A túlszaporodást a bő táplálékkínálat segíti

Full text search

A túlszaporodást a bő táplálékkínálat segíti
Igen jelentős károkat okoznak a mezei pockok az érő gabonatáblákon. Miután a kalászhoz felmászni nem tudnak, a búza vagy a zab szárát a föld felett rágják el, és ha netán nem dőlt volna le, addig rágcsálják tovább, amíg a kalász a földre nem kerül. Ezt aztán föld alatti raktáraikba vonszolják, ahol egy-egy pocok akár 2 kilónyit is felhalmozhat. Ahol sokan vannak, a gabonatáblákon még aratás előtt valóságos tarlófoltok keletkeznek, korábbi csehszlovák adatok szerint akár a termés 70%-át elpusztíthatják.
Jellegzetes téli kártevését figyelhetjük meg a szérűskertek szalmakazlaiban. Ilyenkor az egész környékről odagyűlnek a mezei pockok, és befészkelik magukat a meleg és puha szalma közé. Járataik keresztül-kasul fúrják a kazal belsejét, eközben természetesen rengeteg szalmát apróra rágnak, és mindezek tetejébe még össze is szennyezik az egészet. Ezért látni gyakran, hogy a macskák naphosszat a kazlak körül leselkednek, tudják, hogy ott előbb-utóbb mindig csurran-cseppen számukra valami.
Fokozottan jelentkeznek a károk a túlszaporodások idején. Az apró rágcsálók, így a mezei pocok az elsődleges biotópokban, például a rövid füvű legelőkön általában csak tavasztól őszig szaporodnak, ugyanakkor a kultúrterületeken az év minden hónapjában találhatunk vemhes vagy szoptatós nőstényeket. Kivételt képeznek a szélsőségesen hideg téli időszakok.
A mezeipocok helyi sűrűségviszonyainak megállapítására, ami az eredményes védekezés egyik előfeltétele, többféle eljárás ismeretes, így a betaposott és újra „kinyitott” lyukaik számlálása, a csapdázás különböző formái és nem utolsósorban a bagolyköpet-vizsgálatok, amelyet a legcélszerűbb a csapdázással kombináltan végezni. A sűrűségviszonyok gyakorlati értékelése során a német Stein, aki különösen sokat foglalkozott a mezei pocokkal és az ellene való védekezés módszereivel, a mellékelt táblázatot állította össze.
A túlszaporodások Közép-Európában 3–4 éves ciklusonként követik egymást. Magát a gradációt külső és belső tényezők együttes hatása hozza létre. Az egyik leglényegesebb kétségkívül a kultúrterületek állandó és bőséges táplálékkínálata. Különösen a lucerna- és lóheretáblák jelentenek kedvező helyet számukra, ahol a táplálékon kívül tartós nyugalmat is találnak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi