünnepélyes hang, az érzések szabad áradása jellemzi, ritmikus prózája arányosan tagolódó, hullámzó, gondolatritmusra alapozott mondatokban ömlik, rousseau-i természetkultuszát a német romantika elvágyódás-motívuma színezi.
Prózakölteményekből áll lírai főművének, a négykötetes Dalhonnak (1839–1843) java része is. Tematikáját a cikluscímek jelzik: Szerelemdalok, Imadalok, Szellem- és Hondalok; a prózakölteményeken kívül beszélyeket, önéletrajzi feljegyzéseket, szatirikus és egyéb verseket foglalt még e gyűjteményébe. A "Dalhon" Vajda Péter képzeletbeli ideálvilága, ahol teljes egyenlőség honol, ahol a magyar valóság kötöttségei és előítéletei nem érvényesülnek, ahol megvalósult az erény és a tökély birodalma. Vajda Péter természetrajongásának is demokratikus tartalma van: vadregényes tájain megszűnnek az osztálykülönbségek. A művet áthatja a költő erkölcsi idealizmusa, az etikai emelkedettség utáni vágya, melyben a felvilágosodás észtisztelete, a szentimentalizmus erény-hirdetésével, a hegeli öntökéletesítés fejlődéselvével, a romantika elvágyódásával s a panteizmus természetimádatával vegyül.
A mű legértékesebb része a harmadik és a negyedik kötet. Itt, a Szerelemdalok című részben, áradozó természethimnuszok, a Naphoz, a felhőkhöz intézett prózában írt ódák közepette forradalmi mondanivaló kerül felszínre: a jobbágyság nyomorúságos sorsának vádoló feltárása. A búsongó érzelmességből előtör a társadalmi igazságtalanságnak, a szegények sorsának felpanaszolása. Itt is megjelenik a palota-kunyhó ellentét, mely Petőfinél teljesedik majd ki. A mű demokratikus szellemére ilyen sorok a jellemzők: "Terem-e a föld rengő gabonát? Azé-e az aratás, aki vetett s az takar-e a csűrbe, ki szántott? 596Vagy emberek laknak arra, kik dolgoznak, hogy ne lakjanak jól, esznek, hogy erejeknek hasznát ne vehessék, és sírnak, hogy könnyebbülést kapjanak?" Csillagok és virágok, évszakok és természeti jelenségek mind a magyar jobbágy szenvedéseit panaszolják a Szerelemdalokban. S a költő nemcsak panaszol, de kérdőre von, változást igér, sőt fenyeget! Mint például a szatírák közé osztott Pórválasz című költeményben:
De azt ne mondd, nincsen hazám,
Van, mint akárkinek.
Magok rendelték és szabák
Ki a nagy istenek,
S én arrul nem kezeskedem,
Mit szólok, mit teszek…
Ha szóra, tettre intenek
Az égi istenek.
 
E ciklus darabjai esztétikai tekintetben is sikerültebbek: erőteljes stílusuk, hármas tagolású, numerózus mondatritmusuk, de főképp nagy érzelmi intenzitásuk, zsoltáros líraiságuk ma is megkapja az olvasót.
Vajda Péter politikai lírájából kiemelkedik a Dalhon negyedik kötetében közölt Magyarország című hosszabb költemény. A magyar nemes frappáns szatírája ez, az osztályönzés szellemes kigúnyolása, hősi hexameterekben. Apró, jellemző életképeket villant fel a feudális világból, ironikusan tükrözve a megcsontosodott nemesi gondolkodásmódot, életfelfogást. Szikrázó megvetéssel, maró gúnnyal minősíti feleslegesnek a nemesi osztályt, nem lát számára semmiféle lehetőséget a megújulásra. Egyes sorai – az ősök rozsdás kardjáról, a győri csatáról, a századik ős érdemeiről – szó szerint Petőfi későbbi megfogalmazásaira emlékeztetnek. A Dalhonnak ezt a darabját nagy elismeréssel fogadta a kritika: Toldy a társadalmi szatíra terén mondotta a legerősebbnek Vajda tehetségét.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi