Hordalékkúpok és árterek

Full text search

Hordalékkúpok és árterek
Nyugaton a Duna, a Rába kisalföldi, alpokalji kavicshordalékkúpjai ma is felszínformáló jelentőségűek. A Rába jobb parti, a Rábántúli, a kemenesháti kavicstakarók, valamint a kisebb folyók – a Pinka, a Sorok, a Gyöngyös, a Répce, az Ikva – hordalékkúp-mezeje sajátos medenceperemi síksági felszínek. Ugyancsak sajátos, viszonylag keskeny területsáv a Kisalföld mélyebbre süllyedt részétől nyugatra húzódó hordalékkúpterasz-sorozat, pontosabban annak maradványa, a Győr-Tatai-teraszvidék. Medenceperemi teraszos hordalékkúp-síkság a Visegrádi-szorosból kilépő Duna által kialakított Pesti-síkság is, amelynek 4–5 teraszszintje a fővárostól délre a kiskunsági fiatalabb hordalékkúp-sík alá bukik.
Hasonló genetikájú az Alföldet északról, északkeletről és keletről keretező hordalékkúp-sorozat. Az Északi-középhegységhez kapcsolódó észak-alföldi hordalékkúp-síkságot a hegységből érkező patakok (Galga, Zagyva, Gyöngyös, Tarna, Laskó, Eger, Sajó, Hernád stb.) ősei építették és részben ugyanezek szabdalták-tagolták mai felszínüket is. Nemritkán durvább, kavicsos felépítésűek, a Laskó-pataktól keletre viszont, a Sajóé kivételével, finom szemű üledékekből áll a hordalékkúpok anyaga. A deflációval futóhomokbuckás, helyenként löszfedte területrészekké formált hordalékkúp-felszínek különösen az új-pleisztocéntól erodálódni kezdtek, pl. a Zagyva és a Tarna folyóvízi tevékenysége eredményeként.

Löszcirkuszvölgy
(Szekszárdi-dombság)
Keletebbre a Tisza és mellékfolyói által épített hordalékkúp-síkságok, pl. a Nyírség jelentős részükön futóhomokkal fedődtek be, így más típust képviselnek, akárcsak a legnagyobb kiterjedésű, dunai eredetű hordalékkúpon létrejött Duna–Tisza közi homokos hátság. E két nagy hazai homokos tájunkon kívül jelentősebb kiterjedésű futóhomokkal borított hordalékkúp-síkság még a Dunántúli-dombságba tagolódó belső-somogyi és a dél-mezőföldi futóhomokbuckás hordalékkúp-felszín, amelyeknek alapja az északról korábban erre tartó (a mai Zalától a Sárvízig behatárolható) ősfolyók homokos üledéke. Az e homokokból a gyér növényzetű hideg-száraz periglaciális, majd a meleg-száraz boreális fázisokban deflációs felszínformálódás, futóhomok-képződés és félig kötött területekre jellemző futóhomok-formakincs kialakulása ment végbe. E tájtípusok mai képének így jellemző vonásai a szélbarázdák, maradékgerincek, parabola alakú és hosszanti garmadák, deflációs mélyedések és homoklepel-formák, de meghatározói az emberi tevékenység felszínt érintő hatásai (erdőirtás, növénytermesztés, állattenyésztés) is.
A hordalékkúp-síkságok zöme általában nem egyféleképp fejlődött, hanem – váltakozóan, az éghajlattól is függően – folyóvízi, szélfújta homok, valamint löszös-lösszerű üledékek képződésének volt a színtere. Erről a lemélyített fúrásszelvények rétegsora tanúskodik. Löszképződésre ott került sor, ahol azt a hordalékkúp-épülés, illetve a futóhomok-képződés befejeződése után a jégkorszaki periglaciális klíma és az egyéb ökológiai körülmények lehetővé tették; itt nagy felületek alakulhattak lösszel vagy löszös köpennyel fedett homokbuckás hordalékkúp-síksággá. Ilyenek a Bácskai-löszhát, a Duna–Tisza-közének déli része, az Ős-Sárvíz homokbuckás hordalékkúp-síkján kialakult löszleples felszínek, a Hajdúhát északi része, a Nagykunság északi fele.
A magasabb helyzetű löszös síkságok sorába tartozik a Mezőföld nagy része, a Hajdúhát déli fele; alacsonyabb löszös síkság a jórészt a Maros hordalékkúpjához kapcsolódó, nagy kiterjedésű Békés-Csanádi-hát, a Nagykunság löszhátja, a Dél-Jászság, illetve a Zagyva-medence.

Olajhimba a Zalai-dombságon
(Nagylengyel-Gellénháza, Balogh Tamás felvétele)
Míg az eddigi alföldi-síksági típusok viszonylag magasabbak, s egyúttal idősebb felszínek – eltekintve holocén, elsősorban deflációs, illetve antropogén átformálásuktól –, addig a folyóvízi ártéri síkságok abszolút és relatív helyzete is alacsonyabb, és felszínük is általában fiatalabb. Alapvetően kettős osztatúak. Az ún. magas ártereket, folyóhátakat ma már csak a kivételesen magas árvizek önt(het)ik el, a folyószabályozási-ármentesítési munkálatok óta vízmentesekké váltak (olyannyira, hogy pl. a korábban rájuk jellemző hidromorf talajképződés nagymértékben a csernozjomosodás irányában alakul). Az alacsony ártéri síkok általában fiatalabbak: újabb folyóbevágódás következményei, vagy folyóhátak közötti, rossz lefolyású, vizenyős, lápos-mocsaras területek. A nagyobbak közül ilyenek pl. az Ecsedi-láp, a Rétköz, a Beregi-sík fiatal medernyalábjai, a Sárrétek, a Hanság, s általában a folyók menti fiatal, természetes vagy mesterséges úton lefűzött, levágott medrek, meanderek. A gátak építése óta érzékelhetően elkülönül a genetikailag korábban azonos két terület: a gáton kívüli, mentesített oldal, illetve a gáton belüli hullámtéri szintek medrek-holtágak alkotta sávja.
Valamennyi ártéri síksági típus fő ökológiai meghatározója a vízhatás, a talajvíz felszín alatti mélysége, ennek függvényében a természetes növényzet és talajtakaró, illetve szárazabb (viszonylag magasabb) helyzetben a mezőgazdasági hasznosítás.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi