A mássalhangzók

Full text search

A mássalhangzók
Az alapnyelvi rendszerben a mássalhangzók képzési módja egyben meghatározta azt is, hogy zöngés vagy zöngétlen lesz-e a keletkező hang. Így pl. a felpattanó zárhangok (p, t, k) mind zöngétlenek voltak, a „sziszegő” réshangok (s [=sz], š [=s], s' [= szj]) szintén, a „súrlódó” réshangok (w [=két ajakkal képzett v], l [=az angol th-val jelölt zöngés hang], j) zöngések, a zár-rés hangok (Č [=hátrahajlított nyelvheggyel képzett cs] Č [=csj]) zöngétlenek, az orrhangok (m, n, n [=ny], η [=mint az n a lenge, hang szavakban]), a „folyékony” hangok (l, l' [=lj]), valamint a pergő hang (r) értelemszerűen zöngések.
Ez a rendszer az ősmagyar kor folyamán lényegesen átalakult: egyrészt számszerűleg bővült (bár néhány alapnyelvi hang eltűnt), másrészt a képzésmódon belül – ahol ez hangtanilag lehetséges volt – létrejött a zöngészöngétlen szembenállás.
Az ősmagyar kori mássalhangzó-változásokat a következő főbb pontokban lehet összefoglalni.
1. Egyszerűsödés – Az alapnyelvi szavakban a magánhangzóközi zárhangok kettőzött formában is állhattak, ezek a magyarban egyszerű zárhanggá váltak: *säppä > m. epe, *kutte >m. hat ‘6’, *lükk3 m. lök
2. Spirantizáció (réshangúsodás)
A) A magánhangzóközi egyszerű zárhangok és bizonyos orrhangok ugyanazon a helyen képzett réshanggá váltak (egyesek az ómagyarban még tovább fejlődtek, s átalakultak magánhangzóvá): *čupa (>ősm. -w-) > m. sovány, *kota > m. ház, *joke (>ősm. joγu: γ = a k helyén képzett zöngés réshang) m. ‘folyó’ (lásd Sajó ‘sós folyó’), *nime (>ősm. -w-) > m. név, *ηe (ősm. γü) > m. tő.
B) A szókezdő *p és *k is részt vett ebben a folyamatban: *pala > m. fal (ige).
A szókezdő *k csak akkor vált réshanggá, ha mély hangrendű magánhangzó állt utána, egyébként megmaradt k-nak: *kala > m. hal (főnév), de: *käte > m. kéz.
3. Denazalizáció – Orrhang+zöngétlen zárhang kapcsolatában a zárhang előbb zöngésül, majd a kapcsolatból eltűnik az orrhangú mássalhangzó: *emp3 > m. eb, *amta > m. ad, *lunt3 > m. lúd, *tuhke > m. dug.
4. Elnémulás – A szókezdő helyzetben álló „sziszegő” réshangok közül az s [=sz] és az š [=s] eltűnt, a s [= szj] viszont úgy maradt meg, hogy jésítettségét elvesztette: *säppä > m. epe, *šihere > m. egér, (*sata > m. száz).
Ezek a folyamatok természetesen nem azonos időben és nem is a – bizonyára hatalmas térségben szétszórva élő, viszonylag gyér számú ősmagyarság – teljes szállásterületének minden pontján zajlottak le, ebből adódik az, hogy vannak a fő tendenciákon belül kivételek, eltérések is. Így pl. az alapnyelvi *p egy-két esetben megmaradt p-nek (por, para), máskor b lett belőle (bal, bog, bőr), vagy a domb, hangya szavunkban megőrződött az orrhangú mássalhangzó a zárhang előtt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi