2. 19. SZÁZADI PIKANTÉRIA

Full text search

2. 19. SZÁZADI PIKANTÉRIA
A lap „pikantériája” magyarázatra szorul. A szerkesztők nyíltan vállalták a hol naturalizmusnak, hol realizmusnak nevezett szemléletet a Gyulai Páltól Vajda Jánosig megkövetelt vagy hiányolt idealizmussal szemben. Naturalizmusuk egy-két éven belül társult a szecesszióval, irodalmi és grafikai téren egyaránt. A magyar történelmi osztályok életével, eszméivel, törekvéseivel nem foglalkoztak, viszont az újonnan alakuló polgárságon is túltekintettek a művészek, a bohémek világába. E témaköri különállással azonos mértékig fontos volt számukra a franciásnak nevezett könnyed, humoros, olykor frivol hangvétel. Mindezzel együtt járt, hogy az 1880-as és 1890-es évek hazai közönsége számára olyan szokatlan helyszínek, mint a hálószoba, színházi öltöző és olyan jelenetek – öltözködés, utcai kalandkeresés – szerepeltek lapjain, amelyek meghökkentették a biedermeier lelkületű magyar újságolvasó közönséget és a sajtót, főleg vidéken. Ennél a meglepetésnél nem jelentett többet a Pikáns Lapok és a Magyar Figaró pikantériája. Intimnek tartott ruhadarabok megnevezése, félreérthetetlen szerelmi helyzetek váratlanul szemérmes, ártatlan megoldása, a két legidealizáltabb foglalkozási réteg, a huszártisztek és a jogászok gáláns kalandjainak, udvarlási ötleteinek emlegetése, kövér és gazdag nagypolgárok, öreg műpártolók udvarlásai fiatal nőknek, főleg színésznőknek, táncosnőknek: ezek voltak a lap írásainak és karikatúráinak állandó témái. Az erkölcsi relativizmusra is felhívta a figyelmet: szüntelenül a szerelem és házasság – azaz: üzlet – közti szakadékra hívta fel a figyelmet.
Néhány politikai vonatkozásúélce, karikatúrája is ugyanígy szemlélte tárgyát: a politikusokat hol szerelmeseknek, hol házaspároknak ábrázolta, a politikai kérdések megoldására is a szerelmi kapcsolatok vagy a házasélet köréből vett hasonlattal adott tanácsot.
Tárgykörei és hangneme újdonságával egyenértékű volt a karikatúráié is. A Pikáns Lapok – magyar képeslapoknál természetes módon – még Jankó János illusztrációit közölte a legtöbbször, de mellé megnyerte a Münchenben tanuló, majd Bécsben Makart mellett dolgozó festőt, Mannheimer Gusztávot is. Ezek stílusa azonban annyira elütött a lap írásaiétól, hogy hamarosan nagyrészt külföldi karikaturisták rajzaival jelent meg. A legtöbbet a bécsi C. Köystrandtól közölte, de megjelentek Karel Klič és a Bombe című vicclap népszerű karikaturistájának, Frecskay Lászlónak (Laczy v. F.) rajzai is párizsi (Grévin, Mors) és müncheni (Inoir) művészekéi mellett. A Magyar Figaró legfőbb rajzolója Köystrand maradt – Homicskó Atanáz, Fényes Adolf, Cserépy Árpád, Linek Lajos mellett –, sőt a kor egyik ismert párizsi karikaturistájától, a Caran D’Ache művésznéven szereplő Emanuel Poirétól is több rajzot közölt. A karikatúrák összképükben teljesen, de nagyrészt egyenként is szakítottak a hazai karikatúrastílussal, s a kilencvenes évek fordulójára már a szecesszió grafikai stílusát képviselték.
A Pikáns Lapok és a Magyar Figaró műfaji újdonságairól a kortársak nem vettek tudomást, pedig a Magyar Figaró már a nyolcvanas évek végén megteremtette azt a stílust, melyet majd 20. századi vicclapjaink folytattak, s amelyet vicclapszerkesztőként is, irodalmi műveiben is a századfordulótól kezdve Heltai Jenő fejlesztett ki.
IRODALOM
[Ágai Adolf] Csicseri Bors: A Borsszem Jankó története. = BJkó 1887. ápr. 10. (melléklet) – Hírlapjaink. 2. köt. Bp. 1896. (OSzK) – Szana Tamás: Jankó János élete és munkái. Bp. 1899. – Kéky Lajos: Ágai Adolf. = BpSz 1918. 173. 189–221. – Takács Mária: Jankó János (1833–1896). Bp. 1936. – Újság, 1936. márc. 29. 74. sz. (melléklet Ágai Adolf születésének 100. évfordulójára) – Németh G. Béla: Hírlapok, folyóiratok és irodalmi társaságok az utolsó századnegyedben. In: A magyar irodalom története. Szerk.: Sőtér István. IV. Bp. 1965. 565–590. – Dersi Tamás: A Borsszem Jankótól a Herkó Páterig. In: Századvégi üzenet. Bp. 1973. 5–76. – Piltz, Georg: Geschichte der europäischen Karikatur. Berlin, 1976. – Szalay Károly: Humor és szatíra Mikszáth korában. Bp. 1977. – Buzinkay Géza: Borsszem Jankó és társai. Magyar élclapok és karikatúráik a XIX. század második felében. Bp. 1982. – Buzinkay Géza (vál., szerk.): Műferdítések és poétai rugamok. XIX. századi élclapjaink paródiái és travesztiái. Bp. 1983.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi