Fészkesek

Full text search

Fészkesek, fészkes növények, fészkes viráguak, (növ, Compositae, Synantherae, Syngenesia, Cassiniaceae), a kétsziküek forrtszirmuak, de általában a növényországnak legnagyobb családja, többnyári füvek, kevesebb az egynyári vagy a félcserje, még kevesebb köztük a cserje vagy fa. Levelük állása váltakozó vagy átellenes, némelyiké örves. Melléklevél nincs. Virágzatjuk mindenkor fészek (l.o.). A F. közös sajátsága: a magrejtő alsó v. külső, a párta 5 sziromból forrad össze, az öt him a párta metszeteivel váltakozik, a him szála a párta csövéhez nő, a szabad része egymástól külön marad, de az öt himfej egymással cső módjára összeforrad (Synantherae, csőhimesek, forrthimesek), a himport egyszerre szórja ki (Syngenesia, együttporzók, együttnemzők). A bibeszál a termő tetejéről, a virág aljáról, a himek csövén nyulik ki, a tövön gyürüalaku diszkusz fogja körül, a teteje két bibekarra válik. A bibeszál felső részén ecsetszőrü kis daganat látszik (Anthrostylae Borb., tagolt bibeszálasak) v.nincs ilyen (Anarthrostylae Borb., nem tagolt bibeszálak) s tudományosan a F.-et eszerint szokás két nagy csoportra választani. A bibe ágait gyakran surló szőrök fedik s kefe módjára működnek, hogy a virágpor a bibére juthasson. A magrejtő egyrekeszü s a fenéken egyetlen egy visszafordult petéje van. A F. kelyhének (calyx proprius) a bóbitát (l.o.) tartják, de igazi kelyhük, mint más kétszikünek, nincs. Nagyon sok fészkesnek a kehely helyén a gyümölcsfejlődéssel egy időben a bóbita vagyis szőrüstök készül el. Némelykor a bóbita csak kis koronaforma szél vagy száraz pikkelyecske vagy fognyulvány, melyen hátranéző, bojtorján módjára ragadó fogacskák vannak. A bóbita leggyakrabban mégis hoszszabbra nyult, sugaron egyesülő szőr- v. serteképlet, ezenfelül a bóbita szálai egyszerüek, szőrösek v. egészen tollszerkezetüek (l. 1. ábra)

A fészek, illetőleg a fészkesek ábrázolása. B a cickafark virágfészke nagyítva, ra a szélső virágok, m a belső virágok, i a fészekpikkelyek. C a fészek hosszmetszete nagyítva, r a vacok, i a pikkelyek, d a pelyvák, ra a szélső, m a belső virágok, c a párta csöve, c ra alatt a párta lemeze, f a magrejtő, n a bibe. D a Tanacetum gyümölcse, p a koronanemü bóbita, E a gyermekláncé, p a sugárszerü bóbita, h ennek a nyele, F a napraforgó csövesvirága lent a termőjével.
E szőr- v. tollkoszoru segítségével szórja szét a szél a F. gyümölcsét, sőt a vizbe esett gyümölcs se merül le, hanem a partra vetődvén, még csirázhatik is. A horgokkal, tüskékkel vagy más ragadó részekkel tapadó gyümölcs v. gyümölcsös rész (bojtorján fészke) holmival vagy az állatok szőrében könnyen széthurcolódhatik, azért a F. már mindenfelé eljutottak. A gyümölcs különben egymagu szemgyümölcs (achenium, kaszat), magalaku, vagyis a legnagyobb részét a mag alkotja, a gyümölcsnek megfelelő rész csak a magra rászáradt vékony hártya. A mag csirája egyenes, a sziklevele lapos, a gyököcskéje lefelé fordul, magfehérje nincs. Virágjuk részint hiánytalan, részint a himek vagy a termő elsatnyulása következtében hiányos, sőt bizonyos számu virág, t. i. a fészek szélén levő, gyakran másforma és más szinü, meddőn (flos sterilis sive neuter) is maradhat, azaz se himjük, se termőjük nincs (buzavirág, napraforgó).
A F. a mai virágzó növényeknek 1/10-ét alkotják. A fajoknak ez a nagy száma és a széleskörü földrajzi elterjedése, valamint az individuumok töméntelensége a mai viszonyoknak megfelelő célszerü szervezkedésükből, különösen a gyümölcséből magyarázható. Természetes felosztásuk majd a virágok alakján (Csövesek a. m. tubuliflorae, Nyelvesek a. m. liguliflorae, Sugarasak a. m. radiatae, a külföldiek között Ajakosak a. m. labiatiflorae is vannak, l. Mutisia), majd a bibeszál tagoltságán alapul. Amattól van kivétel, mert sok, különben sugaras bélyegü F. sugártalan (Tanacetum, bérclapu), vagy némely fajnak (Bidens, Matricaria discoidea) van sugártalan fészke. A sugarasak csoportját Corymbiferaeazaz sátorozóknak is nevezik. A nyelves F. vegetativ része gyakran tejel. A kerti F. gyakran teljesednek, tudniillik belső csöves virágjok helyett nyelvalakuak fejlődnek (százszorszép, georgina), de magtalanok maradnak.
A F. közt sok a hasznos növény. Sok faj táplálék, élvezeti, füszeres, ipari, orvosi, festő v. kerti növény, más faj kövér vagy éteres olajat nyujt, nagy része pedig takarmány. Legnevezetesebb orvosi növények az Arnika, a szikfü, a római kamilla (Anthemis nobilis) virágja, a citvorvirág v. üröm, a szattyu, a pápafü levele, a fekete üröm, a bojtorvány, az Anacyklus, az örvénygyökér gyökerei, a gyermeklánc gyökere és füve, a fehér üröm füve, a Tanacetum vulgare elpárolgó olaja, végre a mérges és kerti saláta megmetszéséből kifolyó és megszárított tejnedv, mint lactucarium. A délamerikai Mikania Guaco s Horvátországban a Buphthalmum (ökörszem) salicifolium kigyómarás ellen használatos. A kaukázusi Pyrethrum carneum fészke szétdörzsölve a bolhapor. Mint veteményt termesztik a kerti salátát, az endiviát, az articsókát, a tárkonyürmöt, az artifiolát. A porsáfránt virágjáért termesztik, belőle sárga és piros festéket készítenek. Említést érdemel a hófehérke, a kerti immortella (Helichrysum), a gyopár, a körmice, a büdöske, a Zinnia, az őszi rózsa, a Cineraria, a százszorszép, az aranyvessző, a cickafark, a montika (ebkapor), az aranyvirág, a Senecio, a bogács aszott, a Carlina, a buzavirág, a bakszakál és a változékony Hieracium. A Xanthiumot (l. Ambrosiaceoe) helyes a F. köréből kirekeszteni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi